اخبار فرش ماشینی

توليد ابزارهاي زيست سازگار صنعتي با بهره‎ ‎گيري از الياف توخالي‎

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

محققان و پژوهشگران گروه پليمربخش شيمي‎ ‎دانشکده فني مهندسي دانشگاه تربيت مدرس موفق به توليد قطعات زيست سازگار شده اند که‎ ‎از الياف توخالي‎ EVA ‎و پرتودهي گاما در آنها استفاده شده است‎.
مجري طرح توليد‎ ‎قطعات پيچيده با استفاده از الياف توخالي‎ EVA  گفت: اين قطعات با شکل پيچيده با استفاده از الياف توخالي پلي اتيلين‎ ‎ويلين استات‎ (EVA) ‎و پرتو دهي گاما توليد شده است‎.

‎مهندس فاطمه خودکار که اين‎ ‎طرح را در قالب پايان نامه کارشناسي ارشد رشته صنايع پليمر انجام داد افزود: همچنين‎ ‎اين قطعات کاملا با محيط زيست سازگار است، از اين رو در زمينه هاي مختلف صنعتي ،‎ ‎پزشکي و غذايي کاربرد دارد‎.
‎وي با بيان اينکه براي ضد عفوني کردن اين قطعات‎ ‎دراين روش از پرتو دهي گاما استفاده شده است اظهار داشت: نتايج تحقيقات نشان داده‏‎ ‎است که پرتودهي موجب افزايش استحکام کششي و کاهش ازدياد طول قطعه مي شود‎.
‎خودکار گفت: بنابراين با توجه به تثبيت تغيير شکل اعمال شده و بهبود خواص‎ ‎مکانيکي در اثر تابش و همچنين زيست سازگار بودن آن از آنها مي توان در کاربردهاي‎ ‎پزشکي نظير ” سوند” استفاده کرد‎.

‎وي افزود: دراين قطعات از ماده اي که از دو‎ ‎واحد اتيلين و وينل استات تشکيل شده استفاده شده است وبا توجه به اينکه هر کدام از‎ ‎اين واحدها چه درصدي استفاده شده باشند مي توانند کاربردهاي متفاوتي داشته باشند‎. ‎اين طرح با راهنمايي استاد گلشن ابراهيمي انجام شده است‏‎.

hinza chemical تبلیغات

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن