اخبار نساجی

بهمنی: تكلیف نرخ ارز در بورس روشن می‌شود

 

بهمنی: تكلیف نرخ ارز در بورس روشن می‌شود

رییس كل بانك مركزی با بیان اینكه «فعلًا برنامه‌ای برای تغییر قیمت ارز(مرجع) در داخل کشور نداریم.» با اشاره به ساز و کار تعیین قیمت ارز گفت:«در آینده‌ای نزدیک برای تعیین قیمت ارز، در بورس ارز تعیین تکلیف خواهد شد.»

دكتر محمود بهمنی ،رییس كل بانك مركزی، درباره بورس ارز گفت:« گروههایی مشغول فعالیت درباره این موضوع هستند و تصمیمات نهایی را خواهند گرفت.»

بهمنی با اشاره به تشکیل بورس ارز و با تاكید بر اینكه تشكیل بورس ارزی جلوی سوء استفاده‌ها را خواهد گرفت، گفت:« بانك مركزی نمی‌تواند مرتبا قیمت ارز را پایین بیاورد ولی سعی كردیم آن را كنترل كنیم.»

رییس كل بانك مركزی همچنین چندی پیش در حاشیه همایش بانكداری اسلامی گفته بود:برخی از وارد‌كنندگان كالا‌ها را با ارز دولتی وارد می‌كنند، ولی آن را با نرخ ارز آزاد به مردم عرضه می‌كنند كه باید نظارت‌های لازم در این مورد صورت گیرد كه آن وظیفه وزارت بازرگانی است.

وی ادامه داد: این دسته یا باید مابه‌التفاوت را در این زمینه پرداخت كنند یا با قیمت ارز مرجع كه در واقع به قیمت ارزی كه كالایشان را وارد‌ می‌كنند، را به فروش برسانند.

بهمنی با تاكید بر این‌كه نباید منابع و حق و حقوق مردم پایمال شود، گفت: عده خاصی از رانت استفاده می‌كنند كه ما تماما به دنبال آن هستیم این فاصله و این رانت‌ها را حذف كنیم تا به خزانه كشور وارد شود.

رییس كل بانك مركزی درباره افزایش نرخ ارز مرجع نیز گفت: نرخ ارز مرجع برای كالاهای اساسی افزایش پیدا نمی كند و بدون شك همان نرخ ۱۲۲۶ تومان برای كالاهای اساسی خواهد بود.

از زمان اعلام راه‌اندازی بورس ارز زمان زیادی نمی گذرد، در این مدت اظهارات مختلفی از سوی مسئولان و كارشناسان اقتصادی مطرح شده و به احتمال زیاد بعد از فراهم آمدن بسترهای مورد نیاز تا اول مهرماه این بورس كلید می‌خورد.

آنچه در این میان مشهود است اتفاق نظر كارشناسان و مسوولان در خصوص راه‌اندازی معامله گواهی ارزی است، گرچه اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی با اجرای این طرح مخالفت كرده و پیشنهاد مهلت یك‌ماهه برای بررسی كارشناسانه اتاق را اعلام كردند و البته در همان روز درخواست مهلت یك ماهه، معاون وزیر اقتصاد در نشست خبری خود از راه‌انداری بورس ارز در نیمه دوم شهریور ماه خبر داده بود.

اولین مشخصه ای كه باعث شد وزارت اقتصاد موضوع بورس ارز را مطرح كند، شفاف نبودن بازار آزاد ارز و به دنبال آن ایجاد فضایی برای شكل گیری شفافیت قیمتی دراین خصوص بود و ظاهرا از مشخصات بعدی راه اندازی بورس ارز این است كه تمام دارندگان ارز صادراتی، ارز خود را در این فضا به صورت قانونی، به دور از معاملات پنهانی و با نظارت مراجع رسمی و قانونی ارائه دهند. حتی اگر دولت بخواهد به صادركننده معافیت مالیاتی بدهد، روند این كار كاملا مشخص خواهد بود.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

ایفرش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن