اقتصاد و مدیریت

تحلیل بورس؛ شروع مثبت هفته

 

تحلیل بورس؛ شروع مثبت هفته

بورس اوراق بهادار تهران روز گذشته شروع مثبتي را در آغاز هفته داشت كه در آن شاخص كل ۴۳واحد رشد كرد.

در بازار روز گذشته معامله‌گران در شرايطي فعاليت خود را شروع كردند كه در تحولات مهم اعلام دور جديد تحريم‌ها و همچنين تلاش دولت براي مهار تورم در صدر خبرهاي روز قرار دارد. در همين حال بازارهاي جهاني نيز در آخرين روز هفته كاري خود در روز جمعه شاهد افزايش بهاي نفت بودند كه اين امر نيز براي معامله‌گران بازار آرامش نسبي را به همراه آورد. در بازار ديروز معامله‌گران در بازار‌هاي موازي شاهد ادامه تلاش بانك مركزي براي مهار رشد ارزش دلار بودند. در آخرين خبرها در حوزه دلار وزير صنعت، معدن و تجارت هفته گذشته در نامه‌اي به سازمان توسعه تجارت ايران، شرايط جديد ثبت سفارش واردات كالا را اعلام كرد كه براساس آن كالاهاي وارداتي به ۱۰ گروه طبقه‌بندي شد كه اين گروه كالايي بر حسب اولويت اول تا دهم، از ارز برخوردار خواهند شد.

كيومرث فتح‌اله كرمانشاهي، معاون كل سازمان توسعه تجارت ايران در اين خصوص به ايلنا گفت: براي گروه نخست كه پنج گروه كالايي شامل؛ كالاهاي مصرفي اساسي، دارو، تجهيزات پزشكي، مواد اوليه و ماشين‌آلات و همچنين قطعات يدكي را در‌بر‌مي‌گيرد، ارز دولتي از سوي بانك مركزي تامين خواهد شد. گروه دوم نيز براي واردات بايد از ارز حاصل از صادرات و يا ارز با منشاء خارجي استفاده كنند. كارشناسان بازار طبقه بندي واردات از نظر تخصيص ارز را زمينه‌ساز تثبيت نرخ آزاد براي شركت‌هاي داراي صادرات ارزيابي مي‌كنند.در بازار ديروز در گروه تصفيه نفت همچنان بحث در مورد اطلاعيه پالايشگاه شيراز و توقف و بازگشايي آن در روز چهارشنبه در بازار به چشم مي‌خورد. در همين حال مدير نظارت بر ناشران اوراق بهادار از پيگيري اطلاعات منتشره پالايشگاه شيراز و دريافت اصلاحات از اين شركت فرابورسي خبر داد.

اميرحمزه مالمير در گفت‌و‌گو با فارس اظهار داشت: اين اطلاعات و گزارش‌ها در حالي از جمله گزارش‌هايي است كه مستقيما از سوي شركت‌ها ارسال و درج مي شود كه عنوان تجديد ارزيابي شده در اطلاعات پالايشگاه شيراز بي معني است، چون هنوز عملكرد سال ۹۰ آن منتشر نشده است.وي ادامه داد: همچنين اين شركت پيش‌بيني سود هر سهم سال ۹۰ را قبلا حدود ۵۰۰ ريال اعلام كرده بود كه طبق نامه دريافتي در چهارشنبه گذشته، اين پيش‌بيني به ۵۳۳ ريال افزايش يافته است، بنابراين اعلام پيش بيني سود ۸۶۰ ريالي هر سهم پالايشگاه شيراز در حال پيگيري است.

مالمير با بيان اينكه جمع و تفريق هاي منتشره در گزارش ارائه شده اين شركت فرابورسي هم اشتباه است، خاطرنشان كرد: پيگيري‌ها از مسوولان‌ و مديران پالايشگاه شيراز در حال انجام است تا بعد از دريافت، نامه اصلاحات در سايت كدال منتشر شود. مساله پالايشگاه شيراز و همچنين توقف دراز مدت پالايشگاه اصفهان و همچنين مسايلي كه در پالايشگاه بندر عباس وجود دارد نشان از لزوم تقويت كارشناسان صنعت پالايشگاه دارد، به ويژه آنكه به نظر مي‌رسد نو ظهور بودن اين صنعت در بازار سرمايه موجب ناشناخته ماندن اين صنعت شده است. در گروه تصفيه نفت برخي از خبرهاي اوليه از تقسيم سهام پالايشگاه بندر عباس نظير نحوه تقسيم سهام پالايشگاه شيراز در ميان بانك‌ها خبر مي‌دهد.

براساس گزارش‌هاي منتشره سهام پالايشگاه شيراز در كنار ۴۰درصد سهام عدالت به اين صورت بين اشخاص حقوقي تقسيم شده است: ۳۹/۲۷ درصد بانك ملي، ۳۹/۷ درصد بانك سپه، بانك صادرات ۳۱/۷ درصد، بانك ملت ۵۷/۵ درصد، تجارت ۲۴/۴ درصد، مسكن ۴/۲ درصد، رفاه ۲۸/۰ درصد، بانك توسعه صادرات ۲۴/۰ درصد و پست بانك ۱۸/۰ درصد. از اين رو با توجه به عدم انتقال نهايي سهام به اين گروه از سهامداران در حال حاضر تنها ۵درصد اوليه سهام در بازار قابل معامله ارزيابي مي‌شود.

در گروه خودرويي شركت سرمايه‌گذاري رنا با سرمايه‌اي بالغ بر ۳۰۰ ميليارد تومان طبق صورت‌هاي مالي حسابرسي نشده ميان‌دوره‌اي ۹ ماهه سال مالي منتهي به ۳۱ شهريور ۹۱ براي هر سهم خود به طور خالص مبلغ ۱۱۰ ريال زيان اعلام كرده است.«ورنا» طي نامه‌اي در مورخ ۲۰ تير ۹۱ با توجه به مذاكرات شفاهي در خصوص فروش سهام ايران خودرو و با توجه به تاثير با اهميت فروش فوق بر سود اين شركت خواستار بسته شدن نماد در سامانه معاملاتي شد و ديروز بعد از بازگشايي نماد با صف خريدي با حجم نزديك به يك ميليون روبه‌رو‌ بوده است.

در گروه خودرويي، مديرعامل شركت ايران خودروديزل از توليد و عرضه ۱۳ محصول جديد اين شركت در سال «توليد ملي، حمايت از كار و سرمايه ايراني» خبر داد كه در تاريخ صنعت خودروسازي ايران بي‌سابقه است. در اين گروه، مجمع گروه بهمن با تقسيم سود ۲۵۰ريالي راي داد. در گروه فلزي، مدير‌عامل شركت فولاد خوزستان از آزمايش موفقيت آميز نخستين ترانسفورماتور كوره پاتيلي ساخته شده در اين شركت خبر داد.

عبدالمجيد شريفي گفت:‌ اين ترانسفورماتور كه وظيفه حساسي در تامين برق كوره‌هاي پاتيلي بر عهده دارد، نخستين بار در كشور ساخته شده و در يك دوره آزمايشي صحت كاركرد آن مطابق نمونه خارجي به اثبات رسيد. وي اعلام كرد: طي يك دوره بهره برداري آزمايشي پنجاه روزه ، بيش از ۹۰۰ نمونه ذوب توسط اين ترانس در واحد فولادسازي توليد شد كه از نظر فني توانايي كامل اين دستگاه را در فرآيند فولادسازي نشان مي‌دهد.

در گروه تجهيزات، مجمع حفاري شمال با تقسيم سود ۳۵۰ريالي به كار خود پايان داد. در همين حال هدايت‌الله خادمي در گفتگو با مهر از ورود يك دستگاه دكل جديد حفاري خشكي به ناوگان حفاري صنعت نفت خبر داد و گفت: هم‌اكنون‌ دكل ۱۱۹ حفاري خشكي با توان ۲۰۰۰ اسب بخار آماده فعاليت در طرح‌هاي نفت و گاز ايران شده است.مديرعامل شركت حفاري شمال با تاكيد بر اينكه هم اكنون تعداد دكل‌هاي حفاري خشكي اين مجموعه به ۱۰ دستگاه افزايش يافته است، تصريح كرد: در سال جاري هم اولين دستگاه دكل دريايي ملكي ايران وارد آب‌هاي خليج فارس شده است.مديرعامل شركت حفاري شمال از خريد ۲ دستگاه جديد جك آپ دريايي از سازندگان چيني خبر داد و گفت: در حال حاضر ساخت اولين دستگاه جك آپ دريايي سحر دو به بيش از ۶۱ درصد رسيده است.

اين مقام مسوول‌ با اشاره به ورود اين دكل دريايي تا پنج ماه آينده به آب‌هاي خليج فارس، تاكيد كرد: در حال حاضر متقاضيان متعددي در خليج فارس براي فعاليت اين جك آپ دريايي در فازهاي مختلف پارس جنوبي و برخي از ميادين مشترك نفت و گاز وجود دارد.در گروه پتروشيمي ديروز نماد پتروشيمي پرديس بازگشايي شد كه با توجه به اطلاع قبلي معامله‌گران از تعديل شركت، جهش قيمتي خاصي در شركت رخ نداد.در مجموع بازار ديروز بازاري مثبت بود كه در آن ۶/۴۰ ميليارد تومان سهام مورد معامله قرار گرفت كه ۱۶درصد آن را معامله ۶۵هزار برگه اوراق شهرداري شيراز تشكيل داد. از ۱۸۵نمادي كه روي تابلو رفتند ۱۰۶نماد با كاهش قيمت و ۷۰ نماد با رشد ارزش همراه شدند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن