Warning: Use of undefined constant ‘WP_DB_TIMEOUT’ - assumed '‘WP_DB_TIMEOUT’' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/kohanjou/public_html/wp-config.php on line 25
بی‌قانونی در صرافی‌ها/دوربین‌‌های شكاری، ابزار تعیین نرخ ارز - مجله نساجی و فرش ماشینی کهن
اخبار نساجی

بی‌قانونی در صرافی‌ها/دوربین‌‌های شكاری، ابزار تعیین نرخ ارز

 

بی‌قانونی در صرافی‌ها/دوربین‌‌های شكاری، ابزار تعیین نرخ ارز

با وجود تاكیدهای بانك مركزی بر برخورد با صرافی‌های متخلف اما حضور در بازار ارز نشان می‌‌دهد كه برخی صرافی‌ها ارزهای خود را بدون هیچ مبنایی گران كرده‌ و حتی گاهی از عرضه امتناع می‌كنند.

برخورد بانك مركزی با صرافی‌های متخلف در سال گذشته به حدی بوده كه طبق اعلام معاون نظارتی بانك مركزی در سال گذشته مجوز ۲۱ صرافی ابطال شد.

به گفته ابراهیم درویشی حتی جلوی صرافی‌های غیرمجاز با هماهنگی ستاد مبارزه با مفاسد، نیروی انتظامی و وزارت اطلاعات گرفته می‌شود.

با وجود این، حضور در بازار ارز گویای آن است كه این كنترل‌ها به اندازه‌ای نیست كه بتوانند مانع تخلفات صرافی‌ها شوند.

بر این اساس مشاهدات نشان می‌دهد كه قیمت دلار بدون هیچ مبنایی توسط هركدام از صرافی‌ها افزایش می‌یابد. استفاده از ابزاری مانند دوربین شكاری در برخی صرافی‌ها قابل توجه است كه فروشنده پس از مشاهده قیمت ارز در صرافی‌های دیگر، قیمت ارز خود را تعیین می‌كند. به همین دلیل كمتر دیده می‌شود كه قیمت ارز همانی باشد كه پشت شیشه صرافی‌ها ذكر شده است.

جدای از این برخی صرافی‌ها نیز اصلا ارز خود را نمی‌فروشند و از عرضه آن امتناع می‌كنند.

به نظر می‌رسد همین امتناع از فروش و بی‌سروسامانی در نرخ ارزهایی كه توسط برخی صرافی‌ها عرضه می‌شود تفاوت چند تومانی میان نرخ ارزها در بین صرافی‌ها به وجود آورده است.

البته جدای از این مسائل برخی صرافی‌ها علت اصلی نوسان نرخ پوند را متاثر شدن از بازی‌های المپیك ذكر می‌كنند اما برای دلار به نظر می‌رسد ملاك هر صرافی نرخ اعلام شده صرافی دیگر شده است.

با این حال، معاون نظارتی بانك مركزی، كنترل و نظارت بر صرافی‌ها را یك كار دائمی نه مقطعی عنوان و تصریح می‌كند: ما هم به شكایت مردم رسیدگی می‌كنیم و هم اگر از جایی اطلاعاتی به ما برسد كه صرافی‌ها تخلف می‌كنند به آن‌ها رسیدگی می‌شود و جدای از این، رسیدگی دوره‌ای هم داریم.

ابراهیم درویشی می‌گوید: برای هر استان پنج تا هفت نیرو دائما در حال كنترل هستند و اگر با مواردی مواجه شوند برخورد می‌كنند.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/kohanjou/public_html/wp-includes/functions.php on line 4669

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (0) in /home/kohanjou/public_html/wp-content/plugins/really-simple-ssl/class-mixed-content-fixer.php on line 111