تورم تولید از تورم مصرف جلو زد

 

تورم تولید از تورم مصرف جلو زد

*افزایش ۳۰ درصدی هزینه‌های تولید*

وزیر صنعت، معدن و تجارت در حالی منکر اجرای سیاست تثبیت قیمتها شده که تازه‌ترین گزارش بانک مرکزی حاکی از پیشی گرفتن رشد شاخص قیمت تولیدکننده از رشد شاخص قیمت مصرف‌کننده است.

بر این اساس در سال ۱۳۹۰ بانک مرکزی رشد شاخص قیمت تولیدکننده را در ایران معادل ۳۴٫۲ درصد اعلام شد. رشد شاخص قیمت مصرف‌کننده هم از سوی این بانک ۲۱٫۵ درصد برآورد شد. به این ترتیب رشد شاخص قیمت تولیدکننده ۱۲٫۷ درصد کمتر از رشد شاخص قیمت مصرف‌کننده بوده است. به معنای ساده‌تر تورم در بخش تولید بسیار بیشتر تورم در بخش مصرف افزایش یافته است.

از سوی دیگر رشد شاخص قیمت تولیدکننده و رشد شاخص قیمت مصرف‌کننده برای فروردین ماه سال ۱۳۹۱ نیز به ترتیب ۳۲٫۴ و ۲۱٫۸ درصد اعلام شده که نشان‌دهنده ادامه روند افزایشی هزینه‌های تولیدکنندگان در سال جاری است.

آمار بانک مرکزی نشان می‌دهد که روند سبقت گرفتن تورم بخش تولید از تورم بخش مصرف از سال ۱۳۸۹ آغاز شده و این روند تاکنون نیز ادامه یافته است.

کارشناسان اعتقاد دارند که با اجرای سیاست تثبیت قیمتها تولیدکنندگان مجبور شده‌اند با وجود افزایش قیمت مواد اولیه و نهاده‌های تولید، محصولات خود را با قیمت ثابت روانه بازار کنند. این باعث شده تا تولیدکنندگان نتوانند فشار ناشی از تورم و افزایش هزینه‌های تولید را از خود به سمت مصرف‌کننده منتقل کنند. هرچند در این بین بسیاری از تولیدكنندگان نیز دیگر تاب نیاورده و با وجود اعمال فشار قیمتهای خود را بالا برده‌اند.

آرمان خالقی، عضو کارگروه حمایت از تولید با اشاره به این‌که ادامه روند افزایشی هزینه‌های تولید تحمل ناپذیر است، هشدار داده که ادامه وضعیت موجود باعث واردکننده شدن برخی از تولیدکنندگان خواهد شد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *