اخبار فرش ماشینی

تاثير ۵/۲ درصدي افزايش تعرفه رنگ نساجي در قيمت ها

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

‏افزايش تعرفه رنگ صنايع نساجي بين دو تا ۵/۲ درصد در قيمت تمام شده محصولات نساجي تاثير گذار است. ‏جمشيد بصيري دبير انجمن صنايع نساجي ايران، با بيان اين مطلب و با اشاره به اينكه حدود دو ماه پيش يكباره خبر دار شديم تعرفه چهار رقم از رنگ هاي نساجي به ترتيب ۱۰۰، ۲۰۰ و ۳۰۰ درصد در نيمه سال و برخلاف عرف متداول افزايش يافته است، اظهار داشت: نساجي و تمام صنايع وابسته به آن بدون رنگرزي و چاپ معني ندارد يا به عبارت ديگر دنياي نساجي، دنياي رنگ هاست.

وي در ادامه اظهار داشت: ابتدا تلفن هاي معترضان،‌ سپس نامه هاي كتبي آنها مبني بر اعتراض شديد به تصميم افزايش تعرفه رنگ صنايع نساجي واصل شد و پس از آن با حضور در انجمن صنايع نساجي به شدت به بالارفتن رنگ اعتراض كردند كه ابتدا نامه ها و موضوع به مديركل دفتر صنايع نساجي و پوشاك وزارت صنايع منعكس شد. طي دو جلسه در وزارت صنايع و معادن موضوع با حضور معترضان و ذي نفعان ارتقاي تعرفه بدون نتيجه برگزار شد.
دبير انجمن صنايع نساجي ايران با بيان اينكه جلسه سوم با حضور شاكيان معترض به افزايش تعرفه و مديريت شركت توليدكننده رنگ صنايع نساجي كشور در انجمن برگزار شد، اضافه كرد: در آن جلسه اعضاي هيات مديره اين انجمن از آن واحد توليدي به دليل استفاده از ماشين آلات ۴۰ سال قبل، تكنولوژي توليدي نسل دوم، توليد كم، كيفيت توليدات و وجود تنها ۸۰ نيروي كار در خط توليد، خواستند كه به دليل ناتواني در تامين خواسته ها و رنگ هاي مورد نياز كارخانجات نساجي كشور، كاهش تعرفه واردات رنگ هاي نساجي را قبول كند.

وي تاكيد كرد: در چنين شرايطي كه صنايع نساجي داخلي با حدود ۳۰۰ هزار اشتغال مستقيم به شدت در مقابل هجوم همه جانبه قاچاق قرار گرفته است، افزايش تعرفه هيچ كمكي به اين شركت توليدكننده رنگ نخواهد كرد بلكه موجب افزايش هزينه هاي كارخانجات رنگرزي و چاپ خواهد شد.
مهندس بصيري در ادامه بيان كرد: معاونت صنايع و همچنين دفتر صنايع نساجي وزارت صنايع و معادن پس از بررسي اسناد و مدارك موجود، بصورت رسمي به معاونت حقوقي مجلس شوراي اسلامي اعلام كرد كه “با توجه به توليد ناچيز رنگ هاي نساجي در داخل كشور، افزايش حقوق ورودي رنگ به صلاح نيست و قبل از ايجاد مشكلات غير قابل جبران بايد هر چه زودتر و بدون تشريفات متعارف كه موجب اتلاف وقت در تغيير حقوق ورودي است، تعرفه واردات رنگ به حقوق ورودي سال ۸۶ اصلاح شود.

hinza chemical تبلیغات

به گفته دبير انجمن صنايع نساجي ايران، به همين منظور وزارت صنايع و معان براي حفظ و توسعه وضع توليد در صنعت نساجي در ۲۹ مردادماه امسال با ارسال نامه اي به معاون وزير بازرگاني، موضوع درخواست كاهش حقوق ورودي رنگ هاي نساجي را مطرح كرده و خواستار بررسي موضوع در كميسيون ماده يك شده است كه متاسفانه تاكنون وزارت بازرگاني هيچ اقدامي در اين خصوص انجام نداده است.
وي با بيان اينكه سال گذشته دو هزار و چهار تن رنگ اسيدي، مستقيم، راكتيو و پيگمنت مورد نياز صنايع نساجي وارد كشور شده است، توليد و عرضه شركت توليدكننده رنگ صنايع نساجي(الوان ثابت) را ۵۹۵ تن اعلام كرد و افزود: در سال جاري و تاكنون ۶۴۰ تن از اين رنگ ها وارد كشور شده و الوان ثابت نيز ۳۱۸ تن رنگ به بازار مصرف عرضه كرده است.
به گفته بصيري جمع تمام رنگ هاي مورد مصرف و وارداتي صنعت نساجي در سال گذشته ۱۲ هزار و ۲۹۰ تن و عرضه شركت الوان ثابت از كل نياز رنگ مصرفي صنايع نساجي در سال ۸۶، ۸/۴ درصد بوده است.
وي با بيان اينكه صنايع نساجي كشور با ۱۲۰ سال سابقه در واقع وارد نسل پنجم توليد شده كه هيچ صنعت ديگري در بين صنايع كشور ما از چنين قدمتي برخوردار نيست، متذكر شد: انجمن صنايع نساجي ايران داراي ۴۷ سال سابقه و ۵۰۰ عضو در ۳۲ رشته از صنايع نساجي كشور است و حدود ۸۵ درصد توليدات نساجي از سوي آنها تامين مي شود.

مهندس بصيري در پايان با بيان اينكه ۳۰۰ هزار شغل مستقيم در واحدهاي توليدي صنايع نساجي كشور ايجاد شده است، خاطرنشان كرد: واحدهاي نساجي كشور در رشته هاي مختلف از توليد الياف مصنوعي تا انواع و اقسام پوشاك مردانه، زنانه، بچه گانه، انواع نخ و پارچه و كف پوش ها و رواندازها و منسوجات بافته و نبافته، انواع و اقسام مواد كمكي و شيميايي و رنگ هاي مورد نياز را توليد مي كنند.
يادآور مي شود تعرفه رنگ هاي اسيدي، مستقيم، راكتيو و پيگمنت از ۲۰، ۲۰، ۱۰ و ۱۵ درصد سال ۸۶ به ۳۰درصد براي سال جاري رسيده است.‏
منبع: خبرگزاري موج

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن