بزرگ ترين رويداد كفپوش جهان در هانوفر

 

بيستمين نمايشگاه دموتكس هانوفر از ۱۲ تا ۱۵ ژانويه سال جاري (۲۰۰۸) برگزار شد و توانست ركورد جديدي را از لحاظ حضور شركت كنندگان و بازديدكنندگان، در تاريخ برگزاري اين نمايشگاه ثبت نمايد.

تعداد غرفه گذاران در نمايشگاه مذكور كه سال گذشته ۱۳۳۶ غرفه گذار بود، امسال به ۱۴۴۲ شركت كننده رسيد. اين شركت كنندگان در فضايي به مساحت ۹۷۰۸۳ متر مربع غرفه هاي خود را داير كرده و در اين غرفه ها به نمايش جديدترين توليدات و دستاوردهاي خود در زمينه كفپوش پرداختند. محصولات ارائه شده شامل فرش هاي ماشيني، فرش و قاليچه هاي دستباف، انواع كفپوش هاي نساجي و ارتجاعي، كفپوش هاي چوبي و پاركت، انواع كفپوش هاي لمينيت، كفپوش هاي تهيه شده از انواع سنگ، كاشي، سراميك، سفال و … و همچنين مواد اوليه، ماشين آلات و تجهيزات مربوطه بود. اين محصولات كه از ۶۰ كشور جهان در اين مكان گردآوري شده بودند، تنوع و جذابيت زيادي براي بازديدكنندگان به همراه داشتند.

 Image

دموتكس امسال در مجموع بيش از ۴۷۰۰۰ بازديدكننده را از ۸۰ نقطه دنيا به هانوفر كشانده بود تا روند آتي صنعت كفپوش در زمينه ظهور مواد اوليه و طرح هاي جديد را در ذهن آنها به تصوير بكشد.
بيش از ۷۸% غرفه گذاران و در حدود ۵۶% بازديدكنندگان از خارج از آلمان در اين نمايشگاه حضور يافته بودند كه بسياري از آنها دليل حضورشان را حفظ و گسترش روابط تجاري خود در بازار بين المللي كفپوش ذكر كردند.
شمار بازديدكنندگان آمريكايي كه نسبت به دوره گذشته ۲۰% افزايش يافته و به ۲۵۰۰ نفر رسيده بود، براي برگزار كنندگان نمايشگاه جالب توجه و رضايت بخش بود. كشورهاي اروپاي شرقي و آفريقايي نيز براي بازديد از دموتكس امسال استقبال بيشتري نشان داده بودند. همچنين در ميان بازديدكنندگان آلماني، افزايش چشمگيري در آمار بازديدكنندگان مناطق جنوب غربي آلمان ديده مي شد.

 Image

شركت هاي توليد و بازرگاني فرش هاي دستباف و يا ماشيني ايراني و همچنين مركز ملي فرش ايران از شهرهاي تهران، قم، مشهد و شيراز با مجموعاً ۳۰ غرفه به نمايندگي از صنعت ديرينه فرش ايران در نمايشگاه حضور يافتند كه البته بيشتر غرفه گذاران ايراني را شركت هاي فرش دستباف تشكيل مي دادند. اين آمار در مقايسه با نمايشگاه سال گذشته استقبال بيشتري را نشان مي دهد.
در دموتكس هانوفر ۲۰۰۸ براي سومين سال مسابقه طراحي فرش دستباف برگزار شد و جايزه اين مسابقه (CDA) به ارزش ۱۰ هزار يورو با حمايت انجمن واردكنندگان فرش اروپا (EUCA) به جديدترين و خلاقانه ترين طرح در زمينه فرش و قاليچه دستباف تعلق گرفت. در اين مسابقه ۱۴۸ شركت كننده از ۱۵ كشور مختلف شامل كشورهاي آلمان، ايران، كانادا، سوئيس، ايالات متحده آمريكا، اتريش، چين، بلژيك، هلند، ايتاليا، تركيه، افغانستان، پاكستان، هند و مراكش طرح هاي خود را ارائه نمودند. جاي بسي افتخار است كه نام ايران نيز در ليست ده نفر برنده اين مسابقه به چشم مي خورد.
شركت بوريا (براي دومين سال متوالي) و آژانس توسعه صادرات افغانستان برگزاري اين مسابقه را حمايت نمودند.

Image

سال آينده نمايشگاه دموتكس هانوفر از ۱۷ تا ۲۰ ژانويه برگزار خواهد شد.

Image

گزارش كامل اين نمايشگاه را مي توانيد در شماره آينده مجله صنعت كهن(شماره۱۷) مطالعه فرماييد.

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *