اخبار

توافق ایران و ترکیه برای کاهش تعرفه صادرات محصولات پتروشیمی

یک مسئول صنعت پتروشیمی از توافق ایران و ترکیه برای صادرات محصولات پتروشیمی خبر داد و گفت: مقام‌های ترکیه برای کاهش تعرفه‌ها اعلام آمادگی کردند.

یک مسئول صنعت پتروشیمی از توافق ایران و ترکیه برای صادرات محصولات پتروشیمی خبر داد و گفت: امید است که با توافق‌های آتی شاهد رشد صادرات به این کشور باشیم.

رضا محتشمی پور رئیس دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی درباره تازه‌ترین توافق‌های صورت گرفته میان ایران و ترکیه برای کاهش و بهبود تعرفه محصولات صادراتی صنایع پتروشیمی ایران به این کشور اظهار کرد: خوشبختانه در سفری که به‌تازگی به این کشور همسایه داشتیم، مقام‌های ترکیه برای کاهش تعرفه‌ها اعلام آمادگی کردند.

وی افزود: پیشتر ۱۰ قلم از محصولات برای کاهش تعرفه ارائه شده بود و پنج محصول دیگر نیز که در فهرست اولیه نبود در جریان مذاکره با مقام‌های ترکیه اضافه شد و در مجموع ۱۵ محصول می‌تواند شاهد کاهش تعرفه باشند.

رئیس دفتر توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی ادامه داد: محصولات پت‌بطری (PET)، پت‌الیاف (PET)، تی‌دی‌آی، پلی‌پروپیلن‌کوپلیمر و نیز پلی‌استایرن به این فهرست افزوده شد و این محصول با توجه به افزایش تولید در کشور در این فهرست قرار گرفت.

محتشمی‌پور با بیان این‌که محصولاتی مانند پلی‌اتیلن، متانول و اوره پیش‌تر در این فهرست قرار گرفته بود گفت: مذاکره‌ها میان دو کشور ادامه دارد.

در ماه‌های گذشته، ترکیه برای صادرات برخی محصولات پتروشیمی ایران مانع‌تراشی کرده و بر اساس قوانین ضد دامپینگ، تعرفه‌های سنگینی را برای آن‌ها وضع کرده بود.

حدود ۲۷ میلیون تن محصول پتروشیمی در نیمه نخست امسال تولید شد که نسبت به مدت مشابه پارسال بیش از پنج درصد رشد کرد.

مقدار فروش داخلی در این مدت، از لحاظ ارزش ۱۲ درصد بیشتر شد. همچنین در صادرات محصولات پتروشیمی در ۶ ماه نخست امسال رشد ۱۲ درصدی از نظر مقدار و هشت درصدی از نظر ارزش نسبت به زمان مشابه پارسال تحقق یافت.

ظرفیت تولید محصولات پتروشیمی اکنون حدود ۶۲ میلیون تن در سال است که با بهره‌برداری از طرح‌های جدید تا پایان امسال به بیش از ۷۰ میلیون تن افزایش می‌یابد.

Admin

فارغ التحصیل رشته تکنولوژی نساجی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن