تلاش نظام‌مند و خط‌‌مشی فرا منطقه‌ای، عامل موفقیت قالی سلیمان

شرکت تولیدی و صنعتی رسول اصفهان که با برند تجاری «قالی سلیمان» در جهان و داخل کشور شناخته می‌شود از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین برندهای تولید فرش ماشینی به شمار می‌رود و تا به امروز توانسته در عرصه جهانی نیز صادرات بالایی به کشورهای مختلف داشته باشد.

امسال نیز در رویداد مهمی همچون دوموتکس هانوفر با غرفه‌ای به متراژ ۵۰۰ مترمربع اقدام به ارائه جدیدترین محصولات خود کرده است.

به گفته مدیران شرکت قالی سلیمان، در نمایشگاه دوموتکس هانوفر قرار است از جدیدترین محصولات این شرکت رونمایی شود.

محصول جدیدی که قرار است در معرض دید جهانیان قرار داده شود، کلکسیون ابریشم قالی سلیمان است که به صورت ۲۰۰۰ شانه برای اولین بار در سطح دنیا بافته می‌شود و محصولی بی‌نظیر از نظر طرح و نقش و کیفیت و زیبایی است.

به نوعی می‌توان گفت اولین فرش ماشینی کاملا دستباف نما خواهد بود که توسط یک شرکت تولیدکننده فرش ماشینی بافته می‌شود.

غرفه این شرکت در سالن شماره ۵ غرفه D41 است که شما عزیزان می‌توانید جهت مشاهده از نزدیک محصولات این مجموعه به آنجا مراجعه فرمایید.

در همین زمینه به سراغ مهندس «سعید منزوی زاده»؛ مدیرعامل محترم این مجموعه رفتیم تا از اهداف و برنامه‌های مجموعه تحت مدیریت‌شان برای نمایشگاه دوموتکس هانوفر جویا شویم که متن کامل گفت‌وگو در ادامه به‌طور مفصل می‌آید.

سعید منزوی زاده؛ مدیرعامل مجموعه قالی سلیمان
سعید منزوی زاده؛ مدیرعامل مجموعه قالی سلیمان
  1. مختصری در مورد تاریخچه شرکت، سال تأسیس، ماشین‌آلات و فنّاوری‌های مورداستفاده و موفقیت‌های خود در عرصه صادرات بفرمایید.

شرکت تولیدی و صنعتی رسول اصفهان بانام تجاری «قالی سلیمان» در نهم دی‌ماه سال ۱۳۶۱ در اصفهان تأسیس و پس از طی مراحل ساخت، تکمیل و نصب ماشین‌آلات در سال ۱۳۶۵ با تولید انواع نخ برای تولید فرش ماشینی به بهره‌برداری رسید.

در بدو امر و در مدت‌زمان کوتاهی به دلیل بهره‌مندی از کیفیت بسیار مطلوب، جایگاه خود را با برند نخ رسول در بازار ایجاد و تثبیت کرد.

باگذشت زمان و با کسب تجربه و دانش فنی در تولید انواع نخ، باهمت و تلاش سهامداران شروع به توسعه و تکمیل مراحل مختلف تولید انواع نخ مصرفی در فرش ماشینی و همچنین تولید فرش ماشینی نمودند به‌نحوی‌که در سال ۱۳۷۱ تولید فرش ماشینی با فنّاوری مدرن وقت، شروع و محصولات مرتبط بانام تجاری قالی سلیمان وارد بازار شد.

این شرکت اکنون در آغاز ورود به دهه چهارم فعالیت خود، علاوه بر دارا بودن بیش از یک‌صد نمایندگی در سطح کشور قدم‌های استواری را در تصاحب سهم بازارهای داخلی و بازارهای بین‌المللی با بیش از ۵۰ نمایندگی برداشته است.

شرکت تولیدی و صنعتی رسول اصفهان با برند «قالی سلیمان» با دارا بودن زنجیره کامل تولیدی از رنگرزی، ریسندگی، بافندگی تا تکمیل و همچنین عرضه محصول در شبکه توزیع که فروشگاه‌های زنجیره‌ای «قالی سلیمان» در ایران و خارج از کشور را نیز شامل می‌شود به‌صورت مستقیم در بازار حضورداشته و سلایق و نظرات مصرف‌کننده در این ساختار عمودی با سرعت از بازار مصرف به مرحله طراحی و برنامه‌ریزی تولید منتقل می‌شود.

توجه داشتن به نیاز بازار، سرعت بخشیدن به تأمین خواسته‌ها و نیازهای مصرف‌کننده به‌عنوان بخشی از عوامل موفقیت این شرکت است.

از دیگر عوامل موفقیت «قالی سلیمان» می‌توان به وفاداری، صمیمیت، تلاش نظام‌مند کارکنان، خط‌ مشی فرا منطقه‌ای و رعایت موازین مشتری مداری توسط مدیریت شرکت اشاره کرد که همواره در طول حیات اقتصادی خود ضمن توجه به مشتریان، رفاه و آرامش کارکنان سرلوحه برنامه‌ریزی مدیران و هیئت‌مدیره قرار داشته است.

شایان‌ذکر است این مجموعه با بازسازی و تکمیل خط تولید خود با پیشرفته‌ترین ماشین‌آلات و فنّاوری روز دنیا، استفاده از باکیفیت‌ترین مواد اولیه خریداری‌شده از شرکت بایرن آلمان ( درالون )، همچنان به رسالت تولید محصول باکیفیت در راستای رضایت‌مندی مشتری پایبند بوده و اکنون علاوه بر تولید نخ آکریلیک در انواع کارد و تاو به تا پس، نخ پلی‌پروپیلن و همچنین با تولید انواع فرش پشم، آکریلیک، پلی‌پروپیلن، پلی‌استر، گلیم و دیگر انواع فرش توان پاسخگویی به نیاز مشتریان را به‌طور کامل دارد.

این شرکت به‌عنوان برگزیده برگزیدگان صنعت سبز کشور مطرح بوده، که با رعایت استانداردهای زیست‌محیطی از پیشتازان توجه به حفظ محیط‌زیست بوده است.

  1. چه محصولاتی در مجموعه قالی سلیمان تولید می‌شود؟

_محصولات تولیدی در کارخانه‌ها شرکت تولیدی و صنعتی رسول اصفهان عبارت است از:
_انواع نخ آکریلیک با الیاف STAPLE و TOW در نمرات ۱۵ الی ۵۰، های بالک، های شرینگ برای صنعت فرش ماشینی.

_تولید انواع نخ : پلی‌استر، پلی‌پروپیلن با نمرات مختلف از طریق سیستم و فرآیند ذوب ریسی.

_تولید انواع فرش ماشینی با نخ‌های آکریلیک، TOW ، پلی‌استر، پلی پروپلین در انواع مختلف.
_تولید انواع فرش ۳۵۰ شانه، ۷۰۰ شانه، ۱۰۰۰ شانه، ۱۲۰۰ شانه، ۱۵۰۰ شانه، ۲۰۰۰ شانه نما تراکم مختلف و از تراکم ۹۶۰ الی تراکم ۳۶۰۰٫

  1. کیفیت و استاندارهای محصولات مجموعه شما به چه شکلی است؟

بهبود روزافزون کیفیت محصولات تولیدی در راستای تأمین و افزایش رضایت‌مندی مشتریان با رعایت الزامات، مقررات کمی و کیفی تأثیرگذار در مباحث زیست‌محیطی و مسئولیت‌های اجتماعی مصرف‌کنندگان به‌عنوان خط‌مشی اصلی شرکت تولیدی و صنعتی رسول اصفهان ( قالی سلیمان ) مطرح بوده است؛ به‌نحوی‌که علاوه برداشتن استاندارد ملی ایران مفتخر به اخذ گواهینامه‌های استاندارد درزمینه‌ی رسیدگی به شکایات مشتری ۱۰۰۰۲ ISO و سنجش میزان رضایت مشتری ۱۰۰۰۴ ISO و همچنین استاندارد EN اروپا برای فرش تحت عنوان ۱۴۰۴۱ گردیده است.

علاوه بر استانداردهای ذکرشده، موفق به اخذ استانداردهای بین‌المللی درزمینهٔ کیفیت محصول ،محیط‌زیست، انرژی شده است. بخشی از آن‌ها به شرح زیر است:
OHSAS 18001-2007
ISO 9001-2015
ISO 14001-2015
ISO 50001-2011

  1. استراتژی و اهداف کلان شرکت قالی سلیمان را چگونه توصیف می‌کنید؟

_ ارتقاء مستمر بهره‌وری کمی، کیفی و افزایش اثربخشی آن در رقابتی کردن محصولات تولیدی.
_توسعه رقابت‌پذیری در بازارهای داخلی و خارجی.
_ارتقاء فرهنگ کار، توسعه دانش فنی و علمی نیروی انسانی
– حفاظت از محیط‌زیست و پیشگیری از آلودگی‌های زیست‌محیطی .
– هدفمند نمودن مصرف انرژی در راستای بهینه‌سازی مصرف.

  1. از سوابق صادراتی و فعالیت‌های این شرکت در بازارها و نمایشگاه‌های خارجی برای ما بفرمایید.

خداروشكر طي سال‌های گذشته توانستيم صادرات شركت رسول اصفهان با برند تجاری قالي سليمان را نسبت به گذشته چندين برابر كنيم. آماري كه سه سال گذشته داشتيم فوق‌العاده بوده و می‌توان گفت میزان صادراتمان سه برابر شده است و به ٣٥ كشور دنيا در حال صادرات هستيم كه بيشتر از همه به کشورهای حوزه‌ی خلیج‌فارس و همچنين آسياي شرقي را شامل می‌شود.

علاوه بر آن‌ها كشورهايي از قبيل مكزيك، کره‌ی جنوبي، آفريقا و هند هم جز مشتری‌های ما هستند.

تلاشمان بر اين است كه این میزان صادرات را بتوانيم بيشتر كنيم و مايه افتخارآفرینی در كشور باشيم. در سال‌های گذشته هم توانستيم رکوردهای قابل‌توجهی به ثبت بزنیم؛ که بزرگ‌ترین فرش ماشيني دنيا كه ٧٠٠ مترمربع در كيفيت ١٢٠٠ شانه تولید کردیم. سفارش جديد ديگری هم گرفتيم كه ١٣٢٠ متر است در كيفيت ٧٠٠ شانه كه ركورد قبلي خودمان را دوباره خواهيم شکست و اميدواريم با همين روند بتوانيم افتخارات بيشتري را نصيب كشورمان كنيم.

  1. چه محصولات جدید برای ارائه به بازارهای جهانی به هانوفر آورده‌اید؟

از محصولات جديدي كه می‌شود امروز اسم برد فرش ٢٠٠٠ شانه است که در نمایشگاه فرش تهران فقط بخش کوچکی از آن کلکسیون رونمایی شد و در نمایشگاه هانوفر به‌طور ویژه به آن خواهیم پرداخت. همچنين می‌توانیم از محصول آنتي باكتريال شركت اسم ببريم كه پس از يك پروژه‌ی تقریباً نه‌ماهه كه با دانشگاه و واحد تحقیق و توسعه R&d شركت در آن فعاليت كردند قرار است در نمایشگاه هانوفر از آن رونمايي بكنيم و انشا الله در آينده نزديك بتوانيم ثبت دانش‌بنیان بشود و به‌عنوان يك محصول دانش‌بنیان به بازار عرضه كنيم.

  1. چه هدف و برنامه‌هایی را از حضور در دوموتکس دنبال می‌کنید؟

هميشه هدف و چشم‌انداز شركت اين بوده كه در مسائل توسعه و كيفيت بتوانيم قدم‌های اول را برداريم و هميشه بتوانيم به‌عنوان يك شركت معتبر از بهترين نوع محصولات اوليه استفاده كنيم و هم‌زمان هم بتوانيم آن را به بهترين نحو ممكن در فرش جلوه بدهيم.

برند قالي سليمان شركت رسول اصفهان درزمینهٔ ي فرش، نخ و نخ‌های BCF توانسته با نوآوری‌های جديد قدم‌های خوبي را بردارد و اميدوار هستيم شرايط اقتصادي و شرايط بازار باعث بشود ما بتوانيم از اين محصولات به نحو احسن استفاده بكنيم و نياز مردم عزيز كشورمان و بازارهای جهاني را تأمین بكنيم.

ما هميشه در قالي سليمان دنبال اين بوديم كه باکیفیت بالا رضايت مشتری‌هایمان را جلب كنيم و خوشحال هستيم كه امسال جشن چهل‌سالگی و چهار دهگی شركت را گرفتيم و اميدوار هستيم اين كار ادامه داشته باشد و باعث افتخار كشور عزيزمان ايران بشود.

  1. تحلیل شما از وضعیت تولید و تولیدکننده چیست؟

همان‌طور كه ميدانيد الآن توليد خيلي مسئله و معضلي شده و واقعاً سختی‌های خودش را دارد به‌خصوص در اين چندساله كه تحریم‌ها بيشتر شده است و باعث شده كه تولیدکنندگان در همه‌ی صنايع، مشکلات عدیده‌ای داشته باشند

به همين منوال ما هم اين مشكلات را داشتيم ولي خب به لطف خدا، در حقيقت عشقي كه به كارگرانمان داشتيم و لطف خدا (بازهم تكرار می‌کنم) توانستيم الحمدالله كارمان را پيش ببريم و حتي توسعه داشتيم. در بخش ريسندگي در اين دو سال گذشته ازنظر خود بحث قالي، فرش، طرح و كارمان آثار به‌روزی را در اين دو سال انجام داديم كه حتي رقباي ما اذعان داشتند كه بسيار در اين زمينه پیشرفت‌های خوبي داشته‌ایم.

  1. قالی سلیمان با غرفه سازی منحصربه‌فرد خود در نمایشگاه دموتکس هانوفر همواره نمادی از شکوه و عظمت فرهنگ ایرانی را به نمایش می‌گذارد. تأثیر این غرفه سازی و استفاده از نمادهای فرهنگی و ملی ایرانی در مشتریان خارجی که به غرفه شما می‌آیند، چیست؟

يكي از مسائلي كه همه‌ی شرکت‌ها و در همه‌ی صنعت‌ها می‌توانند خودشان مطرح كنند نمایشگاه‌های بین‌المللی است. چه تهران _كه چند سالي در آن حاضر هستيم_ و آلمان _كه بزرگ‌ترین نمایشگاه‌های بین‌المللی فرش دنيا است_ سعي كرديم در اين دوساله با غرفه سازي جديدی به سمت پيشرفت برويم و حتي يك قسمت مدرن هم اضافه كرديم.

ما از غرفه سازي خيلي خوب هم جواب گرفتيم و امسال هم به همان صورت غرفه را پیاده‌سازی كرديم ولي خودکارها حقیقتاً بالغ‌بر ۲۰۰ نوع طرح، رنگ جديد و در شانه‌های مختلف كار فریز و مدرن هستند.

تمام مشتری‌هایمان گفتند در نمايشگاه امسال شما ازنظر طرح و نقشه حرف اول را می‌زنید. در کارهای سنتي و كلاسيك هم‌ کارهای خيلي قشنگي انجام داديم و براي اولين بار از محصول ١٥٠٠ شانه رونمايي می‌کنیم كه خداروشكر با تلاش مجموعه و کارکنان _كه من از آن‌ها تشكر می‌کنم_ در صنعت فرش بی‌نظیر بوده كه در عرض ٧ روز از نصب دستگاه، به راه‌اندازی افتاد و توانستیم فرش را به نمايشگاه برسانیم.

و غافلگیری بعدي كه يك كار خيلي درجه‌یک است را براي نمايشگاه دموتكس آلمان می‌گذاریم و اميدواريم كه ما به‌عنوان عضو كوچكي از اين صنعت پرچم كشورمان را بالا نگه‌داریم و خدا هم ياري كند.

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین خبرها و به روز ترین نمایشگاه های نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *