برپايي نمايشگاه نقوش سنتي و فرش در نيشابور

 

 

نمايشگاه نقوش سنتي وفرش  آثار استاد پيشکسوت  نيشابوري « حجي محمد باقري » در محل نگارخانه آتيه  تحت نظارت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور بر پا شد.

غلامرضا سلامتي مسئول هنري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور با اعلام مطلب فوق اظهارکرد: يک خصوصيت برجسته قالي ايراني، نقشهاي پيچيده و نمادين آن است که همواره متخصصين و هنردوستان را در سراسر جهان به تحسين واداشته است و عده بسياري عقيده دارند که نقش قالي ايراني، بر خلاف آنچه تصور ميشود نمادين يا سمبوليک نيست، بلکه بازتاب آن احساس قرابت و نزديکي است که فرد ايراني نسبت به محيط اطراف خود و نقشهاي موجود در طبيعت در خود داشته است  وطراحي فرش در ايران از سابقه‌اي ديرينه برخوردار است که با نقوش نزديک به طبيعت درخت، گل، پرنده و ابر اجرا ميشده است و اين اشکال با عبور از هر نسل به تدريج ساده و انتزاعي شده و در عين حال به پيچيدگي نقوش آن افزوده گشته است.

وي گفت: نمايشگاه نقوش سنتي وفرش  آثار استاد پيشکسوت  نيشابوري « حجي محمد باقري » شامل ۲۵  اثربا تکنيک نقوش سنتي وفرش  چاپ دستي در ابعاد۷۰*۱۰۰سانتيمتر در معرض ديد عموم قرار دارد.

سلامتي خاطر نشان کرد: اين نمايشگاه انفرادي  استاد پيشکسوت  نيشابوري « حجي محمد باقري » است که داراي ۴۵سال سابقه هنري  در زمينه نقش وفرش  نيشابور است .

اين مقام مسئول به هدف از اين نمايشگاه اشاره كرد و گفت: اين نمايشگاه با هدف ترويج هنر نقوش سنتي وفرش  در بين جامعه هنري بخصوص جوانان  و تشويق اين قشر مهم جامعه و نقد و بررسي آثار ايشان برگزار گرديده است.

مسئول هنري اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي نيشابور تصريح كرد: نمايشگاه نقوش سنتي وفرش  از ۲۷ الي ۳۱ تير۹۵ همه روزه از ساعت ۱۷ الي ۲۰  بعدازظهر در محل نگارخانه آتيه واقع در خيابان بلوار بعثت ۳۴ نيشابورپلاک ۷۸ بر پا مي باشدو در معرض ديد عموم قرار دارد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *