اخبار نساجی

تخم‌مرغ ۱۳۵۰ تومانی را ۶هزار تومان می‌فروشند

 

تخم‌مرغ 1350 تومانی را 6هزار تومان می‌فروشند

در حالیکه برخی از مغازه‌داران سطح شهر تخم مرغ را شانه‌ای شش هزار تومان و دانه‌ای ۳۰۰ تومان می‌فروشند، مدیرعامل اتحادیه مرغ تخم‌گذار از افزایش ۴۰ درصدی تولید تخم‌مرغ و انباشت این محصول در انبارها خبر داده و قیمت هر شانه تخم‌مرغ در محل مرغداری را هزار و ۳۵۰ تومان عنوان کرده است.

هدایت اصغری در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: در حالیکه قیمت تمام شده هر کیلو تخم‌مرغ از سوی وزارت جهاد کشاورزی دو هزار و ۶۰۰ تومان اعلام شده است، به دلیل افزایش تولید و نبود کشش در بازار مصرف این محصول کیلویی هزار و ۳۵۰ تومان درب مرغداری از تولید‌کننده خریداری می‌شود.

وی با اشاره به زیان هزار و ۵۵۰ تومانی تولید‌کننده در هر کیلو تخم‌مرغ، تصریح کرد: در سال ۸۹ در پی بیماری آنفلوآنزای پرندگان، تعداد زیادی از گله‌های مرغ تخم‌گذار حذف و باعث کاهش تخم‌مرغ و افزایش قیمت این محصول در سال گذشته شد که با تشویق مسئولان امر برای افزایش تولید تخم‌مرغ، از سال گذشته ۴۰ درصد بر میزان جوجه‌ریزی مرغ تخم‌گذار افزوده شد که به همین نسبت امسال افزایش تولید خواهیم داشت.

به گفته‌ مدیرعامل اتحادیه مرغ میهن در ماه جاری ۷۷ هزار تن تخم‌مرغ تولید شده است که نیاز جامعه ۶۰ هزار تن بوده و هم‌اکنون ۱۷ هزار تن تخم‌مرغ مازاد در انبار‌ها موجود است.

اصغری تصریح کرد: امسال حدود ۹۰۰ هزار تن تخم‌مرغ تولید می‌شود که میزان سرانه مصرف ۷۵۰ هزار تن است و ۱۵۰ هزار تن مازاد تولید داریم.

وی گفت: ۵۰ هزار تن از میزان مازاد تولید برای افزایش مصرف سرانه ذخیره‌سازی و تنظیم بازار باید در نظر گرفته شود و حداقل ۱۰۰ هزار تن تخم‌مرغ مازاد مصرف داخل است که باید صادر شود.

با توجه به اینکه هر شانه تخم‌مرغ درب مرغداری دو هزار و ۷۰۰ تومان فروخته می‌شود، با احتساب هزینه حمل و توزیع نهایتا باید شانه‌ای چهارهزار و ۵۰۰ تومان به دست مصرف‌کننده برسد اما این محصول در بازار مصرف شانه‌ای شش هزار تومان عرضه می‌شود که نشانگر وجود خلا چشمگیر بین تولید‌ تا مصرف است؛ خلایی که سالهاست وجود دارد و با به کارگیری سیاست‌های مختلف از سوی بخش خصوصی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنان واسطه‌ها یکی از زنجیره‌های مهم افزایش قیمت تخم‌مرغ محسوب می‌شوند که زیان تولیدکننده و مصرف‌کننده را رقم می‌زنند.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن