اخبار نساجی

حرکت معکوس نرخ ارز بانکی با بازار آزاد

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

هر چند بازار ارز در روزهای گذشته با آرامش نسبی همراه بوده و نرخ اکثر ارزها تغییرات چندانی نداشته است، اما بانک مرکزی طی امروز و روز گذشته نرخ بانکی اکثر ارزها را در مرکز مبادلات ارزی افزایش داده است.

hinza chemical تبلیغات

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، بازار آزاد ارز این روزها با افت و خیز محدودی همراه شده و دلار در محدوده ۳۱۳۰ تا ۳۱۳۵ تومان در نوسان است و علاوه بر دلار دامنه نوسانات سایر ارزها کم شده و فاصله خرید و فروش ارز شاهد آرامش نسبی است.

کارشناسان اقتصادی معتقدند اتمام مذاکرات وین و تمدید آن در کنار واریز قسط هفتم اقساط بلوکه شده و وعده واریز قسط هشتم در هفته های آتی سبب کاهش یافتن نوسانات بازار شد.

در این میان بازار ارزهای رسمی در حرکتی معکوس نسبت به بازار آزاد شاهد رشد قیمتی بیشتر ارزها بوده به نحوی که طی امروز و روز گذشته نرخ ۳۵ ارز با رشد مواجه شده است.

یک کارشناس مسایل اقتصادی در خصوص دلایل اقدام بانک مرکزی در افزایش نرخ بانکی ارزها به خبرنگار ایرنا، گفت: از آنجایی که بانک مرکزی تک نرخی کردن ارز را در شش ماهه دوم سال جاری در دستور کار دارد به احتمال زیاد در پی کاهش فاصله نرخ بانکی ارزها با قیمت بازار آزاد است.

بیژن بیدآباد افزود: البته افزایش قیمت نرخ بانکی ارزها در شرایط کنونی از اهمیت زیادی برخوردار نیست، زیرا میزان افزایش اندک بوده و با هدف خاصی دنبال می شود.

همچنین مهدی تقوی دیگر کارشناس مسایل اقتصادی نیز در این خصوص به ایرنا گفت: این اقدام بانک مرکزی به احتمال زیاد به دلیل اجرای تک نرخی کردن ارز در شش ماهه دوم سال است.

وی ادامه داد: از آنجایی که نرخ دلار در بازار آزاد حدود ۳۱۳۰ تومان است و نرخ بانکی دلار نیز در مرز ۲۶۰۰ تومان رسیده بانک مرکزی می تواند به تدریج این فاصله را کاهش و برنامه خود را برای بازار ارز پیاده کند.

وی اظهار داشت: از آنجایی که این افزایش به تدریج و آرام دنبال می شود و بانک مرکزی هدف خاصی را از این رویه دنبال می کند، جای نگرانی برای این امر وجود ندارد.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن