اقتصاد و مدیریت

توجه ویژه به تولید كاغذ در برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت

فاطمی امین خبر داد؛
توجه ویژه به تولید كاغذ در برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت

توجه ویژه به تولید كاغذ در برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت معاون برنامه‌ریزی، توسعه و فن‌آوری وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: برنامه راهبردی این وزارتخانه توجه ویژه‌ به صنعت كاغذ و نحوه رشد و توسعه آن در سال های آینده خواهد بود.

به گزارش ایرنا از وزارت صنعت، معدن و تجارت، ‘رضا فاطمی امین’ كاغذ را یكی از محصولات ضروری در بخش فرهنگی كشور دانست و افزود: بخش زیادی از مصرف كاغذ در ایران از طریق واردات تأمین می شود و با توجه به مصرف بیش از یك میلیون و ۷۰۰ هزار تن كاغذ در سال، سرانه مصرف كاغذ در كشور ۴/۲۳ كیلوگرم است كه ۱۶ درصد آن تولید داخل و ۸۴ درصد آن وارداتی است.

وی اضافه كرد: در برنامه راهبردی این وزارتخانه، بازسازی و نوسازی كارخانجات كاغذ جهت كاهش قیمت تمام شده، ایجاد واحدهای تولید كاغذ چاپ و تحریر، روزنامه و خمیر كاغذ، توسعه تشكل ها و تعاونی های تولیدی مواد اولیه، ایجاد و تقویت مراكز تحقیقاتی و مطالعاتی و گسترش فعالیت‌های آموزشی، علمی و اطلاع رسانی به كاركنان و شاغلین صنعت كاغذ به عنوان اهداف عملیاتی دیده شده است.

مدیر پروژه برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزایش ضریب خود اتكایی، ارتقاء فناوری و بهره وری عوامل، اصلاح الگوی مصرف، سرمایه گذاری در صنایع كاغذ و اصلاح ساز و كار بازار را از جمله راهبردها و خط مشی های تعیین شده در برنامه راهبردی اعلام كرد.

وی ضمن اشاره به لزوم حمایت از صنایع داخلی تولید كاغذ، بویژه كاغذهای چاپ و تحریر و مطبوعات كه سهم قابل توجهی در ارزبری و ارزش تجاری به خود اختصاص می‌دهند، گفت: ارگان های مرتبط همانند وزارتخانه های آموزش و پرورش و فرهنگ و ارشاد اسلامی لازم است، تسهیلات و امتیازاتی نیز برای خرید كاغذ داخلی جهت استفاده در چاپ كتاب و مطبوعات در نظر بگیرد تا شاهد رونق بازار كاغذ داخلی باشیم.

به گفته وی، برنامه راهبردی وزارت صنعت، معدن و تجارت مرداد ماه جاری رونمایی می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن