مد و پوشاک

تولید منسوجات ضد امواج

 تولید منسوجات ضد امواج :: فناوري نانو به عنوان يکي از فناوري هاي نوين قرن بيستم، توانسته درهمه عرصه ها اعم از پزشکي، صنايع غذايي، کشاورزي، دارويي، خودرو و نساجي رسوخ کند. درنسل نخست استفاده از فناوري نانو در صنعت نساجي، از اين فناوري فقط در مرحله تکميل منسوج جهت پوشش دهي سطح منسوجات و لباس‌ها با نانو ذرات، با ويژگي‌هايي همچون مقاومت دربرابرآب‌گريزي، چربي‌گريزي، خودتميزشوندگي، ضد ميکروبي، ضد الکتريسيته ساکن وضد چروک استفاده مي شد. اما با گذشت زمان چالش هاي موجود دراستفاده از اين فناوري کاسته شد؛ به طوري که در سال هاي اخير با استفاده از پوشش‌هايي از نانو ذرات اکسيد فلزي و نانو ذرات فلزي همچون نقره با ويژگي ضد ميکروب، ضد پرتو فرابنفش، خود تميزشوندگي و کند سوزي در منسوجات، رهايش نانو ذرات دربدن کاسته شد و اکنون برخي از منسوجات توليدي ازنانو ذرات فلز به عنوان کالاي پزشکي توليد و به بازار عرضه مي شود. در اين ميان نيز درچند سال اخير پژوهشگران ايراني همپاي ديگر کشورها در توليد علم نانو و دستيابي به فناوري نانو حرکت کرده و اکنون از فناوري نانو در بسياري از صنايع کشوراز جمله نساجي استفاده مي شود.

شرکت توسعه فناوري هاي نوين سلامت سينا يکي از شرکت هاي دانش بنيان فعال کشوردر توليد منسوجات با استفاده از فناوري نانو است که توانسته با استفاده از نانو الياف نقره، لباس بارداري ضد امواج با خاصيت محافظت از ورود امواج الکترومغناطيس به بدن به ويژه به جنين تا ۹۹٫۹ درصد طراحي و توليد کند. علي صديقي مديرتحقيق وتوسعه شرکت توسعه فناوري هاي نوين سلامت سينا روز دوشنبه با اشاره به اينکه در توليد اين لباس ازنانو ذرات استفاده نشده است، افزود: دراين محصول ازنانو ذرات فلزي مانند الياف نقره درکنار الياف طبيعي مثل پنبه و پلي استر استفاده شده است، الياف نقره علاوه براينکه خاصيت مکانيزم رفلکس را دارد و از ورود امواج به بدن جلوگيري مي کند، داراي خواص ضد ميکروبي، ضد باکتري و قارچ نيزهست.

وي اظهارکرد:درتوليد منسوجات ضد امواج، زيست سازگاري اين لباس ها نيزبررسي شده است و چون نانو ذره درداخل آن وجود ندارد، مشکل رهايش درمحيط زيست و داخل پوست بدن نيزندارد. صديقي با بيان اينکه نانوذرات به دليل اندازه بسيارکوچک مي توانند وارد پوست شوند، افزود:در محصولات اين شرکت دانش بنيان از فلز نقره استفاده کرده ايم که مشکل رهايش و از بين بردن ميکروارگانيسم هاي ايمني بدن را نداشته باشد. *** کارايي بالاتر از نمونه خارجي صديقي با اشاره به اينکه شدت استاندارد وجود امواج الکترومغناطيس درخانه از يک تا ۱۰ ميکرو وات برروي سانتي مترمربع در نظر گرفته شده است، گفت: محصولات اين شرکت توان بازتاب امواج را با هر قدرتي تا ۹۹٫۹ درصد را دارد؛ در واقع قدرت امواج را از حد استاندارد پايين ترمي آورد تا مشکلي براي بدن به وجود نيايد. ميزان رفلکس نمونه خارجي موجود اين لباس ۹۰ درصد گزارش شده است. وي افزود:دراين لباس به هيچ عنوان از ترکيبات کربني به دليل اينکه اين محصول با پوست در تماس است، استفاده نشده است، زيرا ترکيبات کربني قابليت جذب در بدن دارند.

تست هاي سازگاري محصولات اين شرکت بررسي و تاييديه هاي وزارت بهداشت آن گرفته شده است ودرحال حاضر پروپوزال آن نيزبراي قرار گرفتن اين محصول در رديف کالاهاي پزشکي آماده شده است. صديقي با اشاره به اينکه تست هاي کارايي اين محصولات در آزمايشگاه هاي داخلي و خارجي انجام شده است، گفت: تست هاي ضد ميکروبي اين محصول نيز از آزمايشگاه هاي داخل کشورازجمله انستيتو پاستورو دانشگاه تربيت مدرس گرفته شده است؛ همچنين تست زيست سازي اين محصول از انستيتو پاستور اخذ شده است. وي گفت:براي ماندگاري قدرت رفلکس اين لباس بايد ازمواد شوينده حاوي اکسيد کننده وانواع سفيد کننده به دليل استفاده از نقره و تمايل اين فلز به اکسيد شدن استفاده نشود.براي ماندگاري قدرت رفلکس لباس ها، بايد به صورت دستي با دماي ۳۰ تا ۴۰ درجه شست و شو و از فشاردادن لباس و قرار دادن درمعرض نور شديد خورشيد جلوگيري شود.

————————————————————————————

این مطلب را نیز بخوانید
پیشنهاد سردبیر : الیاف مصنوعی یا الیاف بشر ساخت چیست ؟ 

————————————————————————————
تحریریه مجله نساجی کهن
ارسال مقالات و ترجمه جهت انتشار در سایت : info@kohanjournal.com

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین خبرها و به روز ترین نمایشگاه های نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

ایفرش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن