اولین فرش ماشینی ۱۵۰۰ شانه ایران را کدام شرکت بافته است ؟

همیشه در بازارهای رقابتی اغلب تولیدکنندگان به دنبال مزیت هایی هستند که بتوانند خود را از رقبای خود متمایز کنند و سهم بیشتری را از فروش به دست آورند. در صنعت فرش ماشینی نیز که رقابت شدیدی در بین تولیدکنندگان وجود دارد شرکت ها علاقمند هستند اولین باشند، و این داستانی است که در سالهای پیش هم شاهد آن بوده ایم. خوب به خاطر دارید که بحث های فراوانی بر سر اولین تولید کننده فرش های شانه ۷۰۰، ۱۰۰۰  و ۱۲۰۰ در گرفت و حالا در این مقطع زمانی بحث بر سر بافت اولین فرش شانه ۱۵۰۰ در ایران است.

در این بین دو شرکت فرش قیطران و فرش خاطره کاشان سردم دار هستند و هریک حق بافت اولین فرش ۱۵۰۰ شانه ایران و شاید جهان را برای خود محفوظ می دانند.

ما در مجله کهن قصد داریم ضمن بررسی این موضوع با هر دو طرف گفتگو کرده و با توجه به اسناد و مدارک موجود تولید کننده اولین فرش ۱۵۰۰ شانه جهان را پیدا کنیم. هر چند شاید ماهیت اینکه کدام شرکت صاحب عنوان اولین بافنده فرش ۱۵۰۰ شانه جهان خواهد شد چندان اهمیتی نداشته باشد و وجود دو شرکت در کشور ما که قطعا جزو اولین خریداران این ماشین در جهان نیز هستند ، بیشتر حائز اهمیت و مایه غرور باشد ، اما قطعا به دلیل تبعات زیادی که این عنوان می تواند در آینده برای شرکت های تولید کننده داشته باشد روشن شدن ابعاد این اتفاق خود در صنعت فرش ماشینی ایران فواید خود را دارد.

در شماره آتی مجله کهن به این مطلب بیشتر خواهیم پرداخت و از شما نیز می خواهیم اگر در این زمینه نظر ، پیشنهاد و یا راهکاری دارید برای ما ارسال نمایید.

با امید به اینکه سرمایه گذاری های جدید در صنعت فرش ماشینی با توجه به نیازهای بازارهای صادراتی و دارای توجیه اقتصادی باشد.

 

بهنام قاسمی

سردبیر – مجله نساجی کهن

 

 

Admin

فارغ التحصیل رشته تکنولوژی نساجی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *