اخبار فرش ماشینی

جابه جايي زنان از ريسندگي به بافندگي (بخش دوم)

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

نويسنده: فاطمه باباخاني

پيش از انقلاب صنعتي، نخ ريسي يکي از موارد اشتغال عمده زنان بود. کاري که مردان از عهده آن برنمي آمدند. بنابراين زنان در آن دوران سهم عمده کارگران صنعت نساجي را تشکيل مي دادند؛

اما ماشين آلات صنعتي جديد اين صنعت را متحول کرد و بسياري از زنان روستايي که به اين امر اشتغال داشتند، به ناچار بيکار شدند. در برخي از روستاها زنان تلاش کردند به بخش هاي ديگر صنعت نساجي که هنوز ماشيني نشده بود، بپردازند؛ هرچند كه زنان بسياري بر اثر صنعتي شدن اين بخش نتوانستند به کار خود ادامه دهند. يکي ديگر از صنايعي که زنان به آن اشتغال داشتند توردوزي بود، در اواسط قرن هجدهم زناني که به اين حرفه اشتغال داشتند ۵۰ درصد بيش از زناني که در کشاورزي مشغول کار بودند، درآمد داشتند. اما اين صنعت نيز با توجه به مکانيزه شدن آن در عصر صنعتي نابود شد. ماشين هايي که در سال ۱۸۰۹ به بازار آمدند، توانستند توري هاي ارزان تري را به شکل يکدست توليد کنند. در دوران پيش از صنعتي شدن زناني نيز بودند که در صنعت کلاه و نصب قيطان و روبان بر روي کلاه ها به کار اشتغال داشتند؛ اما در آغاز قرن بيستم و با اختراع ماشين ها اين شيوه از کار نيز جاي خود را به شيوه جديد بر اساس ماشين آلات جديد داد.

کارخانه ها
از جمله نتايج انقلاب صنعتي، افزايش کارخانه ها، به ويژه کارخانه هاي نساجي بود. به اين ترتيب کار از خانه به بيرون و کارخانه انتقال يافت. قدرت مرکزي منبعي بود که ماشين ها را به راه مي انداخت و موتورهاي بخار آب از جمله لوازمي بودند که نيروي محرکه در کارخانه ها را مهيا مي کردند. رشد چشمگير بهره وري در آن دوران در صنعت پنبه روي داد و اختراع دستگاه هاي نخ ريسي، پشم ريسي و… انقلابي را در اين صنعت به وجود آورد. بريتانيا در اين زمان شروع به توليد پارچه هاي پنبه اي با قيمت پايين کرد. اين امر موجب تشويق مصرف داخلي و صادرات اين نمونه از پارچه ها شد. در انگلستان ماشين آلات مربوط به صنعت پارچه به آرامي پيشرفت کرده، نقايص آن برطرف شده و در طول سال هاي ۱۸۳۰ به طور گسترده اي مورد استفاده قرار گرفتند. به اين ترتيب در حالي که پنبه مهم ترين جايگاه را در صنعت نساجي در انقلاب صنعتي داشت، پيشرفت ماشين آلات مربوط به کتان، ابريشم و توليد پشم آن نيز در اين کشور صورت گرفت. ظهور ماشين آلات جديد همچنين يک تغيير جنسيتي را در نيروي کار توليد پارچه به وجود آورد. تا پيش از انقلاب صنعتي زنان با استفاده از يک چرخ نخ ريسي کار تاباندن نخ را بر عهده داشتند؛ در اين دوران مردها نمي توانستند برخلاف زنان که به چالاکي ماشين هاي ريسندگي را مي چرخانند، اين ماشين ها را بچرخانند، در عوض آنها به کارهايي که قدرت بدني بيشتري نياز داشت، گرايش داشتند. مردان در اين دوره به نسبت زنان در بافندگي بيشتر حضور داشتند. بنابراين مردها با مهارت تلاش کردند که فرآيندهاي اتمام کار مانند ترکيب پشم يا پوشاک را به عهده بگيرند. با صنعتي سازي، اين تقسيم کار تغيير پيدا کرد. زنان از ماشين هاي بافندگي استفاده کردند اما صنعت ريسندگي بيشتر توسط مردان اشغال شد، زيرا مردان مخالف حضور زنان در اين صنعت بودند و تلاش مي کردند که رقابت پذيري را در آن کاهش دهند.

داده هاي جدول شماره۲ از ۸۲ کارخانه پنبه ، ۶۵ کارخانه پشم، ۷۳ کارخانه کتان، ۲۹ کارخانه ابريشم، ۷ سفال، ۱۱ کارخانه توري، يک رنگرزي، يک کارگاه شيشه و ۲ کارخانه توليد کاغذ در سراسر بريتانيا انتخاب شده است. در حالي که کارهاي با مهارت بالادراختيار مردان قرار گرفت، زنان به سمت بخش هاي ديگري از کارها رفتند. در ليدز سال ۱۸۲۵ عمدتا استخدام دختران نوجوان صورت مي گرفت. اين دختران اغلب به عنوان دستيار استخدام مي شدند. جدول دو نشان مي دهد که اکثريت (حدود ۵۷ درصد) زناني را که در کارخانه ها کار مي کردند، زناني تشکيل مي دادند که زير ۲۰ سال سن داشتند. در اين دوره زنان به طور گسترده در صنايع نساجي به کار گرفته مي شدند و تعداد بالايي از کارگران صنايع پنبه، کتان و ابريشم را شامل مي شدند. خارج از صنعت نساجي، زنان در صنعت سفال و کاغذ به کار مشغول بودند اما در صنعت رنگ يا شيشه حضوري نداشتند. از زناني که در کارخانه کار مي کردند، ۱۶ درصد زير سن ۱۳ سال، ۵۱ درصد بين سنين ۱۳ تا ۲۰ سال و ۳۳ درصد ۲۱ سال و بالاتر بودند. به طور متوسط ميان دختران و پسران زير ۱۵ سال دستمزد به شکل يکساني پرداخت مي شد؛ اما از سن ۱۶ سال به بعد يک شکاف بزرگ ميان دستمزد زنان و مردان وجود داشت به نحوي كه در سن ۳۰ سالگي، زنان يک سوم مردان حقوق دريافت مي کردند.

روزنامه دنياي اقتصاد، شماره ۲۶۷۵ به تاريخ ۷/۴/۹۱، صفحه ۳۱ (تاريخ اقتصاد)

 

————————————————————————————

این مطلب را نیز بخوانید
پیشنهاد سردبیر : الیاف مصنوعی یا الیاف بشر ساخت چیست ؟ 

————————————————————————————
تحریریه مجله نساجی کهن
ارسال مقالات و ترجمه جهت انتشار در سایت : info@kohanjournal.com

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین اخبار و رویدادهای نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن