اخبار فرش ماشینی

تكنولوژي توليد نخ BCF – پروفسور يوسف اشكنار

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

نظر شما در مورد بازار انواع نخ هاي BCF ، پلي استر ، پلي آميد و پلي پروپيلن چيست؟
پلي پروپيلن در سال ۱۹۸۰ وارد بازار شد. نخ پلي پروپيلن در كنار مزاياي زياد و خصوصيات فني خوبي كه دارد معايبي هم دارد كه مهمترين آن رنگ پذيري ضعيف آن است. اما به دليل فرآيند آسان توليد و قيمت ارزان آن روز به روز روند مصرف آن در بازار افزايش مي يابد و تمايل به مصرف آن بالاتر است و به نظر مي رسد پلي آميدها حضور پررنگ خود در بازار را از دست خواهند داد. پلي آميدها در سال ۱۹۴۵ وارد بازار شدند و بعد از آن پلي استر در سال ۱۹۶۰ وارد بازار شد. هر چند كه پلي آميدها داراي خصوصيات خوبي مانند رنگ پذيري بالا، مقاومت سايشي و استحكام بسيار بالا، ضد آب بودن و… هستند. اما به دليل بالا بودن قيمت آنها در تنها چند كشور محدود استفاده مي شوند. نمي توان گفت كه پلي آميدها كلاً از بازار خارج مي شوند، چون نياز به اين نوع كفپوش ها وجود دارد. مثلاً در برخي از اماكن شما مجبور هستيد از اين نوع كفپوش هاي پلي آميد مصرف كنيد مانند هتل ها و مكان هاي پر رفت و آمد.
بازار همواره به پلي آميد نياز دارد اما اين ميزان زياد نخواهد بود و ميزان مصرف آن رو به كاهش بوده و پلي استر و پلي پروپيلن جاي آنرا پر كرده اند. امروزه انواع مختلفي از پلي استرها وارد بازار شدند كه داراي مزايايي از قبيل رنگ پذيري بالاتر از انواع قبلي خود هستند و بازار خوبي را براي خود پيدا كرده اند.
شايد به نظر برسد به دليل خصوصيات ضعيف، پلي پروپيلن نبايد مورد مصرف قرار بگيرد اما قيمت در بازار امروز، بسيار مهم است و قيمت پائين پلي پروپيلن عامل گسترش مصرف آن است. به ويژه كشور ايران در بخش توليد نخ BCF و مواد اوليه آن داراي مزيت هاي بسيار زيادي است. به خاطر وجود انرژي و نفت- كه تركيه كاملاً فاقد آن است- ايران شانس بزرگي براي تبديل شدن به يك كشور قدرتمند در اين زمينه دارد.
توليد نخ BCF در تركيه نزديك به ۱۰۰۰ تن در روز است. ما در سال چيزي در حدود ۳۵۰۰۰۰ تن نخ BCF توليد مي كنيم در حالي كه اين عدد در ايران نزديك به ۸۰  تن در روز است. ايران مجبور به افزايش ظرفيت توليد خواهد بود. امروز ما مشتريان زيادي از تمام نقاط دنيا مانند برزيل و مراكش و… داريم كه از اروپا و تركيه نخ وارد مي كنند. اما اين كشورها مواد اوليه كافي در اختيار ندارند و انرژي در آنها گران است و شرايط رقابت آنها سخت خواهد بود.

با پتانسيل هاي موجود چرا صادرات نخ BCF ايران در حد مطلوبي نيست؟
هرگاه شما كار تازه اي را شروع مي كنيد مسلماً با مشكلاتي مواجه خواهيد شد. ابتدا بايد نخ با كيفيت  توليد كرد و با تكنولوژي توليد آن به خوبي آشنا شد بعد از آن بايد وارد بازار شويد و كم كم راه خوب صادر كردن را ياد گرفت و اين يك مساله عادي است.
مثلاً شركت ما چندين ماشين در تركيه و ايران در حال كار دارد. مشخصات ماشين آلات و مواد اوليه به كار رفته تقريباً يكسان است اما نخي كه در تركيه توليد مي شود با نخ مشابه توليد شده در ايران تفاوت دارد. امروزه كشور سوريه نيز در توليد نخ BCF بسيار خوب عمل كرده و توليدات خود را به راحتي صادر مي كند. و بايد اقرار كرد آنها در كمترين زمان پيشرفت قابل توجهي داشته اند.
امروزه براي توليدكنندگان فرش كه صادرات را مد نظر دارند، استفاده از نخ BCF با كيفيت بسيار مهم است و خريدار اهميتي به محل توليد نخ نمي دهد. امروزه تركيه، سوريه و كشورهاي نظير آنها نخ BCF  با كيفيت خوب را ارائه مي دهند و مشتريان خود را پيدا كرده اند. اگر فردا ايران به اين قابليت برسد، قطعاً خريداران از توليد كننده ايراني جنس خود را تهيه خواهند كرد. به نظر من توليد كنندگان ايراني به توليد نخ با كيفيت اهميتي نمي دهند. آزمايشات بخش كنترل كيفيت در بسياري از كارخانجات الياف مصنوعي ايران ناكافي است. البته در ايران توليد كنندگان نخ BCF هم وجود دارد كه سهم بزرگي از توليداتشان صادراتي است.

به نظر مي رسد بازار داخل كه براي سالهاي متمادي براي اكريليك جذاب بوده خيلي سخت بتواند به راحتي مسير خود را عوض كند. نظر شما چيست؟
امروزه صادرات به معناي زنده بودن فعاليت يك بنگاه اقتصادي است. ايران فرش دستباف خود را به خوبي صادر مي كند اما توليدكنندگان فرش ماشيني ايران بايد بدانند كه اكريليك قابل صادر كردن نيست. توليد كنندگان ايراني مجبور هستند نياز داخل را نيز تامين كنند اما اين يك مساله قطعي است كه صادرات فرش به اروپا و آمريكا با نخ اكريليك غير ممكن است پس مجبور هستيد فرش هاي پلي پروپيلن يا پلي استر توليد كنيد.

به نظر من اگر ايران به توليد نخ با كيفيت، با ماشين آلات روز دنيا بپردازد بسيار موفق خواهد بود. نگاهي به بازار داخل و بازارهاي صادراتي ايران اين مطلب را تصديق مي كند. به نظر من ايران مي تواند در مدت بسيار كوتاهي بازار را در اختيار بگيريد. شانس ايران براي يكه تازي در اين عرصه از هر كشور ديگري بالاتر است حتي بالاتر از تركيه.
اگر شما نتوانيد از مزيت هاي خود استفاده كنيد ديگران اين كار را خواهند كرد. همانطور كه سوريه در چند سال اخير با توجه به نياز بازار فرش ماشيني، به توليد نخ BCF هيت ست شده پرداخته است اين مسئله در مورد كشورهايي همچون قطر و عربستان هم مي تواند قابل پيش بيني باشد.
اگر توليد فرش BCF گسترش قابل توجهي يابد، شاخه هاي ديگري نيز در كنار آن پديد خواهد آمد. مثلاً فرش BCF پلي پروپيلن حداكثر ۲ سال دوام دارد و خريدار بايد آن را تعويض كند و فرش با طرح و رنگ جديد را جايگزين نمايد. حالا شما بايد فكري براي فرش هاي كهنه BCF كنيد و خطوط بازيافت آن راه اندازي شود.
پروژه جديد ما هم كار روي ماشين هاي بازيافت فرش و توليد الياف بازيافتي است. به همين ترتيب تجارت شما گسترش مي يابد و شاخه جديدي در صنعت فرش شما به وجود خواهد آمد كه همان كارخانجات بازيافت فرش و توليد الياف بازيافتي هستند. با توجه به همين مسائل تركيه هر روز صنعت فرش خود را گسترش مي دهد. اما آنها همواره از اين ترس دارند كه ايران و كشورهايي در رديف آن مي توانند ارزان تر توليد كنند.

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن