اخبار فرش ماشینی

تامین ابریشم از مشکلات تولیدکنندگان فرش دستبافت استان قم

معاون برنامه‌ریزی استاندار قم از آغاز عملیات اجرایی ایجاد نخستین نمایشگاه دایمی و موزه فرش دستباف در قم تا یک ماه آینده خبر داد.

سیدرضا دهناد افزود: این طرح با اعتباری بالغ بر ۶ میلیارد تومان از محل بودجه ردیف سفر مقام معظم رهبری مصوب شد.

وی بیان کرد: زمین این نمایشگاه به وسعت ۲۰ هکتار در ابتدای ایستگاه عوارضی قم – تهران، شناسایی و اخیرا از اداره مسکن و راه و شهرسازی تحویل گرفته شده است.

دهناد، با بیان اینکه طرح اولیه، زیرساخت‌ها و امتیازات آب، برق و گاز این نمایشگاه در حال خریداری است، ادامه داد: اجرای این طرح در مرحله انتخاب پیمانکار است؛ پس از انتخاب پیمانکار، حداکثر تا یک ماه آینده عملیات اجرایی احداث نخستین نمایشگاه و موزه فرش دستباف استان قم آغاز می‌شود.

وی با اشاره به جایگاه اقتصادی تولید فرش دستباف در استان قم، عنوان کرد: خانواده بزرگ تولید فرش دستباف قم با وجود طراحانی خلاق، بافنده‌های هنرمند و حضور اتحادیه قوی صادرکنندگان فرش، نقش موثر و چشم گیری را در اقتصاد و صادرات استان ایفا می‌کنند.

به گفته وی، استادکاران فعال در این عرصه ۴۰ هزار بافنده فرش دستباف قم را مدیریت می‌کنند.

معاون برنامه ریزی استاندار تصریح کرد: استان قم با وجود تشکلی بسیار قوی در زمینه تولید فرش دستباف یکی از ارکان سه گانه کشور در زمینه تولید و صادرات فرش دستباف را تشکیل می‌دهند.

دهناد با تاکید بر اینکه استان قم در رتبه نخست کشور در زمینه فرش ابریشم با کیفیتی برتر و برند جهانی قرار دارد، افزود: این محصول علاوه بر اینکه شغلی پاک است، دارای امتیاز ارز آوری با ارزش افزوده‌ای بالا نیز است.

وی، مشکلات فعالان این عرصه را مورد توجه قرار داد و گفت: از مشکلات تولیدکنندگان فرش دستباف استان، تامین ابریشم این محصول از خارج کشور است، که ۹۰ درصد آن از خارج ایران وارد می‌شود.

معاون استاندار قم افزود: نوسانات قیمت ارز مشکلاتی بسیار را برای واردکنندگان ابریشم و تولیدکنندگان فرش دستباف استان ایجاد کرده که در تلاش هستیم تا این موضوع را به همت مسئولان پیگیری و رفع کنیم.

————————————————————————————

این مطلب را نیز بخوانید
پیشنهاد سردبیر : فرش کهنه نما چیست و چرا محبوب شده؟

————————————————————————————
تحریریه مجله نساجی کهن
ارسال مقالات و ترجمه جهت انتشار در سایت : info@kohanjournal.com

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین خبرها و به روز ترین نمایشگاه های نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید
[instagram-feed]

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن