اخبار فرش ماشینی

تولید نخ از الیاف استبرق در کشور

 

استاد و محقق پژوهشکده مواد و فناوری‌های پیشرفته در نساجی دانشگاه صنعتی امیرکبیر طی یک طرح پژوهشی به مطالعه چگونگی تولید نخ صد درصد از الیاف استبرق در کشور پرداخت.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، دکتر علی اکبر مرآتی درباره این طرح گفت: استبرق گیاه بومی غرب آفریقا تا جنوب آنگولا، شمال و شرق آفریقا، ماداگاسکار، شبه جزیره عرب، جنوب آسیا، هندو چین تا مالزی است. این گیاه به طور وحشی در مناطق گرم جنوب کشور از خوزستان تا سیستان و بلوچستان می‌روید. هدف اصلی از اجرای این طرح استفاده از الیاف استبرق جهت تولید نخ صددرصد استبرق است.

وی افزود: در این طرح، الیاف استبرق از مناطق جنگلی شهرستان میناب استان هرمزگان جمع‌آوری شد. تحقیقات نشان می‌دهد که امکان تولید نخ از الیاف این گیاه به صورت مخلوط وجود دارد؛ اما به دلیل سطح صاف و لغزنده این الیاف و شکننده بودن آنها امکان تولید نخ صددرصد استبرق به روش معمول و با دستگاه‌ها و تجهیزات متداول ریسندگی وجود ندارد.

محقق طرح تصریح کرد: برای تولید نخ صد درصد استبرق نیاز است تا ابتدا این الیاف را به فرمی آرایش یافته که فتیله نامیده می‌شود، در آورد تا بتوان در ماشین ریسندگی آن را به نخ تبدیل کرد. ابتدا، دستگاهی برای تبدیل این الیاف به فتیله طراحی و ساخته شد. در این دستگاه برای موازی سازی و آرایش‌دهی الیاف از جریان هوا استفاه شده است و نیازی به عملیات مکانیکی و استفاده از سطوح سوزنی متداول نیست.

وی تصریح کرد: مزیت استفاده از جریان هوا، کاهش آسیب‌دیدگی الیاف در فرآیند تولید فتیله نسبت به روش معمول است. در نهایت، فتیله تولید شده توسط ماشین ریسندگی رینگ به نخ تبدیل شد. نتایج بررسی‌ها نشان می‌دهد که الیاف استبرق در سطح فتیله تقریبا در راستای محور فتیله قرار گرفته‌اند و ساختار فتیله را تشکیل داده‌اند و زاویه بیش از ۷۰ درصد از الیاف بر روی فتیله استبرق کمتر از ۱۰ درجه است. در حالی‌که زاویه الیاف در فتیله ویسکوز تولید شده به روش متداول نزدیک به ۱۹ درجه بود.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن