اخبار فرش ماشینی

الياف در دنيا از مرز ۷۰ ميليون تن گذشت ‏

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

جايگاه و نقش كشورهاي آسيايي در دنياي صنايع نساجي با توجه به افزايش هزينه هاي توليد در آمريكا و اروپا بيش از گذشته افزايش يافته است. در اين مقاله با توجه به آخرين آمارهاي ارائه شده اطلاعات بسيار خوبي در رابطه با ميزان توليد انواع الياف در سال گذشته آورده شده است.
مقدار مصرف الياف در دنيا در سال ۲۰۰۹ با رشدي ۶٫۴ درصدي از مرز ۷۰ ميليون تن گذشت. توليد الياف مصنوعي در سال ۲۰۰۹ به ۴۴٫۱ ميليون تن رسيد كه رشد ۶ درصدي دارد . ميزان توليد الياف طبيعي هم به ۲۶٫۴ ميليون تن بالغ شد كه حاكي از رشد ۴٫۵ درصدي است.

‏ سرانه مصرف براي جمعيت ۶٫۸ ميلياردي دنيا ۱۰٫۴ كيلوگرم است. در نگاه اول اين شرايط حاكي از شرايط مثبتي است اما بايد در نظر داشت كه بخش منسوجات خانگي و صنايع وابسته به آن حجم زيادي از توليد خود را در ۲ سال گذشته از دست داده است با احتساب نرخ رشد سالانه متوسط  ۳٫۴ درصدي ، افت تقاضا در ۲ سال گذشته ۱۵ ميليون تن بوده است. بعد از الحاق چين به سازمان تجارت جهاني ‏WTO ‎‏ در پايان سال ۲۰۰۱ نرخ رشد ساليانه به ۵٫۲ درصد رسيد كه دسترسي به منسوجات ارزان قيمت را براي همه مردم جهان به همراه داشت. اين نرخ رشد ساليانه منجر به افت ۱۹ ميليون تني تقاضا در دو سال گذشته شده است.

‏  الياف پنبه
انتظار ميرود در فصل زراعي ۲۰۰۹ – ۲۰۱۰ توليد پنبه در جهان به ميزان ۴٫۸ درصد كاهش داشته باشد و به ۲۲٫۳ ميليون تن برسد. افزايش كاشت نژادهاي اصلاح شده پنبه و تصويب قانوني آن در افزايش توليد اثر بخش بوده است . در فصل ۲۰۰۳ – ۲۰۰۴ توليد پنبه روند رشد سريعي را تجربه كرد. كاهش رشد اين محصول در سال ۲۰۰۹ در ادامه يك روند كاهش ۵ ساله در مناطق پنبه خيز جهان روي داد و به طور متوسط توليد در هر هكتار ۳٫۵ درصد كاهش داشت در حالي كه مصرف جهاني با ۵٫۴ درصد افزايش به ۲۵ ميليون تن رسيد.‏

پشم
ميزان توليد پشم در سال ۲۰۰۹ با ۷٫۴ درصد افت به ۱۰۱ ميليون تن پشم تميز شده رسيد. اين ميزان نيز نشان دهنده هفتمين سال متوالي كاهش توليد پشم است. كاهش ۸ درصدي توليد پوشاك و منسوجات پشمي در دنيا كه نهايتا توليد آن به ۵۵۲۰۰۰ تن رسيده است، تند ترين شيب افت توليد را بيان مي كند.
در همين حال ميزان پشم به كار رفته در منسوجات خانگي  ۵۴۷۰۰۰ تن رسيد كه افت ۶ درصدي را نشان مي دهد.

تقريبا نيمي از پشم توليدي در جهان در استراليا توليد مي شود و چين و نيوزيلند در رتبه هاي بعدي قرار دارند. خشكسالي در شرق استراليا و قيمت بالاي گوشت منجر به افت ۹٫۵ درصدي توليد پشم در اين منطقه شد و به ۲۵۷۰۰۰ تن رسيد.  ميزان پروش دام هاي گوسفندي در سال ۲۰۰۹ ،‌ ۷۲ ميليون راس بود كه اين كمترين ميزان از سال ۱۹۲۰ تا كنون است . همچنين طبق آمارها ۹۰ درصد پشم توليدي استراليا در توليد البسه و پوشاك مصرف مي شود. حجم توليد در چين به عنوان دومين توليد كننده پشم جهان با ۶٫۹ درصد كاهش به ۱۶۰ هزار تن رسيد كه پائين ترين ميزان توليد از سال ۲۰۰۳ به اين طرف است . در چين بسياري از پرورش دهندگان گوسفندان پشمي ترجيح مي دهند گوسفندان را بيشتر براي فروش گوشت پرورش دهند تا فروش پشم آنها .

در نيوزيلند كه پشم توليد شده آن بيشتر در صنعت منسوجات خانگي مصرف مي شود  در سال گذشته توليد پشم ۲۳٫۵ درصد كاهش داشت و به ۱۹۰۰۰ تن پشم تميز شده رسيد.  در نيوزيلند نيز پرورش دهندگان بيشتر به سمت فروش محصولات و فرآورده هاي دامي خود به صنايع لبني حركت كردند. ‏

الياف سلولزي

تجارت الياف سلولزي در سال ۲۰۰۹ با ۷٫۷ درصد رشد به ۳٫۸ ميليون تن رسيده است. توليد الياف فيلامنتي نيز با ۵٫۴ درصد كاهش به ۳۵۱۰۰۰ تن رسيد كه به روند كاهشي خود در آمريكا و اروپا ادامه داد. در اين بين توليد الياف ويسكوز استيپل با ۱۱٫۴ رشد به ۲٫۷ ميليون تن بالغ شده است. اين ناشي از رشد تقاضا در صنعت بي بافت و ‌توليد منسوجات ضد حريق عليرغم افزايش قيمتها مي باشد. به دليل كاهش ميزان توليد پنبه و نيز افزايش تقاضا براي البسه راحتي و ويژگي هاي خاص الياف ويسكوز بسيار مورد توجه قرار گرفتند و تجارت پر سودي را رقم زد.

به طور كلي ميانگين مصرف الياف به دليل رشد سرانه مصرف در كشورهايي مانند چين و هند است چرا كه به دليل افزايش سطح درآمد خانواده ها آنها توان خريد بيشتري خواهند داشت و همچنين پيش بيني مي شود با راه اندازي خطوط جديد توليد الياف در اين كشورها ، آنها در مسير مناسبي قرار گيرند. در سال ۲۰۰۹ در پي يك رشد آني توليد الياف استات و الياف مشابه آن با ۲٫۳ درصد رشد به ۷۵۰۰۰ تن رسيد. كار شناسان عقيده دارند تحرك ايجاد شده در اين بخش تا حدود زيادي در نتيجه رشد مصرف سيگار است كه البته با توجه به محدوديت هاي جهاني در جهت منع مصرف دخانيات اين امر تعجب آور است. در واقع رشد اين بازار اولا ناشي از افزايش جمعيت جهان و سپس ارتقاء سطح سلامتي و بهداشت و بازارهاي جانبي آن بوده است چرا كه حركت به سمت توليد فيلترهاي سيگار با كيفيت تر و طول مصرف طولاني تر موجب شده فيلترهاي باكيفيت جاي خود را در سيگارهاي بدون فيلتر و يا فيلترهاي بر پايه پلي پروپيلن باز كند. ‏

hinza chemical تبلیغات

الياف مصنوعي
توسعه بازار الياف مصنوعي با رشدي ۳٫۷ درصدي به ۴۹٫۳ ميليون تن رسيده است . توليد پلي استر افزايش رشد ۵٫۳ درصدي ،‌اكريليك رشد ۴٫۴ درصدي ، ‌پلي پروپيلن كاهش ۶٫۵ درصدي و پلي آميد نيز افت ۱۰٫۵ درصدي را تجربه كردند. در سال ۲۰۰۹  توليد در بخش ريسندگي الياف مصنوعي در كشورهاي اروپايي باز هم كاهش داشت در حالي كه اين امر در كشورهاي آسيايي كاملا برعكس بود.

توليد الياف مصنوعي در آسيا در سال ۲۰۰۹ ،  ۳۵ ميليون تن بود كه تقريبا ۸۳ درصد كل بازار جهاني است. همچنين از اين ميزان ۲۶٫۳ ميليون تن سهم چين بود و چيني ها توانستند با ۱۱٫۲ درصد رشد نسبت به سال ۲۰۰۸ به اين ركورد دست پيدا كنند.

الياف مصنوعي اصلي

پلي استر :

در توليد الياف پلي استر پيشتازي چين با در اختيار داشتن ۶۹ درصد كل بازار همچنان ادامه دارد  و به نظر ميرسد اين روند با راه اندازي پروژه هاي عظيمي در زمينه توليد انواع الياف و نخ هاي نساجي و صنعتي در سال ۲۰۱۰ به اوج خود برسد. ‏
اين رشد تحولي در توليد نخ منسوج پلي استر با توليد ۱۸٫۲ ميليون تن كه نشان از رشد ۶٫۷ درصدي است توسط تعداد كمي از كشورهاي آسيايي انجام  شده است . درحاليكه كشورهاي نيمكره غربي كاهش چشمگيري را در اين بازار گزارش كرده اند. اين روند توليد سهم آسيايي ها را تا نزديكي ۹۵ درصد كل سهم بازار بالا برده است.

چهار ضلع قدرت صنعت توليد منسوجات يعني چين ، هند ، مالزي و ويتنام در اين افزايش توليد موفق بوده اند. بازار نخ هاي فيلامنتي نساجي در اتحاديه اروپا به جهت تقاضاي كم كه نتيجه آن فعاليت در سطح پائين توليد و واردات كم مي باشد ، حجم توليد آن به ميزان ۲۲ درصد افت را نشان مي دهد و در همين راستا آمريكائيها نيز كاهش ۱۵ درصد ي در توليد را تجربه كرده اند.

تجارت نخ هاي صنعتي پلي استر بيشتر به سمت مصرف در صنايع اتومبيل سازي گرايش پيدا كرده است و توليد جهاني نخ هاي صنعتي پلي استر با ۶٫۱ درصد كاهش به ۱٫۱ ميليون تن رسيد . اين در حاليست كه ميزان توليد آن در اروپا به طرز دراماتيكي تا ۴۴ درصد سقوط كرد و اين كاهش در آمريكا ۱۹ درصد گزارش شده است .

‏.طبق نمودارهاي ارائه شده توسط موسسه الياف مصنوعي چين توليد پلي استر صنعتي در چين با ۲۲ درصد افزايش به ۵۵۰۰۰۰ تن رسيده است . ‏
تجارت الياف پلي استر استيپل به ميزان ۴٫۴ درصد افزايش يافته و به ۱۹٫۶    ميليون تن رسيده است. آسيا تنها منطقه اي بوده است كه افزايش در توليد را به همراه داشته و هم اكنون سهم ۸۹ درصد ي از بازار را دارد. ظرفيت رشد در چين مشخصا از سال ۲۰۰۵ تا كنون كاهش يافته است و منابع كاملي براي دسترسي به آن نيز وجود ندارد.

‏ در حاليكه خروجي توليد در چين ۹ درصد افزايش يافته است و به ۷٫۹ ميليون تن رسيده است ، متوسط نرخ بهره وري در سال گذشته كمي بالاتر از ۷۰ درصد بوده است. هند دومين توليد كننده بزرگ پلي استر در جهان است  در سال ۲۰۰۹ حجم توليد هند با ۱۵ درصد رشد به ۸۶۰ هزار تن بالغ شد و در اين ميان تايوان و كره جنوبي كه در رده هاي سوم و چهارم قرار دارند و هر دو سعي كرده اند تا سطح توليد خود را حفظ نمايند و حتي آنرا افزايش دهند. ‏
‏ تايوان با رشد ۱۳ درصدي توليد خود را به  ۵۷۰ هزار تن رساند و كره نيز با ۵ درصد رشد ۵۱۶ هزار تن پلي استر توليد كرد. توليد در اتحاديه اروپا  با ۱۴ درصد كاهش ۶۰۰ هزار تن در سال ۲۰۰۹ اعلام شد و اين در شرايطي است كه تركيه وضعيت پايداري را داشت به اين ترتيب اروپاي غربي با ۲۳ درصد كاهش ۲۶۸ هزار تن  توليد داشت.  همچنين توليد در منطقه ‏CIS ‎‏ با ۱۸ درصد كاهش ۸۲۰۰۰ تن و در آمريكا با  ۱۵ درصد كاهش ۷۲۵ هزار تن بود.

پلي آميد
توليد الياف پلي آميد در  ۲۰۰۹ با ۱٫۴ درصد كاهش به ۳٫۵ ميليون تن رسيد كه نشان ميدهد روند كاهش توليد آن همچنان ادامه دارد. با افزايش مداوم قيمت كاپرولاكتم ، تقريبا افزايش ۲ برابري آن تا پايان سال قيمت محصولات پائين دستي آن نيز متعاقبا افزايش يافته است. بنابراين با توجه به وضعيت اسف بار بازار مسكن در آمريكا و سرعت رشد بسيار كند صنعت حمل و نقل ، واكنش هاي مضاعفي را به دنبال داشته است
با افزايش لجام گسيخته فشار ناشي از پلي استر توليد نخ منسوج تا ۸٫۳ درصد رشد يافته و به ۱٫۶ ميليون تن رسيده است. ساير بخش ها كاهش در توليد را تجربه كرده اند. بازار نخ هاي صنعتي با  ۷٫۴ درصد كاهش به ۹۰۰ هزار تن ، نخهاي مورد مصرف در فرش با ۸ درصد افت به ۷۰۰ هزار تن و الياف استيپل با كاهش ۱۵٫۷ درصد به ۲۱۴ هزار تن رسيد .

پلي پروپيلن

‏ بازار پلي پروپيلن ۶٫۵ درصد كاهش يافته است و به ۲٫۶ ميليون تن تنزل يافته است كاهش چشمگير تقاضا براي نخ فرش و افزايش سرعت جايگزين شدن پلي استر فشار مضاعفي را بر اين صنعت وار د كرده است . در حاليكه تقاضا براي الياف استيپل تا ۳٫۵ درصد  داشته و به ۱٫۱ ميليون تن رسيده است توليد نخهاي فيلامنتي تا ۱۲٫۷ درصد كاهش يافته و مقدار آن به ۱٫۵ ميليون تن رسيده است. ‏
در سال ۲۰۰۹ توليد جهاني الياف اكريليك با ۴٫۴ رشد به ۹٫۹ ميليون تن رسيد. و اين بازگشت مجدد و افزايش توليد از آسيا آغاز شد و در نيمه دوم سال نيز به اروپا رسيد در حاليكه آمريكائيها شاهد بهبودي در اين بخش از صنعت نساجي نبودند.

توليد جهاني نخ در سال ۲۰۰۹ ،‌۶۲ ميليون تن

‏ توليد نخ در سال ۲۰۰۹ افزايشي ۱۴٫۴ درصد ي داشت و به ۶۱٫۸ ميليون تن رسيد . سه نوع نخ از اين افزايش توليد سود بيشتري بردند، نخ هاي فيلامنتي افزايش ۳٫۴ درصد ي داشتند و حجم توليد شان به ۲۴٫۸ ميليون تن رسيد كه در اين ميان نخ هاي فرش ( به جز نخ هاي پلي استر) با افت ۱۳٫۴ درصدي توليد ۱٫۷  ميليون تن را ثبت كردند.
نخهاي صنعتي نيز با كاهش ۶٫۹ درصد ي ،‌ ۲٫۴ ميليون تن توليد داشتند. نخ هاي فيلامنتي نساجي هم افزايش ۶٫۴ درصد ي را تجربه كردند و توليد آنها به ۲۰٫۷ ميليون تن رسيد. توليد نخ از الياف استيپل نيز بدون تغيير در سطح ۴٫۱ ميليون تن ثابت ماند . به نظر ميرسد بازار ۶۱٫۸ ميليون تني نخ در دنيا در حال تسخير بو وسيله چين است. حجم توليد چين در سال ۲۰۰۹ در حدود ۳۹٫۷ ميليون تن بود كه در واقع ۶۱٫۴ كل بازار است. . هند با توليد  ۵٫۹ ميليون تن سهم ۹ درصد ي از بازار را در اختيار دارد. همچنين ايالات متحده امريكا ۱٫۹ ميليون تن ، تايوان ۱٫۵ ميليون تن  و كره جنوبي ۱٫۱ ميليون تن نخ توليد  كردند و ۱۱٫۹ ميليون تن ديگر نيز در ساير كشورها توليد شد. ‏

‏۷ ميليون تن توليد بي بافت هاي جهان  سال ۲۰۰۹

‏ در واقع تنوع بسيار زياد محصولات در بخش بي بافت و افزايش تمايل به استفاده از آنها از محصولات بهداشتي و انواع پوشك هاي بچه و بزرگسال گرفته تا انواع فيلم ها و لايه ها باعث شد تا اين بخش تاثير زيادي از بحرانهاي موجود نگيرد در حالي كه ساير بخش ها ركود شديدي داشتند.

در سال ۲۰۰۹ ميلادي توليد انواع بي بافت ها با ۶٫۳ درصد رشد به ۷٫۱ ميليون تن رسيد. در واقع در بسياري از كشورها از جمله روسيه، چين و هند رشد درآمدهاي مردم موجب گسترش روز افزون استفاده از انواع محصولات مصرفي صنعت بي بافت شده است. اما در كشورهاي خاورميانه و آفريقايي به دليل وجود خانواده هاي پرجمعيت و سطح پائين تر رفاه عمومي همچنين درآمد هاي سرانه كمتر رشد اين كالاها كمتر بوده است. همچنين رشد مصرف بي بافت ها در صنايعي مانند كشاورزي و ژئوتكستايل ها بسيار قابل توجه بوده است. ‏

منبع : مجله صنعت كهن – خرداد ۸۹

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن