تحلیل؛ چله‌نشيني بورس در نوسان منفي

 

تحلیل؛ چله‌نشيني بورس در نوسان منفي

بورس تهران ديروز نيز با افت ۱۲۲واحدي به كار خود پايان داد تا چهلمين روز منفي بورس در سال ۹۱ به ثبت برسد.

شاخص كل از ۶۲روز كاري سال ۹۱ چهل روز منفي را در كارنامه خود به ثبت رسانده است تا يكي از بدترين كارنامه‌هاي عملكردي خود را به نمايش بگذارد.

در بازار سهام معامله‌گران بيش از هر چيز در حال حاضر از عدم هماهنگي معامله‌گران عمده و همچنين خروج‌هاي سنگين نقدينگي از بازار تاثير پذيرفته‌اند. از ديدگاه كارشناسان اجازه پذيره‌نويسي‌‌هاي سنگين و عرضه شركت‌هايي نظير پالايشگاه بندر عباس موجب كاهش سطح نقدينگي در بازار شده است. در همين حال نگراني‌هاي كلان اقتصادي ناشي از تصميمات ناگهاني و تحريم نفتي اتحاديه اروپا نيز در انگيزه معامله‌گران بي‌تاثير نبوده است.

در بازار ديروز معامله‌گران در ابتداي وقت معاملاتي شاهد توقف نماد پتروشيمي پرديس بودند. اين شركت كه براساس شنيده‌هاي اوليه بيش از ۵۰ درصد سود خود را در ۵ ماهه سال جاري محقق كرده بود، در اطلاعيه‌اي از تعديل ۲۵ درصدي سود خبر داد.

اين خبر مناسب، با خبري ديگر خنثي شد؛ ديروز خبرگزاري فارس از تلاش وزارت صنعت، معدن و تجارت براي وضع عوارض ۵۰درصدي صادرات بر ۱۵محصول پتروشيمي خبر داده است. اين امر درصورت تاييد محدوديت‌هاي شركت‌هاي ايراني در بازارهاي جهاني را كه به دليل تحريم تحت فشار قرار گرفته‌اند، تكميل مي‌سازد. گزارش منتشره حكايت از آن داشت كه مهدي غضنفري وزير صنعت، معدن و تجارت در نامه‌اي به بعضي نهادهاي مسوول، خواستار وضع عوارض ۵۰ درصدي براي صادرات محصولات پتروشيمي شده است.

در اين نامه به فهرستي شامل ۱۵ محصول پتروشيمي براي وضع عوارض ۵۰ درصدي صادرات اشاره شده است. محصولات پليمري، مواد اوليه ملامين، پي‌وي‌سي و برخي مواد ديگر از جمله محصولاتي است كه ممكن است بر روي آنها عوارض وضع شود.

در گروه فولادي ديروز فولاد مباركه به انتقال سهام سرمايه‌گذاري معادن و فلزات به تامين اجتماعي ادامه داد. روز يكشنبه نيز مباركه ۶۶ميليون سهم معادن و فلزات را به صدر تامين منتقل كرد تا بزرگ‌ترين جابه‌جايي در گروه معدني در حال تحقق باشد. اين نقل و انتقال از مباركه به تامين براي تسويه بدهي مباركه به تامين اجتماعي بابت سود سهام صورت مي گيرد كه در جريان آن مباركه به دليل قيمت تمام شده ۲۰۷توماني هر سهم معادن براي فولاد تعديل سودي را براي سال ۹۱مباركه به همراه خواهد داشت. در همين حال تامين اجتماعي با توجه به اينكه مالكيت صندوق بازنشستگي فولاد را در اختيار خواهد گرفت با دريافت نزديك به ۵ درصد سهام مالكيت خود بر معادن و فلزات را قطعي خواهد ساخت، تا مصادره سهام سرمايه‌گذاري معادن و فلزات توسط يك بانك خصوصي ارزش مديريتي معادن را از ميان نبرد.از طرفي فولاد مباركه با دارا بودن ۱۶درصد معادن و فلزات به همراه تامين، مديريت كامل مجمع فوق‌العاده معادن را نيز در اختيار خواهند داشت.

در همين حال بازديد دكتر صالح آبادي از فولاد هرمزگان احتمال پذيرش اين شركت در فرابورس را افزايش داده است.
در گروه بانكي ديروز مدير عامل بانك كارآفرين ضمن تاكيد بر تعديل نرخ ارز گفت: بايد واقعيت‌هاي موجود بازار را بپذيريم.
ولي‌اله سيف مدير عامل بانك كارآفرين در گفت‌وگو‌ موج در مورد وضعيت بازار ارز كشور ضمن اعلام آنكه، پا فشاري روي نرخ ۱۲۲۶ تومان ما را مقصد نمي رساند، اظهار كرد: فارغ از بحث‌هاي رواني موجود در بازار ارز كشور، اگر بخواهيم ارز تك نرخي داشته باشيم، پافشاري روي نرخ ۱۲۲۶ تومان ممكن است ما را به آن مقصد نرساند و بايد واقعيت‌هايي را بپذيريم.
وي گفت: در يك زماني نرخ ارز روي ۱۹۰ تومان به عنوان شناور تعيين شد، آن زمان را به عنوان مبنا در نظر بگيريم و با بررسي تفاوت تورم اقتصاد ما و شركاي تجاري ما ببينيم آيا تاكنون با نرخ تورم جلو رفتيم يا خير.
سيف تصريح كرد: اگر بر اساس اين سنوات نرخ ارز را تعديل كنيم، قطعا به نرخي بيشتر از ۱۲۲۶تومان مي رسيم.
در گروه مالي ديروز معاون ناشران و اعضاي شركت بورس از عرضه‌ بيمه ملت در هفته‌ آينده خبر داد و گفت: بعد از عرضه‌ پالايشگاه بندر‌عباس، سهام بيمه ملت آماده‌ واگذاري است و بعد از ارائه تعهد‌نامه سهامداران عمده جهت عرضه ۱۰ درصدي وارد بورس مي‌شود.

او در خصوص آخرين وضعيت هلدينگ خليج‌فارس توضيح داد: مسائلي در خصوص شوراي رقابت و جدا‌سازي پتروشيمي‌هاي فجر و مبين از هلدينگ پيش آمده است كه در حال برطرف شدن است.
عربي ادامه داد: علاوه بر اين تكميل مدارك و ارائه‌ اطلاعات بايد از سوي اين هلدينگ انجام شود كه در حال انجام شدن است.

در گروه تصفيه نفت ديروز دومين روز حضور پالايشگاه بندرعباس در بورس با رشد يك توماني هر سهم، عرضه بيش از ۷۰ ميليون سهم و خروج برخي سهامداران همراه بود.
طبق اعلام معاون شركت بورس، در روز اول عرضه، ۵۲ درصد از سهام توسط ۶ هزار و ۲۲۸ سهامدار حقيقي و ۴۸ درصد ديگر از سوي ۱۷۱ سرمايه‌گذار حقوقي از جمله نفت و گاز پارسيان، صندوق نفت و صبا تامين خريداري شد.
در مجموع بازار ديروز بازاري منفي و بي‌رمق بود كه در آن شاخص ۱۲۲ واحد سقوط كرد و به ۲۵هزار و ۵۵۸ واحد رسيد. ارزش معاملات نيز ديروز به ۵/۶۵ ميليارد تومان رسيد كه ۸/۳۴ درصد آن معامله ۶۶ميليون سهم ومعادن تشكيل داد. از ۱۹۱نمادي كه ديروز به روي تابلو رفتند نيز ۱۶۲نماد با كاهش قيمت و ۲۶نماد با رشد ارزش معامله شدند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *