تنش بي سابقه در صنعت فرش ماشيني

اين روزها تنش بي سابقه اي بر صنعت فرش ماشيني ايران سايه انداخته و در استانه برگزاري دو نمايشگاه فرش ماشيني در مجموعه شهر افتاب و پس از آن در محل نمايشگاه هاي بين المللي تهران نه تنها برگزاركنندگان اين دو رويداد و هواداران آنها به انتقاد و اظهار نظرهاي جنجالي مي پردازند بلكه توليدكنندگان نيز به دو گروه مردادي و شهريوري تقسيم شده اند و يكديگر را براي حضور در هريك از نمايشگاه ها ترغيب و تشويق و حتي تهديد مي كنند.

اين تنش ها تا جايي پيش رفته است كه رييس اتحاديه فرش و موكت تهران به عنوان مهمترين مرجع صنفي فرش ماشيني و موكت در تهران و حتي ايران ، عملا با برگزاركنندگان نمايشگاه شهريور اتمام حجت كرده و با حمايت تمام قد از نمايشگاه فرش ماشيني شهر آفتاب اعتقاد دارد در مسير يك طرفه اي پاي گذاشتند كه انتهاي آن تقويت هر چه بيشتر نمايشگاه فرش ماشيني شهر آفتاب و از بين بردن نمايشگاه شهريور ماه است.

 

اين تنش ها و درگيري ها براي رقابت بر سر بازار نمايشگاهي فرش ماشيني في نفسه قابل احترام است و مسلما اهالي اين صنف نيز از رقابتي كه منجر به افزايش كيفيت نمايشگاه بشود استقبال مي كنند و حتي قطعا برگزار كنندگان نمايشگاه شهريور نيز از اين تلاش رقيب اگر در شرايط عادلانه و در چهارچوب قانون انجام شود ناراحت نخواهند بود اما آنچه باعث مي شود بسياري از فعالان فرش ماشيني و موكت به عنوان يك ناظر،  برگزاري نمايشگاه شهر آفتاب را در اين زمان و برحه براي صنعت فرش ماشيني مضر بدانند نحوه رفتار و ورود آن و رفتارهاي تلافي جويانه اي است كه در پيش گرفته شده. در واقع نحوه ورود نمايشگاه شهر آفتاب به عرصه رقابت بيشتر شبيه يك جنگ و شبيخون است تا يك رقابت نمايشگاهي  در چهارچوب حرفه اي.

مهمترين عامل در اين بين زمان برگزاري نمايشگاه است كه بسيار غير حرفه اي انتخاب شده است و متاسفانه اين مطلب شايد به ضرر فرش ماشيني تمام شود، مساله بعدي تلاش معنادار برخي شركتهاي داخلي و خارجي است كه نه به عنوان غرفه گذار بلكه به عنوان بخشي از تيم برگزاري عمل مي كنند و گويي براي انتقامي بزرگ پا به عرصه گذاشته اند.

چه حيف كه هنوز فرهنگ رقابت سالم و عادلانه را نيز ياد نگرفته ايم ، شايد هم در ايران مثل خيلي از مسايل اجتماعي و فرهنگي ديگر با فرهنگ بودن چيزي نصيب انسان نمي كند و منفعتي ندارد. به نظر ميرسد با توجه به قرباني شدن توليدكنندگان در اين كشمكش هر دو نمايشگاه ضعيف برگزار شود و سال آينده نيز هر طرفي كه بتواند بهتر لابي كند و بهتر  براي خود يار گيري كند پيروز ميدان است و خير وصلاح صنعت فرش ماشيني و موكت هم چندان مهم نيست و اصولا مرجعي هم براي رسيدگي به اين تنش ها و درگيري هاي مخرب وجود ندارد.

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *