اخبار نساجی

جهان پروپيلن محور مي شود/ انتظار افزايش دو برابري توليد پروپيلن تا سال ۲۰۱۷

 

     بر اساس جديدترين مطالعه منتشر شده توسط بخش تحقيقاتي سالانه انجمن پروپيلن آرگوس دويت در مجله گلوبال انرژي که طيف گسترده اي از خدمات پتروشيمي بين المللي اعم از تجزيه و تحليل، پوشش تجارت و قيمت گذاري جهاني براي آروماتيک ها، اولفين ها، بوتادين، متانول، MTBE، رزين هاي هيدروکربني و ساير محصولات پتروشيمي را ارائه مي دهد، توليد پروپيلن تحت تاثير يک تغيير چشمگير قرار خواهد گرفت و انتظار مي رود ايالات متحده به بزرگ ترين صادرکننده خالص اين ماده ارزشمند تا سال ۲۰۱۷ ميلادي تبديل شود.

    براساس مطالعات انجام شده توسط اين سايت، با بررسي عميق و تجزيه و تحليل تغييرات پويا به اين نتيجه خواهيم رسيد که انتظار مي رود تا سال ۲۰۱۷ زمينه براي افزايش چشمگير توليد و صادرات سالانه پروپيلن ايالات متحده در بازار محصولات پتروشيمي فراهم آيد. به گزارش «دنياي اقتصاد» به نقل از مجله خبري گلوبال انرژي، براساس تحقيقات انجام شده افزايش توليد پروپان از مواد شيل در ايالات متحده، همراه با تغيير و تبديل آن به مواد اوليه سنگين تر در خاورميانه و نيز مواد اوليه سبک در اروپا، بيش از هر محصول ديگر بر عرضه پروپيلن موثر واقع مي شود. در حقيقت انتظار نمي رود در چند سال آينده هيچ محصول ديگري بيش از پروپيلن در زنجيره محصولات پتروشيمي براي يافتن منابع بالادست، افزايش توليد و رشد اقتصادي، دچار تغيير و تحول شود.

    توليدکنندگان آمريکايي و به ويژه چيني پروپيلن، به شدت تمرکز تحقيق و سرمايه گذاري خود را روي گزينه فناوري هيدروژن زدايي پروپان(PDH) که طي آن پروپان به پروپيلن تبديل مي شود، قرار داده اند. بر اساس گزارش آرگوس دويت، تقاضا براي پروپيلن در بازارهاي جهاني، به رشد ظرفيت هاي خرد و کلان و نيز ايجاد يک منبع مازاد جهاني، با فرض تمام ظرفيت هاي برنامه ريزي شده بستگي دارد. پروپيلن به عنوان ماده اوليه و پايه براي بسياري از محصولات مورد استفاده مانند پلاستيک، قطعات خودرو و الياف مصنوعي براي لباس، کاربرد دارد و اين نشان دهنده اهميت روند توليد و مبادله اين ماده براي بسياري از کسب و کارها است. آدريان بينکز، مدير اجرايي و رئيس موسسه رسانه اي آرگوس دويت در اين زمينه بر اين باور است که صنعت پروپيلن از پنج سال پيش از رکود خارج شده و در آينده نيز در يک روند بلندمدت جاي پيشرفت و رشد چشمگير خواهد داشت. گزارش سالانه پروپيلن آرگوس دويت براي سال ۲۰۱۴، يک منبع ارزشمند براي فعالان در بازار پروپيلن است که اطلاعات اين بازار را رصد مي کنند. چرا که اولفين ها، از جمله پروپيلن، بزرگ ترين و سيال ترين بازارهاي پتروشيمي در جهان هستند و از اين نظر در کانون توجه بسياري از سرمايه گذاران و فعالان در گوشه و کنار دنيا قرار دارند.
    
     افزايش ۶/۲ ميليون بشکه اي پروپان و پروپيلن در آمريکا

    در آخرين گزارش اعلام شده توسط اداره اطلاعات انرژي، توليد پروپان و پروپيلن ايالات متحده با ۶/۲ ميليون بشکه افزايش نسبت به ژوئن ۲۰۱۳ به ۲/۵۶ ميليون بشکه در روز رسيده که ۱۳ درصد بالاتر از ميانگين اعلام شده در هفته پاياني ماه ژوئن ۲۰۱۳ است؛ هرچند که اين ميزان بسيار کمتر از انتظارات شرکت کنندگان و فعالان در بازار محصولات پتروشيمي بود. همچنين بر اساس گزارش هاي موجود، طي آخرين هفته ماه ژوئن سال جاري، ساحل خليج فارس شاهد بزرگ ترين ميزان افزايش توليد اين محصول بوده و با رشدي حدود ۹/۱ ميليون بشکه به ۱/۳۲ ميليون بشکه رسيده است که در مقايسه با هفته مشابه در سال ۲۰۱۳، زماني که اين ميزان ۵/۳۱ ميليون بشکه بود؛ افزايش قابل توجهي داشته است. توليد اين محصول در اروپا با ۳۸۶ هزار بشکه به ۵/۱۷ ميليون بشکه افزايش يافت. در ساحل اقيانوس اطلس نيز با ۱۴۳ هزار بشکه افزايش شاهد توليد ۲/۴ ميليون بشکه از اين محصول بوديم.
    
     توليد پروپيلن و اتيلن غرب اروپا بالاتر از ۹ ماه گذشته

    با توجه به اطلاعات منتشر شده توسط پتروشيمي اروپا، توليد اتيلن و پروپيلن غرب اروپا در سه ماه اول سال ۲۰۱۴ به ترتيب به ۹/۴ ميليون تن و ۶۹/۳ ميليون تن رسيده که بالاترين ميزان از سه ماهه سوم سال ۲۰۱۱ تا کنون است. توليد اتيلن در سه ماه چهارم سال ۲۰۱۳ رشدي بالغ بر ۱۱ درصد را به ثبت رسانده که اين رقم در سه ماه اول سال۲۰۱۳ در حدود ۴ درصد گزارش شده است. همچنين توليد پروپيلن در سه ماه چهارم سال۲۰۱۳ به ميزان ۵/۸ درصد رشد داشت که اين رقم براي سه ماه اول ۲۰۱۳ در حدود ۳ درصد ثبت شده است.
    بر اساس گزارش شوراي صنايع شيميايي اروپا؛ توليد مواد شيميايي اروپا در چهار ماه اول سال جاري در مقايسه با مدت مشابه سال پيش، رشدي حدود ۸/۲ درصد را شاهد بوده است.
    
     راه اندازي کارخانه پروپيلن جديد در ايران در سال ۲۰۱۷

    همچنين در اين گزارش آمده است؛ شرکت ملي صنايع پتروشيمي از احداث يک مجتمع جديد پتروشيمي در منطقه ويژه اقتصادي ماهشهر با هدف توليد پروپيلن در ماه مارس سال ۲۰۱۷ خبر داده است. بر اساس اين گزارش، مراحل ابتدايي ساخت و ساز مجتمع پتروشيمي سلمان فارسي در ماهشهر از سال ۲۰۱۰ آغاز شده و ظرفيت سالانه براي توليد ۴۵۰ هزار تن پروپيلن براي آن در نظر گرفته شده است.
     ايران ظرفيت توليد حدود ۶۰ ميليون تن مواد پتروشيمي در هر سال را دارا است، اما تنها ۶۸ درصد از اين ظرفيت تا کنون مورد بهره برداري قرار گرفته است. ايران داراي دومين ذخاير گاز طبيعي در جهان و سومين ذخاير نفتي اثبات شده است. در اين گزارش آمده ايران در حال حاضر هدف خود را بر تبديل شدن به بزرگ ترين توليدکننده پتروشيمي در منطقه خاورميانه قرار داده و به طور قابل توجهي در حال گسترش محدوده و حجم محصولات پتروشيمي خود در طول چند سال گذشته بوده است.

نويسنده: منيره نظاميوند

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

ایفرش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن