اخبار فرش ماشینی

بافت فرش ۲۰۰ هزار متر مربعی در استان چهارمحال و بختیاری

 

بافت فرش 200 هزار متر مربعی در استان چهارمحال و بختیاری

زنان قالیباف روستایی در استان چهارمحال و بختیاری، ۲۰۰ هزار متر مربع فرش بافتند.

رئیس اداره فرش استان چهارمحال و بختیاری گفت: روستاییان استان چهارمحال و بختیاری، پارسال دویست هزار متر مربع فرش دستباف و گبه در این استان بافتند که ۸۰ درصد آن در بازارهای خارج از کشور به فروش رسیده است.

علیرضا شیخی افزود: فرش ها و گبه های بافته شده در استان چهارمحال و بختیاری به کشور های اروپایی، آسیانه میانه، امریکای جنوبی، چین، آلمان و کشور های حوزه خلیج فارس صادر شده اند.

وی اظهار داشت: فرش های دستبافت بافته شده، ۹۰۰ میلیارد ریال برای قالیبافان استان چهارمحال و بختیاری درآمد زایی داشته است.

شیخی، گبه، یلمه، فرش بختیاری و نایینی را چهار سبک تولید فرش بافندگان این استان اعلام کرد و گفت: هر بافنده سالانه بطور متوسط ۴ متر فرش می بافد.

رئیس اداره فرش استان چهارمحال و بختیاری، اصالت نقشه ( طرح )، ثبات رنگ و دقت در بافت را مهمترین ویژگی شاخص فرش های این استان برشمرد و افزود: قالی های چالشتری تولید شده در این استان از معروفیت جهانی برخوردارند.

وی، تخصصی نبودن گمرک، کمبود نیروی متخصص و کارشناس ارزیاب فرش را از مهمترین علل صادرات قالی استان چهارمحال و بختیاری از پایانه های صادراتی استانهای همجوار اعلام کرد.

بافندگان استان چهارمحال و بختیاری، توان تولید سالانه ۴۰۰ هزار متر مربع فرش را دارند و هم اکنون ۱۰۰ هزار بافنده بر روی ۵۰ هزار دار قالی در استان چهارمحال و بختیاری فعالیت می کند.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن