اخبار فرش ماشینی

تابلوفرش خطبه حضرت زهرا (س) بافته مي‌شود ‏

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

بافت تابلو فرشي با عنوان خطبه حضرت زهرا (س) توسط گروهي از هنرمندان و فرشبافان كشور آغاز و تا بيست روز آينده به پايان مي‌رسد.

به گزارش  سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، اين تابلو فرش بر روي داري به ابعاد تقريبي  ۳/۵ رمتر در  ۱/۵ متر از نوع دار فلزي ايستاده بافته مي‌شود و گره‌هاي آن از جنس پشم و ابريشم بر تار و پود ابريشمي با روش گره تركي و نوع فرش تمام لول در رجشمار ? ۴۷)در هر هفت سانتي متر  ۴۷گره) است.

بنا به اين گزارش، طرح مورد نظر براي بافت توسط محمد آقا اميري ، در حين بافت و به طور همزمان به صورت قطعه قطعه طراحي، نقطه‌گذاري و آماده مي شود. همچنين بافت اين فرش توسط   ۱۲بافنده در سه شيفت كاري صبح، عصر و شب انجام مي‌شود كه سه استادكار در تمام مراحل پيشرفت، كار را زير نظر دارند.

hinza chemical تبلیغات

اين گزارش حاكي از آن است كه تاكنون نزديك به يك سوم كار به اتمام رسيده و بنا بر اظهارات يكي از كارشناسان ناظر در هر دقيقه بافت،  ۶۰ گره توسط هر بافنده پيش بيني شده است به گونه‌اي كه در پايان هر دو روز كاري، هشت سانتي متر از طول تابلو بافته مي‌شود.

در حال حاضر اين متون شريف در زمينه سياه و از جنس پشم بافته مي‌شود و به نظر مي‌رسد بافت آن تا بيست روز آينده به پايان برسد و آمادگي لازم براي رونمايي از آن به مناسبت   ۲۰ خرداد روز جهاني صنايع دستي وجود داشته باشد.

به گفته تهمينه دانيالي، معاون صنايع دستي سازمان ميراث فرهنگي، اين تابلو فرش در طبقه اول ساختمان آموزشگاه صنايع دستي كه پيش از اين محل برگزاري كلاس‌هاي طراحي بود، بافته مي‌شود.

منبع:سايت اطلاع‌رساني فرش ايران  ‏

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن