اخبار نساجی

بازنگري در صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

دنياي اقتصاد- در حالي كه ۳ سال از اعلام موجوديت صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترك در بازار سرمايه ايران مي‌گذرد، نقش اين نهادهاي مالي در بورس تهران طي يك سال گذشته كمي پررنگ‌تر از گذشته شده است؛ نقش‌آفريني اين نهادهاي مالي كه البته تجربه موفقي در دنيا دارند، از زماني در بازار سرمايه ايران بيشتر احساس شد كه با صعود شاخص‌هاي بورس، بازدهي‌هاي خيره‌كننده و در نهايت يكه‌تازي بورس در ميان بازارهاي رقيب، سرمايه‌گذاران جديد و غيرحرفه‌اي نيز از طريق صندوق‌ها به بازار سرمايه آمدند تا آنها نيز از بازدهي‌هاي رويايي بورس بي‌بهره نباشند. اما اين شرايط تا زمان رونق بازار حكمفرما بود و همزمان با سير نزولي شاخص و غلبه ذائقه فروش به خريد در بازار كه از ماه دوم سال تاكنون ادامه يافته، صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترك و به تعبيري واضح‌تر سرمايه‌گذاران آنها به شرايط نامناسب بازار دامن زدند. دليل اين اتفاق را هم مي‌توان در ماهيت اين نهادهاي مالي جست‌و‌جو كرد؛ نهادهايي كه با سرمايه افراد غيرحرفه‌اي در بورس به فعاليت مي‌پردازند و طبيعي است كه رفتار هيجاني‌تري نيز نسبت به حرفه‌اي‌هاي بازار در شرايط منفي و مثبت دارند. همه اين اتفاقات نيز موجب شده تا يك عضو شوراي بورس از بازنگري جدي در عملكرد و كاركرد صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترك سخن بگويد.

عضو شوراي بورس با اشاره به دلايل افت شاخص‌هاي بورس طي ماه‌هاي گذشته از تغيير رويه بازار سرمايه ايران در ماه‌هاي باقيمانده از تابستان خبر داده است
گروه بورس- عليرضا باغاني: «نقش صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري در بازار مورد بازنگري قرار مي‌گيرد»، «منتفي شدن تغيير كارمزد كارگزاران» و «از همه مهم‌تر پيش‌بيني بهبود اوضاع بورس در نيمه دوم تابستان» از جمله خبرهاي بااهميتي است كه يك عضو شوراي عالي بورس از آن سخن مي‌گويد.
به گزارش دنياي اقتصاد، در حالي كه از عملكرد شتابزده صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترك در فروش سهام و خروج از بازار به عنوان يكي از دلايل شدت گرفتن افت شاخص و تقويت ذائقه فروش نسبت به خريد ياد مي‌شود، دكتر محمدرضا پورابراهيمي عضو شوراي بورس از بازنگري نقش صندوق‌ها در بازار سرمايه خبر داد.

موشكافي لايه به لايه صندوق‌ها
اين مقام مسوول در شوراي بورس كه با خبرنگار دنياي اقتصاد درباره آخرين تصميم‌ها و برنامه‌هاي بالاترين مقام نظارتي بازار سرمايه سخن مي‌گفت، با اشاره به وضعيت بازار سرمايه ايران طي دوماه گذشته افزود: بازار سرمايه كشور و تحولاتي كه در ماه‌هاي گذشته در آن رخ داده است، مورد رصد دقيق و كارشناسي اعضاي شوراي بورس، قرار دارد، از اين رو به عنوان نخستين گام، بررسي وضعيت صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري و نقش آن‌ها در رقم خوردن وضعيت فعلي در دستور كار قرار داد.

hinza chemical تبلیغات

وي با بيان اين‌كه آخرين وضعيت صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترك در جلسه امروز كميسيون فرعي شوراي عالي بورس بررسي خواهد شد، گفت: در اين نشست نقش‌آفريني صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري و تاثيرگذاري اين Mutual fund ها در بازار سرمايه مورد موشكافي قرار خواهد گرفت و اين كه اساسا اين صندوق‌ها چه تاثير و نقشي در بازار سرمايه داشته‌اند.

غيرحرفه‌اي‌ها بازار را خراب نكرده‌اند
وي در پاسخ به اين پرسش كه تاثير صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترك در وضعيت فعلي بازار سرمايه را چگونه ارزيابي مي‌كند؟ افزود: يك اعتقاد وجود دارد، مبني بر اين‌كه صندوق‌‌هاي سرمايه‌گذاري مشترك در بازار سرمايه نقش اهرمي دارند، بدان معني كه بازار مثبت را مثبت‌تر كرده و بازار منفي را منفي‌تر مي‌كنند و به عبارتي روشن‌تر در شرايط مختلف در وضعيت بازار اثرگذاري بسيار زيادي دارند، براين اساس شورا لازم ديد در نقش صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترك بازنگري جدي‌تري صورت گرفته تا با تقويت آن‌ها نقش‌آفريني اين نهادهاي مالي در بازار سرمايه پررنگ‌تر و البته با جهت‌گيري بهتري ادامه يابد.
اين عضو هيات علمي دانشگاه شهيدبهشتي در پاسخ به پرسشي ديگر مبني بر اين كه آيا صندوق‌ها در بازار سرمايه تغيير رويه خواهند داد و اساسا با توجه به ماهيت اين صندوق‌ها و اين‌كه افراد غيرحرفه‌اي در آن‌ها سرمايه‌گذاري مي‌كنند، مي‌توان از نقش مثبت و منفي اين نهادهاي مالي در بازار سرمايه اجتناب كرد؟ گفت: صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري از سرمايه اقشار مختلف و البته با مديريت افراد حرفه‌اي شكل مي‌گيرد، اما اين‌كه بگوييم افراد غيرحرفه‌اي و سرمايه‌گذاران حقيقي صندوق‌ها در ايجاد صف‌هاي فروش نقش اصلي دارند، درست نيست، چراكه بخش عمده‌اي از اين اتفاقات ناشي از شتابزدگي حقوقي‌ها و حتي برخي از مديران حرفه‌اي صندوق‌ها است.

گزارش صندوق‌ها روي ميز شورا
وي افزود: سازمان بورس در حال تهيه گزارشي از آخرين وضعيت صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترك است، تا براساس اين گزارش نسبت به تغيير رويه يا برنامه‌ريزي‌هاي جديد ديگر اقدام شود كه برنامه‌ريزي‌هاي جديد مي‌تواند شامل مديريت حرفه‌اي‌تر صندوق‌ها باشد، بدان معني كه حرفه‌اي‌ها و خصوصي‌هاي سرمايه‌گذار با افت و خيزهاي بازار كه جزئي از ذات بازار سرمايه است، نسبت به قرار گرفتن در صف‌هاي فروش يا بالعكس خريد اقدام نكنند و حتي در مقابل درخواست ابطال واحدهاي سرمايه‌گذاري تعامل بيشتري با سرمايه‌گذاران خود داشته باشند، به طوري كه سرمايه‌گذار با از دست دادن اطمينان خود نسبت به بازار سرمايه، به صورت شتابزده خواستار خروج از بازار نشود.
وي با بيان اين‌كه متوليان صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترك، حرفه‌اي‌هاي بازار سرمايه هستند، گفت: جاي خالي ارتباط و تعامل سرمايه‌گذاران با متوليان صندوق‌ها احساس مي‌شود و در صورتي كه سرمايه‌گذاران مسوولان صندوق‌ها را به عنوان امين و مشاور خود بشناسند، به طور قطع رفتار آنها هم در بازار منطقي‌تر خواهد شد و در واقع تغيير رويه صندوق‌ها در بازار در گرو رويكرد ارتباطي متوليان اين نهادهاي مالي با سرمايه‌گذاران و مشتريان است.
وي مديريت دارايي نامناسب، عدم بازارگرداني و تغيير مكرر تركيب پرتفوي را از جمله اقداماتي دانست كه موجب شده تا صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري مشترك در شرايط مختلف بازار، نقش پررنگ‌تري را داشته باشند.

دكتر پورابراهيمي در برابر اين سوال كه آيا تعامل و رويكرد ارتباطي متوليان صندوق‌ها با سرمايه‌گذاران مي‌تواند از درخواست ابطال واحدهاي سرمايه‌گذاري جلوگيري كند؟ گفت: نقدشوندگي در ذات صندوق‌هاي سرمايه‌گذاري است و اساسا سرمايه‌گذاران به اين دليل وارد اين صندوق‌ها مي‌شوند كه هرزماني كه بخواهند بتوانند دارايي خود را نقد كنند و هيچ كس هم نمي‌تواند به اجبار جلوي ابطال واحدهاي سرمايه‌گذاري را بگيرد، اما در هر حال متوليان صندوق‌ها، اگر تعامل و ارتباط لازم را با مشتريان خود داشته باشند، مي‌توانند از حركت شتابزده و روند هيجاني بازار جلوگيري كنند.

وي با بيان اينكه حجم سهم شناور آزاد در بازار سرمايه ما پايين است، گفت: اين كه منفي شدن بازار را تنها به گردن افراد غيرحرفه‌‌اي و سرمايه‌گذاران در صندوق‌ها بيندازيم، كار درستي نيست، چراكه آمار و حجم معاملات آنلاين كه مربوط به نقش‌آفريني حقيقي‌ها در بازار است، نشان مي‌دهد كه معاملات آنها در بازار سرمايه رو به افزايش بوده است، در حالي كه اين حقوقي‌ها بوده‌اند كه در ماه‌هاي گذشته به صف‌هاي فروش سنگين و تقويت ذائقه فروش در بازار دامن زده‌اند.

بازار تغيير فاز مي‌دهد
عضو شوراي بورس در حالي كه فاكتورهاي كلان و غيراقتصادي را در كنار نوسانات نرخ ارز و نبود چشم‌انداز روشن از تحولات اقتصادي را به عنوان دلايل اصلي افت بازار در ماه‌هاي گذشته ياد مي‌كند، از تغيير رويه بازار سرمايه ايران دردوماه باقي مانده از تابستان خبر مي‌دهد. دكتر پورابراهيمي با بيان اين‌كه ۴۰ درصد از بازار سرمايه ايران و شركت‌هاي پذيرفته شده در بورس و فرابورس از روند جهاني تاثير مي‌پذيرند، گفت: در حال حاضر فولاد، مس و ديگر محصولات جهاني از شرايط مناسبي برخوردار هستند و با انتشار گزارش ۳ماهه شركت‌هاي تاثيرپذير از تحولات جهاني پيش‌بيني مي‌شود كه با قيمت‌هاي جذاب كنوني، اين بخش از بازار شرايط بهتري را نسبت به گذشته تجربه كند.از سويي ديگر، پس از برگزاري مجامع، حقوقي‌ها فرصت بيشتري براي حضور در بازار و تصميم‌گيري جهت خريد فروش سهام دارند.

وي در پاسخ به اين پرسش كه آيا خبرهاي مطرح شده درخصوص ورود حقوقي‌هاي جديد به بازار و سرمايه‌گذاري قابل توجه آنها در بورس درست است؟، گفت: همين طور است و با توجه به جذابيت‌هايي كه بازار سرمايه ايران دارد، حقوقي‌هاي جديدي درصدد سرمايه‌گذاري در بورس هستند كه اين اتفاق هم مي‌تواند به رونق داد و ستد سهام و حتي حمايت از بازار موثر باشد، ضمن اين‌كه بازار پيش از اين از وجود حقوقي‌هاي موثر و توانمند نيز بهره برده است.

تغيير كارمزد كارگزاران منتفي شد
اين عضو شوراي بورس در پايان از منتفي شدن تغيير در كارمزد كارگزاران بورس سخن گفت و افزود: پيش از اين بحث تغيير كارمزد كارگزاران از معاملات و حتي كاهش آن مطرح شده بود تا كارگزاران مجبور باشند كه بخشي از درآمد خود را از ناحيه توسعه و انجام كارهاي جديد تامين كنند، اما براساس آخرين بررسي‌هاي انجام شده، تصميم فعلي اين است كه با توجه به كاهش ارزش معاملات، نرخ كارمزد كارگزاران مثل قبل بوده و تغييري نداشته باشد، براين اساس، تغيير يا كاهش كارمزد كارگزاران از معاملات فعلا منتفي شده است.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن