جای خالی یک سیستم مالیاتی و تامین اجتماعی کارآمد در اقتصاد ایران

 

 یک کارشناس اقتصادی با اشاره به گزارش اخیر صندوق بین المللی پول مبنی بر اینکه ثروتمندان در ایران پنج برابر فقیران یارانه می گیرند، گفت: ایران بهشت سرمایه گذاران است چرا که میزان مالیاتی که ثروتمندان و سرمایه گذاران پرداخت می کنند کمتر از بهای امکاناتی است که استفاده می کنند، بنابراین گزارش صندوق کاملا درست است.

مهدی پازوکی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، اظهار داشت: در ایران میزان پرداخت مالیات کارکنان و کارمندان دولت و بخش خصوصی از تجار زحمتکش با درآمدهای نجومی که بیشترین استفاده را نیز از امکانات زیربنایی کشور دارند، بیشتر است و در واقع تجار و بازرگانان اصلا مالیاتی پرداخت نمی کنند.

وی افزود: دلیل اینکه در ایران حدود ۷۴ میلیون نفر یارانه می گیرند که بجز ۱۰ درصد از آنها، بقیه فقیر نیستند و نیازی هم به این پول ندارند، نبود یک مکانیزم و سیستم کارآمد در کشور است.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: در همه دنیا سیستم مالیاتی کارا و سیستم تامین اجتماعی کارا، دو مکانیزمی هستند که توزیع عادلانه درآمد را انجام می دهند که متاسفانه در ایران هنوز این سیستم ها فعال و کارآمد نشده اند.

پازوکی ادامه داد: در سیستم مالیاتی کارا، مالیات را از درآمد اخذ می کنند و براساس سیستم تامین اجتماعی کارا، این درآمدها و منابع را به اقشار آسیب پذیر و فقیر جامعه می دهند.

وی اضافه کرد: به عنوان مثال در کشورهای اسکاندیناوی، نروژ و دانمارک به فردی که درآمدش از متوسط جامعه پایین تر باشد مالیات منفی یا همان یارانه می دهند و از صاحبان درآمد بالا، مالیات می گیرند.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه در جامعه ما توزیع درآمدها عادلانه نیست، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال پروژه مسکن مهر به جای اینکه ابزار و عاملی برای توزیع عادلانه عدالت اجتماعی باشد، چون سیستم در آن حاکم نیست عملا باعث توزیع ناعادلانه درآمد در کشور شده است.

این استاد اقتصاد دانشگاه، خاطرنشان کرد: همینطور تعاونی های مسکن هم نه تنها ابزار توزیع عادلانه درآمد نبودند بلکه با توزیع نابرابر، رانت را در اقتصاد افزایش دادند و سبب برخورداری بیشتر قشر مرفه از امکانات زیربنایی کشور شدند.

وی با بیان اینکه تنها ۱۰ درصد از جامعه ما یعنی مستمری بگیران از بهزیستی و کمیته امداد نیازمند دریافت یارانه هستند، افزود: چون دولت قبل به دنبال توزیع پول در جامعه بود و یارانه را به همه افراد می داد، جامعه را سمتی برد که مردم گرفتن یارانه را حق خود می دانند و الان دولت یازدهم به راحتی نمی تواند بخشی از این افراد را حذف کند.

پازوکی با تاکید بر لزوم تعریف یک سیستم کارآمد در کشور گفت: باید شخص رئیس جمهور صادقانه به مردم بگوید که ابن شکل دادن یارانه نه تنها در اداره کشور اخلال ایجاد می کند بلکه سبب وابستگی بیشتر به نفت خواهد شد چرا که بخشی از منابع یارانه ها از پول نفت تامین می شود.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: بنابراین دولت باید برای توزیع عادلانه عدالت اجتماعی دو اقدام مهم، تعریف یک سیستم مالیاتی کارآمد و سیستم تامین اجتماعی کارآمد را انجام دهد تا اختلاف درآمدی کاهش یافته و از ثروتمندان مالیات بیشتری گرفته و از طریق سیستم تامین اجتماعی به اقشار آسیب پذیر داده شود.

پازوکی تصریح کرد: برای کمک به از بین رفتن رانت در اقتصاد و برابری در توزیع درآمد و عدالت اجتماعی باید این سیستم ها حتما در کشور اجرایی شوند.

گفتنی است، اخیرا صندوق بین المللی پول با اشاره به توزیع نامتوازن و غیرعادلانه یارانه ها در ایران اعلام کرد ۲۰درصد ثروتمند جامعه، پنج برابر ۲۰درصد فقیر جامعه یارانه انرژی و کمی بیشتر از این گروه، یارانه مواد غذایی می گیرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *