برنامه های جدید چین در صنعت پوشاک

سقوط واردات پوشاک به آمریکا به دلیل افزایش قیمت ها

در بازار آمریکا همه مشتریان در سال ۲۰۱۱ برای خرید انواع پوشاک بسیار محتاط بودند و این تا حد زیادی به دلیل افزایش قیمت های لباس و پوشاک در آمریکا و عدم توازن عرضه و تقاضا بوده است.

طبق آمارهای ارائه شده در سال ۲۰۱۱ میزان واردات پوشاک به آمریکا ۲ درصد کاهش نشان می دهد. همچنین در آمریکا به دلیل افزایش ارزش دلار مواد اولیه نساجی مانند پنبه و پلی استر با رشد قیمت مواجه شدند.

نکته جالب در مورد بازار پوشاک آمریکا اینجاست که ۹۵ درصد منابع تهیه پوشاک این کشور خارجی هستند. هر چند در سال گذشته بحران پنبه، قیمت پوشاک را به طرز حیرت آوری بالا برد امّا هم اکنون این بحران گریبانگیر بازار پوشاک جهان نیست. در سال ۲۰۰۹ پنبه در حدود ۷۲ سنت برای هر پوند بود امّا این قیمت در مارس ۲۰۱۱ به ۳/۲ دلار برای هر پوند رسید. در حال حاضر قیمت پنبه حدود ۹۰ سنت/ پوند است. این نوسانات قیمت پنبه حتی برای کشوری مانند چین که ارزانترین تولیدات جهان را در اختیار دارد هم مشکل ساز می شود. کشور چین ۴۶ درصد کل بازار پوشاک و نساجی آمریکا را در اختیار گرفته است. بعد از چین، ویتنام بزرگترین سهم را در بازار آمریکا دارد یعنی حدود ۱۵ درصد. هند نیز رتبه سوم را به خود اختصاص داده. میزان صادرات پوشاک و نساجی هند به آمریکا در سال گذشته ۶ میلیارد دلار بوده است.

 

سقوط واردات پوشاک به آمریکا به دلیل افزایش قیمت ها

 

برنامه های جدید چین در صنعت پوشاک

آخرین بررسی ها نشان می دهد چین قصد دارد سرمایه گذاری بیشتری بر روی صنعت نساجی خود انجام دهد و تعداد کارخانجات خود را طی یک برنامه ۵ ساله افزایش دهد. این طرح به تازگی در ۴۰ صفحه نوشته شده که کلیه اهداف و سرمایه گذاری های چینی ها در ۵ سال آینده در صنعت نساجی را نشان می دهد. یکی از بندهای جالب این برنامه، ساخت کارخانجات نساجی جدید و یا انتقال کارخانجات فعلی به مراکز اصلی تولید پنبه در چین، مثل استان ژین جیانگ است. چینی ها اعتقاد دارند متمرکز کردن صنایع نساجی در آینده می تواند به کاهش هزینه های تولید آنها بسیار کمک کند. چین قصد دارد صنایع نساجی خود را در هشت زمینه تقویت کند که از مهمترین آنها می توان به ایجاد کارخانجات جدید، نوسازی ماشین آلات و به کارگیری جدیدترین تکنولوژی های تولید، اصلاح ساختاری و ایجاد پارک ها و شهرک های صنعتی ویژه نساجی اشاره کرد.

در این برنامه طرح های زیادی برای تولید الیاف جدید و با کاربری خاص و تمرکز بر روی الیاف با کارایی بالا مانند الیاف کرین نیز دیده می شود.

طبق آمارها کشورهای پیشرفته در صنعت الیاف مصنوعی سالانه بیش از ۱۰۰ نوع محصول مختلف در این عرصه تولید می کنند و چین قصد دارد خود را به این آمار برساند.

نکته جالب در این بین تمرکز ویژه چینی ها بر روی برند و برندسازی است. طبق برنامه یاد شده چین باید تا ۵ سال آینده دارای ۱۰ برند جهانی با فروش مناسب در سطح دنیا در بخش پوشاک و نساجی باشد. همچنین باید دارای ۱۰۰ برند معتبر پوشاک در داخل کشور باشد.

 

برنامه های جدید چین در صنعت پوشاک

 

پنبه در آمریکا

در سال ۲۰۱۱ طبق پیش بینی ها حدود ۲۷ میلیون تن پنبه در حدود ۳۶ میلیون هکتار زمین کشاورزی در جهان تولید شد. در حال حاضر هفت کشور حدود ۸۵ درصد تولید پنبه دنیا را در اختیار دارند که عبارتند از چین، هند، آمریکا، پاکستان، برزیل، استرالیا و ازبکستان.

از سال ۱۹۸۶ کشور ایالات متحده آمریکا همواره بین ۲۵ تا ۳۰ درصد تجارت پنبه جهان را در اختیار داشته است. در سال ۲۰۱۱ صادرات پنبه آمریکا بالغ بر ۵/۲ میلیون تن بوده است.

در آمریکا در بیش از ۱۷ ایالت کاشت پنبه رونق فراوانی دارد و از کالیفرنیا در غرب تا ایالت ویرجینیا در شرق آمریکا این لیف ارزشمند کاشته می شود و در کل مساحتی در حدود ۴ میلیون هکتار در کشور آمریکا به کاشت پنبه اختصاص دارد. در آمریکا کاشت دو نوع پنبه رواج زیادی دارد یکی پنبه آپلند و دیگری پیما (Pima) که پنبه نوع پیما از بهترین و بلند ترین الیاف پنبه در جهان هستند. در سال ۲۰۱۱ مصرف جهانی پنبه حدود ۲۵ میلیون تن بوده است.

 

 

پنبه در آمریکا

————————————————————————————

این مطلب را نیز بخوانید
پیشنهاد سردبیر : اشتباهات رایج در شستشوی شلوار جین

————————————————————————————
تحریریه مجله نساجی کهن
ارسال مقالات و ترجمه جهت انتشار در سایت : info@kohanjournal.com

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین خبرها و به روز ترین نمایشگاه های نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *