اخبار نساجی

تركيب پارلمان نهم چگونه خواهد بود؟

تركيب پارلمان نهم چگونه خواهد بود؟

برندگان انتخابات مجلس

تركيب پارلمان نهم چگونه خواهد بود؟ با شمارش آرای انتخابات مجلس نهم، فهرست انتخاب شدگان نهایی در شماری از حوزه‌های کوچک مشخص شد که نشان از تغییرات گسترده نسبت به مجلس هشتم داشت؛ در شهرهای بزرگ و به ویژه در پایتخت، اما شمارش آرا به طول انجامید؛ هر چند با انتشار اولین فهرست رسمی از رتبه‌بندی ۶۰ کاندیدای تهران از سوی رییس ستاد انتخابات کشور، ترکیب کلی برندگان انتخابات در این شهر نیز مشخص شد. آنطور که صولت مرتضوی گفته است، تا عصر دیروز و با شمارش آرای حدود ۴۰ درصد صندوق‌ها غلامعلی حداد عادل، محمدحسن ابوترابی فرد، علیرضا مرندی و مرتضی آقاتهرانی بالاترین آرا را به دست آورده‌اند. در میان جبهه‌های انتخاباتی، اما از ۴۰ نفر برتر در تهران جبهه متحد اصولگرایان با ۲۲ نماینده بیشترین کاندیداهای حاضر را دارد و جبهه پایداری ۱۹ نام را به خود اختصاص داده است. البته ۵ نفر از این تعداد میان دو فهرست یادشده مشترک است. فهرست‌های صدای ملت (منتقدین دولت) و جبهه مردم‌سالاری هم با سه نام مشترک در میان این ۴۰ نفر حضور دارند. جبهه توحید و عدالت (حامیان دولت)، اما در این فهرست ۴۰ نفره ۶ نامزد دارد که همه آنها از مشترکات با فهرست‌های جبهه متحد و جبهه پایداری هستند.

نتایج اولیه انتخابات مجلس نهم
جبهه متحد اصولگرايان و جبهه پایداری در پايتخت پيشتاز فهرست‌هاي انتخاباتي هستند
دنیای اقتصاد- انتخابات مجلس پایان یافت و نتایج اولیه آن اعلام شد. نتایجی که البته در برخی از حوزه‌ها قطعی بود و در سایر حوزه‌ها کار شمارش آرا همچنان ادامه دارد و ممکن است به دور دوم هم کشیده شود؛ مثل شهر تهران.
فهرستی هم که از پيشتازان فهرست تهران اعلام شد، بر خلاف دوره هشتم با تغییرات قابل‌توجهی همراه بود و بر اساس آخرین فهرستی که از سوی ستاد انتخابات وزارت کشور اعلام شده است، تاکنون کاندیداهای جبهه متحد اصولگرایان (مشتمل بر اصولگرایان سنتی، جمعیت ایثارگران و جمعیت رهپویان) اکثریت نسبی فهرست ۴۰ نفر اول را از آن خود کردند. پس از جبهه متحد، رتبه بعدی را در این فهرست نامزدهای جبهه پایداری (حامیان اصولگرای دولت) به خود اختصاص داده‌اند و اقلیت را فهرست‌های صدای ملت (منتقدین دولت)، جبهه مردم سالاری و جبهه توحید و عدالت (حامیان دولت، منسوب به مشایی) تشکیل می‌دهند. به این ترتیب و تا به اینجای کار، فهرستی ترکیبی از لیست‌های اصولگرایان در انتخابات مجلس نهم به عنوان ۴۰ نفر اول تهران (که در نهایت و پس از برگزاری دور دوم، ۳۰ نفر از آنها به مجلس راه می‌یابند) اعلام شده است. نکته قابل توجه در فهرست این دوره تهران تفاوت آن با فهرست تهران برای مجلس هشتم است. به طوری که در انتخابات مجلس هشتم، فهرست جبهه متحد اصولگرایان با تغییراتی جزئی و اندک، برنده انتخابات شد. اما در این دوره علاوه بر ترکیبی بودن، رتبه‌های قرار گرفتن کاندیداها با نوساناتی همراه بود، هر چند این نوسانات دامن نفر نخست این فهرست را نگرفت و در همه ساعت‌های اعلام نتایج، غلامعلی حدادعادل همچنان اولین نفر فهرست بود. اما آنچه از خبرها بر‌می‌آمد در ساعت‌های نخست دیروز علی مطهری نفر دوم تهران اعلام شده بود که در ساعت‌های بعدی با نزول به رتبه هشتم رسید. ضمن اینکه تا قبل از اعلام فهرست ۴۰ نفره از سوی صولت مرتضوی در ساعات پایانی روز گذشته، فهرستی از ۳۰ نفر اول تهران اعلام شده بود که در آن ترتیب قرار گرفتن کاندیداها تا حدودی متفاوت از فهرست دوم بود. به طوری که علیرضا محجوب از نفر پانزدهم لیست اول به نفر سی و یکم در فهرست دوم رسید و حمید رسایی از نفر سی ام فهرست اول به نفر نوزدهم فهرست دوم ارتقا پیدا کرده بود. براساس گزارش‌ها، يكي از كانديداهاي همنام با اسماعيل كوثري، نماينده كنوني تهران در مجلس هم به اتفاق خود او در ميان ۶۰ نفر برتر تهران قرار گرفته است. در مجموع ۲۲ نفر از فهرست ۴۰ نفره ترکیبی را نامزدهای جبهه متحد تشکیل می‌دهند که ۵ نفر آن با جبهه پایداری اشتراک دارد و ۱۹ نفر را نامزدهای جبهه پایداری تشکیل می‌دهند که ۵ نفر آن با جبهه متحد مشترک است و فهرست صدای ملت و مردم‌سالاری هم هر کدام سه نامزد را به خود اختصاص داده‌اند که هر سه آنها میان این دو فهرست مشترک است. جبهه توحید و عدالت هم در این فهرست ۴۰ نفره ۶ نامزد دارد که سه نفر از آن با جبهه پایداری، دو نفر با جبهه متحد و یک نفر با هر دو این جبهه‌ها مشترک است. این فهرست ترکیبی حاصل شمارش آرای ۱۹۵۶ صندوق از مجموع ۴ هزار و ۱۶۸ صندوق حوزه انتخابیه تهران است که نفرات اول تا سوم آن یعنی غلامعلی حدادعادل ۴۰۵ هزار رای، محمدحسن ابوترابی‌فرد ۲۴۵ هزار رای و علیرضا مرندی ۲۴۰ هزار رای را به خود اختصاص دادند.

قم، تبریز، اصفهان
همچنین به گزارش مهر، نتایج آرا در برخی از شهرهای برزگ کشور مثل اصفهان، تبریز و قم هم اعلام شد. بر این اساس حضور حسن کامران، احمد سالک، نیره اخوان و عباس مقتدایی از اصفهان در مجلس قطعی شده و انتخابات برای نفر پنجم هم به دور دوم کشیده شده است. همچنین گزارش شده که از حوزه انتخابیه تبریز محمد حسین فرهنگی و مسعود پزشکیان به عنوان نفرات قطعی انتخاب شده‌اند و ۴ نماینده باقی‌مانده این حوزه نیز برای ورود به مجلس باید در دور دوم به رقابت بپردازند. اما از حوزه انتخابیه قم علی اردشیر لاريجاني، رییس مجلس هشتم، رضا آشتياني و احمد اميرآبادي به مجلس راه يافتند. علي اردشير لاريجاني با كسب ۲۷۰ هزار و ۳۸۲ راي اول را در حوزه انتخابيه قم كسب كرد.

دور دومی‌ها
نتایج انتخابات در تهران و شهرهای بزرگ در حالی اندک اندک تکمیل می‌شود که انتخابات در برخی از حوزه‌های انتخابیه به دور دوم کشیده شده و از طرفی برخی از چهره‌های نام آشنای مجلس هشتم هم از راهیابی به نهمین مجلس جا مانده‌اند. طبق ماده ۹ قانون انتخابات مجلس، «چنانچه در مرحله اول براي يک يا چند نفر از داوطلبان، اکثريت حداقل يک‌چهارم آرا حاصل نگرديد، انتخابات دو مرحله‌اي خواهد شد؛ زمان انجام مرحله دوم انتخابات را يک ماه پس از اعلام نتيجه مرحله اول و تاييد صحت انتخابات توسط شوراي نگهبان، تعيين و اعلام خواهد كرد.»

آنها که بازماندند
از دور دومی‌ها که بگذریم به چهره‌هایی می‌رسیم که این دوره از ورود به مجلس بازماند و البته تعدادی از آنها هم از نام آشنایانی بودند که حتی بر صندلی‌های هیات رییسه مجلس تکیه زده بودند، اما در این دور نتوانستند به مجلس راه پیدا کنند. از جمله كساني كه عدم پيروزي آنها در انتخابات تعجب همگان را برانگيخت، احمد ناطق‌نوري برادر حجت‌الاسلام والمسلمين علي‌اكبر ناطق‌نوري و نماينده هفت دوره شهرستان نور در مجلس بود. در کنار ناطق نوری، می‌توان به رای نیاوردن برخی از چهره‌های اصلاح طلب این دوره از مجلس هم اشاره کرد که از آن جمله مصطفي كواكبيان نماينده سمنان و دبیر کل جبهه مردم‌سالاري است که با همین عنوان هم لیستی را برای انتخابات ارائه کرده بود. محمدرضا خباز نماينده كاشمر در مجلس هشتم و یکی از چهره‌های اقتصادی مجلس و از اعضاي حزب اعتماد ملی هم نتوانست وارد مجلس نهم شود. قدرت الله علیخانی نماینده قزوین و از اعضای فراکسیون اقلیت که سابقه حضور در ادوار مختلف مجلس را هم داشت، در رقابت‌های انتخاباتی مجلس نهم حذف شد. از چهره‌های بیشتر شناخته شده اقلیت مجلس می‌توان به محمدرضا تابش اشاره کرد که از حوزه انتخابیه اردکان به پیروزی رسیده است و البته سید محمدمهدی پورفاطمی عضو اقلیت مجلس هفتم هم در این دوره توانسته بار دیگر از حوزه دشتی و تنگستان وارد مجلس شود. از تازه وارد‌ها همچنین می‌توان به ایرج ندیمی اشاره کرد که از حوزه لاهیجان و سیاهکل به مجلس راه یافت. او پس از آنکه نتوانست به مجلس هشتم راه پیدا کند، مدتی را در پست معاونت پارلمانی وزارت صنایع به ایفای نقش پرداخت. از دیگر کسانی که در مجلس هشتم حضور داشتند، اما از ورود به مجلس نهم بازماندند، می‌توان به حمیدرضا کاتوزیان رییس کمیسیون انرژی، علی عباسپور تهرانی رییس کمیسیون آموزش و تحقیقات، حشمت‌الله فلاحت‌پيشه نماينده اسلام‌آبادغرب، محمد جواد ابطحي نماينده خميني‌شهر و از حامیان دولت، ستار هدایتخواه نماینده حامی دولت از بویراحمد، جهانبخش محبي‌نيا نماينده مياندوآب و از اعضای هیات رییسه، علی بنايي نماينده قم، جاسم ساعدي نماينده شوش دانيال و عضو هيات رييسه مجلس، علی اصغر يوسف‌نژاد نماينده ساري، کاظم دلخوش نماينده صومعه‌سرا كه با خواندن شعرهايش در مجلس مشهور بود، ولي اسماعيلي نماينده گرمي و سخنگوي فراكسيون اصولگرايان مجلس (و از حامیان دولت) و محمدمهدي مفتح نماينده رزن و سخنگوی همیشگی کمیسیون تلفیق بودجه نام برد. پروين احمدي‌نژاد خواهر محمود احمدي‌نژاد رييس‌جمهور نيز از ديگر كساني بود كه در اين عرصه به موفقيت دست پيدا نكرد. او كه از حوزه انتخابيه گرمسار محل تولدش كانديدا شده بود، نتوانست اكثريت آرا را كسب كند و بايد اكنون فقط به حضور در شوراي شهر تهران اكتفا كند. همچنين حجت‌الااسلام ذوالنور كه از عضويت در سپاه به خاطر حضور در مجلس استعفا داد، نتوانست در حوزه انتخابيه خود قم به پیروزی برسد.

مشارکت ۶۴ درصدی در انتخابات
میزان مشارکت در انتخابات از موضوعات مهمی بود که روز گذشته آمار مقدماتی آن از زبان وزیر کشور اعلام شد. به گفته مصطفی محمد نجار، براساس برآوردهاي اوليه ميزان مشاركت مردمي در انتخابات حدود ‌٢/ ‌٦٤ درصد بوده است. به گزارش ايسنا، وی اعلام كرد: در حوزه انتخابيه تهران، ري، اسلامشهر و شميرانات ميزان مشاركت ‌٤٨ درصد بوده است. همچنين در شهرستان‌هاي تهران ميزان مشاركت ‌٧٣ /‌٥٦ بوده است كه ميانگين كل در استان تهران به ‌٥٢ درصد می‌رسد. نجار اعلام كرد: در سطح كشور ‌٢ /‌٦٤ درصد مشاركت داشته‌ايم كه بالاترين مشاركت مربوط به استان كهكيلويه و بويراحمد با مشاركت ‌٨٨ درصدی بوده است. نجار همچنين گفت: كل آراي ماخوذه ‌٢٦ ميليون و ‌٤٧٢ هزار و ‌٧٦٠ نفر بوده است. وي افزود: از ‌٤٥ حوزه كه شمارش آراي آنها نهايي شده، ‌١٣٥ نماينده پس از تاييد شوراي نگهبان به مجلس راه مي‌يابند. وي همچنين اظهار كرد: طي يكي، دو روز آينده نتايج نهايي انتخابات را در كل حوزه‌هاي انتخابيه به مردم اعلام مي‌كنيم.


تركيب پارلمان نهم چگونه خواهد بود؟

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

ایفرش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن