تولید ملی ثبات ارزی می خواهد

 

تولید ملی ثبات ارزی می خواهد

اعضای کمیسیون تلفیق با اعلام پیشنهاد دلار ۱۳۰۰یا ۱۵۰۰تومان در بودجه۹۱ خواستار تثبیت بازار ارز برای حمایت از تولید ملی شدند.

بررسی ها می گوید، در شرایط کنونی دلار با نرخ ۱۲۲۶تومانی به شکل تک نرخی از سوی بانک مرکزی اعلام شده است، ولی این ارز با چنین قیمتی در اختیار هرکسی قرار نمی گیرد، ضمن اینکه دولت در لایحه بودجه سال۹۱ رقم دیگری را برای نرخ ارز در نظر گرفته، در حالی که طبق آخرین گزارشها دلار در بازار آزاد با نرخی حدود ۱۸۵۰تومان داد و ستد شده است.

دلارهای نفتی با نرخ پاساژی

در این باره عضو کمیسیون تلفیق معتقد است: در قانون برنامه پنجم نظام ارزی کشور به صورت شناور مدیریت شده تصویب شده، اما نباید بانک مرکزی دلارهای نفتی را به نرخ دلارفروشان کنار خیابان حساب کند، بلکه به نرخ روز مرجع بانک مرکزی و به صورت شناور و مدیریت شده اعمال کند .

موسی الرضا ثروتی افزود: هزار۱۵۰ تومان برای هر دلار پیشنهاد دولت است، البته دولت سال گذشته از محل مابه التفاوت فروش نرخ ارز به میزان هزار۳۰۰ تومان و هزار۴۰۰ تومان تا رقم هزار۲۲۶ تومان با نرخ هزار۱۵۰ تومان قانون بودجه رقمی معادل ۴هزار میلیارد تومان اضافه درآمد کسب کرد که به خزانه واریز شد.

وی یادآور شد: متأسفانه یکی از مشکلات اقتصادی کشور وجود دو، سه گونه نرخ ارز در بودجه است که در قانون بودجه۹۰ نرخ ۱۰۵۰تومان مصوب و نرخ ۱۲۲۶تومان نرخ یکسان بود و در عمل با نرخ ۱۳۰۰تا ۱۴۰۰تومان فروخته شد.

دلار و نرخهای غیر واقعی

در همین حال عضو کمیسیون تلفیق بودجه با غیر واقعی خواندن نرخ دلار در لایحه بودجه سال۹۱، آن را یکی از علتهای رد اولیه کلیات بودجه برشمرد و تأکید کرد: کمیسیون تلفیق در این باره از مسؤولان دولتی توضیح می خواهد و دلار را حداقل یک هزار ۵۰۰ تومان می بندد.

جبار کوچکی نژاد افزود: پیشنهادی که دولت درخصوص تعیین نرخ ارز در بودجه۹۱ مطرح کرده موجب دو نرخی ماندن آن در سال آینده می شود و با واقعیت فاصله زیادی دارد، از همین رو کمیسیون تلفیق بودجه برای تعیین نرخ ارز نشست های جدی برگزار خواهد کرد.وی ادامه داد: دولت باید در تعیین نرخ ارز از سوی مجلس مدیریت شود، تا به این شکل با بازار ارز بازی و آن را دچار تشویش نکند.
عضو کمیسیون تلفیق بودجه به خبرگزاری مجلس یادآور شد: اگر نرخ ارز در لایحه بودجه به شکل کارشناسی بسته شود، بازار ارز کشور دارای ثبات جدی می شود و به محقق شدن شعار سال۹۱ مبنی بر حمایت از تولید و سرمایه داخلی هم، کمک جدی می کند.

نگرانی از شوکهای ارزی

همچنین یک مقام وزارت صنعت، معدن و تجارت با ابراز نگرانی در مورد بازار ارز کشور گفت: بازار ارز را نمی توان همچون بازار میوه شب عید با ذخیره سازی و استفاده از ذخایر تنظیم کرد.
به باور مهدی فتح ا… رئیس مؤسسه مطالعات و پژوهشهای بازرگانی، اگر رشد نقدینگی و تورم کنترل نشود، تنظیم بازار ارز در بهترین حالت تنها در مقاطع کوتاه میسر خواهد بود و هرچه در اصلاح آن بیشتر تعلل شود، در آینده شوکهای پردامنه تری را در بازار شاهد خواهیم بود.

وی تصریح کرد: با تزریق ارز در میان مدت و بلندمدت قادر به تنظیم بازار ارز نخواهیم بود و تنها می توان انفجار قیمت ارز را به تأخیر انداخت.
وی متذکر شد: آنچه ضرورت دارد ابتدا تأکید بر کنترل تورم از طریق انضباط مالی و پولی است.
این در حالی است که صاحب نظران معتقدند وجود تورم در داخل و آشفتگی نرخ ارز، نتیجه ای جز کاهش رشد تولید و اشتغال در کشور، افزایش بی رویه واردات، تضعیف صادرات و افزایش وابستگی به درآمدهای نفتی به بار نخواهد آورد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *