تحلیل بورس؛ انتظار و ديگر هيچ

 

تحلیل بورس؛ انتظار و ديگر هيچ

بورس اوراق بهادار تهران ديروز به‌‌رغم بازگشايي نماد پتروشيمي خارك و تلاش براي صدر‌نشيني گروه پتروشيمي تن به افت شاخص داد.

در بازار ديروز شاخص كل ۴/۳۲ واحد افت كرد تا معامله‌گران شاهد احتياط تمام عياري در بازار باشند.

در هفته جاري به دليل تعطيلي روز دوشنبه كه هفته كاري بورس را به دو قسمت تقسيم كرده است و روز تعطيلي مصادف با تحولات مهمي از جمله مذاكرات اتمي مسكو و بازگشايي بازارهاي جهاني است، معامله‌گران احتياط و انتظار را در دستور كاري خود دارند. از اين ديدگاه كارشناسان بازار انتظارات خود از بازار را به بعد از تعطيلي و روشن شدن تحولات مهم پيش روي بازار موكول كرده‌اند.

در همين حال تحولات پررنگ سياسي بازار‌هاي بورس، ارز، طلا و مسكن را به ركود كشانده است. در حوزه سياسي معامله‌گران در انتظار برگزاري جلسه گروه بيست در مكزيك هستند جايي كه ديدار رييس‌جمهوري‌هاي آمريكا و روسيه در حاشيه آن برنامه‌ريزي شده است. به گزارش ايسنا ولاديمير پوتين و باراك اوباما، روساي‌جمهور روسيه و آمريكا روز دوشنبه در حاشيه نشست گروه ۲۰ با يكديگر ديدار و درباره‌ ايران و سوريه مذاكره مي‌كنند.
بن رودز، معاون مشاور امنيت ملي اوباما روز جمعه به تشريح نشست‌هاي دوجانبه اوباما در حاشيه گروه ۲۰ در لوس كابوس – مكزيك كه روزهاي دوشنبه و سه شنبه برگزار مي‌شود،‌ پرداخت.

رودز گفت كه روسيه و آ‌مريكا درباره‌ افغانستان و برنامه‌ هسته‌اي ايران همكاري خوبي دارند.
در بازار ديروز در گروه خودرويي خطوط توليد انبوه دومين خودرو با برند ملي ايران‌خودرو موسوم به «رانا» با حضور معاون اول رييس‌جمهور، وزير صنعت، معدن و تجارت، نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و مديران ارشد ايران خودرو افتتاح شد. در حاشيه اين افتتاح دكتر رحيمي در سخناني گفت: هزينه ايران خودرو بالاست و توليدش اقتصادي نيست و به همين دليل قيمت خودرو را بالا مي‌دهند تا ضرر نكنند. در حالي كه بايد كيفيت افزايش يابد وگرنه از حضور در بازارها مي‌مانيم.
در گروه غذايي، معامله‌گران شاهد برگزاري مجمع توسعه صنايع بهشهر بودند، كه اين مجمع به تقسيم سود ۳۰۰ ريالي راي داد.

به گزارش بورس۲۴، توسعه صنايع بهشهر كه براي سال مالي ۹۰ به سود ۳۲۵ ريالي به ازاي هر سهم دست يافته بود، در مجمع خود ۳۰۰ ريال معادل ۹۲ درصد از سود خود را تقسيم كرد. در گروه انفورماتيك، مجمع شركت داده پردازي ايران هم ۹۵ ريال سود نقدي تقسيم كرد.
اين شركت براي سال ۹۰ به سود ۱۹۰ ريالي به ازاي هر سهم دست يافته بود، بدين ترتيب در مجمع خود فقط ۵۰ درصد از سود تحقق يافته سال ۹۰ را تقسيم كرد.
در نماد مخابرات رييس كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي اعلام كرد: تغيير تعرفه‌هاي تلفن ثابت توسط كميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي بررسي مي‌شود.

به گزارش موبنا، رضا رحماني اظهار كرد: پس از انجام بررسي‌هاي لازم در خصوص تغييرات تعرفه تلفن ثابت، اين موضوع در دستور كار كميسيون صنايع و معادن قرار مي‌گيرد.
وي با بيان اينكه لازم است مشخص شود فرآيند اين تغيير تعرفه چگونه انجام شده، خاطر‌نشان كرد: بايد اين تغييرات مطابق با ضوابط و قوانين انجام شود و در غير اين صورت درخصوص اين اقدام رسيدگي‌هاي لازم توسط كميسيون صورت مي‌گيرد.

در مجموع بازار ديروز بازاري در حالت انتظار بود كه در آن ارزش معاملات به ۳۰ميليارد تومان رسيد كه ۹/۲۳ درصد آن را معامله ۳/۳ ميليون سهم خارك تشكيل داد. از ۲۰۹ نمادي كه به روي تابلو رفتند ۱۵۳نماد با كاهش قيمت و ۵۱ نماد با رشد ارزش معامله شدند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *