المپيك ماشين آلات نساجي در آلمان؛ ايتما ۲۰۰۷

پانزدهمين دوره نمايشگاه ايتما در شهر مونيخ آلمان از تاريخ ۲۲ الي ۲۹ شهريور ماه سال جاري (۱۳ لغايت ۲۰ سپتامبر ۲۰۰۷) برگزار گرديد.

Image

نمايشگاه ايتما كه برپايي آن از سال ۱۹۵۱ آغاز شده است، هر چهار سال يك بار برگزار مي گردد و بطور متوسط حدود ۱۰۰۰۰۰ بازديد كننده و ۱۲۰۰ غرفه گذار را از سراسر دنيا به خود جذب مي نمايد. ايتما مسلماً برجسته ترين نمايشگاه صنعت ماشين آلات نساجي مي باشد، چرا كه مهم ترين مجتمع تجاري براي توليد كنندگان و علاقمندان از سراسر جهان است. به عبارت ديگر مي توان گفت ايتما بهترين ويترين براي ماشين آلات نساجي دنيا است و تنها نمايشگاهي است كه نمايش دهنده خطوط كامل توليد در نساجي با تمام جزئيات آن است.
محل برگزاري اين نمايشگاه پس از ۱۶ سال به قلب صنعت جهان يعني آلمان بازگشت. در دوره گذشته يعني در سال ۲۰۰۳ بيرمنگام انگلستان پذيراي برگزاري نمايشگاه ايتما بود و در مجموع ۱۲۷۵ غرفه گذار از ۴۰ كشور، در فضايي به وسعت ۱۰۰۰۰۰ متر مربع (۱۸ سالن) در آن حضور يافتند. بيش از ۱۲۵۰۰۰ بازديد كننده از ۱۲۷ كشور كه ۶۷% آنها اروپايي و بيش از ۲۴% آنها از آسيا و جنوب شرق آسيا و خاورميانه بودند، از ايتما ۲۰۰۳ بازديد نمودند، و اين بار نيز جديدترين ماشين آلات نساجي دنيا در روزهاي ۱۳ تا ۲۰ سپتامبر ۲۰۰۷ به نمايش گذاشته شدند. ايتما ۲۰۰۷ در مركز جديد نمايشگاههاي تجاري مونيخ كه يكي از مدرن ترين محوطه هاي نمايشگاهي در جهان است، برگزار شد. مونيخ شهري است در مركز اروپا كه به آساني مي توان با هواپيما، قطار و يا ماشين سواري به آن دسترسي پيدا كرد و توانسته است جمع كثيري از غرفه داران و بازديد كنندگان را از سراسر دنيا به خود جذب نمايد.
انجمن ماشين سازان نساجي اروپا CEMATEX ( شامل نه عضو از انجمن هاي ماشين  سازان نساجي اروپا )،  با همراهي انجمن ماشين سازان نساجي آلمان VDMA ، و شركت   نمايشگاههاي بين المللي مونيخ برگزار كننده پانزدهمين دوره ايتما بودند.
در اين دوره از نمايشگاه حدود ۱۴۵۱ شركت كننده (با ۸/۱۳% افزايش نسبت به سال ۲۰۰۳) از ۳۸ كشور جهان در ۱۷ سالن بسيار مدرن (شامل ۱۶ سالن بدون ستون) و در فضايي به مساحت ۱۰۲۰۰۰ متر مربع غرفه گذار بودند. سالن ها با توجه به نوع فعاليت غرفه گذاران دسته بندي و با نام هاي A1-A6، B1-B6، C1-C4 مشخص شده بودند. مشاركت فعال در اين نمايشگاه نه تنها به دليل اهميت فوق العاده آن به عنوان بزرگترين نمايشگاه تجاري و صنعتي ماشين آلات نساجي دنيا بوده، بلكه جذابيت هاي شهر مونيخ به عنوان پايگاهي براي نمايشگاههاي تجاري و صنعتي نيز موثر بوده است.
ايتما ۲۰۰۷ در مجموع ۱۱۸۰۰۰ بازديد كننده را از ۱۴۹ كشور جهان به خود جذب نمود كه ۴۵% آنان براي نخستين بار بود كه به اين نمايشگاه مي آمدند. تعداد بازديدكنندگان غير آلماني ۹۵۰۰۰ نفر گزارش شده است. كشورهاي آلمان، ايتاليا، هند، تركيه، برزيل، فرانسه، سوئيس، اسپانيا، ايران و بلژيك ده كشور اول از نظر تعداد بازديدكننده هستند. حدود ۱۲۰۰ بازديدكننده نيز از مناطق امريكاي مركزي و جنوبي در   اين نمايشگاه حضور يافتند.
ايتما ۲۰۰۷ نمايش گسترده اي از ماشين آلات و تجهيزات متنوع در تمامي بخش ها بود كه آنها را مي توان در دسته هاي زير طبقه بندي كرد:
– ماشين آلات مقدمات ريسندگي، توليد الياف مصنوعي، ريسندگي و تجهيزات كمكي مربوطه
– ماشين آلات پيچش، تكسچرايزينگ، تابندگي و تجهيزات كمكي مربوطه
– ماشين آلات تشكيل وب، باندينگ و تكميل براي منسوجات بي بافت و نمدي و تجهيزات كمكي مربوطه
– ماشين آلات مقدمات بافندگي،بافندگي، تافتينگ و تجهيزات كمكي مربوطه
– ماشين آلات بافندگي حلقوي و جوراب بافي، تجهيزات كمكي و لوازم يدكي
– ماشين آلات حاشيه دوزي و گلدوزي و لوازم يدكي
– ماشين آلات شستشو، سفيدگري، خشك كن، چاپ، رنگرزي، تكميل و تغذيه به ماشين، تجهيزات كمكي و لوازم يدكي
– ماشين آلات و لوازم يدكي براي صنعت پوشاك
– تجهيزات آزمايشگاهي براي تست و اندازه گيري و لوازم يدكي
– تجهيزات حمل و نقل، انبار كردن و بسته بندي و لوازم يدكي
– تجهيزات بازيافت، كاهش ضايعات و پيشگيري از آلودگي و لوازم يدكي
– نرم افزارهاي مورد استفاده در طراحي، پردازش و نمايش اطلاعات براي توليد يكنواخت
– توليدات و تجهيزات كمكي براي صنعت نساجي و پوشاك
– خدمات در صنايع نساجي و پوشاك
در ايتما ۲۰۰۷ توليد كنندگان ماشين آلات و لوازم جانبي، آخرين دستاوردها و پتانسيل هاي خود را به اين مجمع بين المللي صنعتي عرضه كردند و در مجموع توانستند آن را به ميداني براي نوآوري ها تبديل نمايند. از جمله شركت كنندگان اين نمايشگاه بزرگ، توليدكنندگان برجسته ماشين آلات الياف مصنوعي فيلامنتي بودند. بيش از ۱۰۰ غرفه گذار در اين بخش به ارائه جديدترين ماشين آلات و دستاوردهاي خود در سالن هاي A3 تا A6 پرداختند كه ۲۵% آنها را توليد كنندگان ماشين آلات Texturing ، Bulking و Crimping تشكيل مي دادند.
در بخش منسوجات فني و بي بافت تعداد غرفه گذاران ۶۴ تا بود كه اين ميزان در دوره هاي گذشته بي سابقه بوده است. فضاي اختصاص يافته در اين بخش، دو سالن بود كه نسبت به دوره گذشته دو برابر مي باشد. در اين سالن ها اقلام جديدي شامل ماشين آلات تشكيل آيروديناميكي تار عنكبوتي (وب) و چله پيچي بافندگي حلقوي و تار و پودي براي منسوجات فني به چشم مي خورد كه در واقع انعكاس افزايش اهميت منسوجات فني و بي بافت در بازار سراسري است. افزايش روز افزون اهميت فرآيندهاي انجام شده روي منسوجات بي بافت (همچون عمليات تكميل) موجب همجواري سالن هاي ماشين آلات منسوجات بي بافت با بخش ماشين آلات تكميل شده بود تا بازديدكنندگان بهتر بتوانند از اين قسمت ها بازديد نمايند. بيش از ۱۰۰ توليد كننده نيز در زمينه محرك ها، هواي فشرده و تهويه مطبوع، حمل و نقل و بسته بندي شركت داشتند. سازندگان ماشين آلات گلدوزي و همچنين ماشين آلات بافندگي حلقوي تخت كه در دوره قبل در اين نمايشگاه شركت نكرده بودند، اين بار حضور خود را اعلام نمودند.
اكثر شركت كنندگان در ايتما، از كشورهاي صنعتي بودند. كشور ايتاليا با ۳۷۷ غرفه ركورد غرفه گذاران را در ايتما ۲۰۰۷ ثبت كرد و بعد از آن آلمان با ۳۳۹ غرفه (در فضايي به مساحت حدود ۳۰۰۰۰ متر مربع) به عنوان يكي از بزرگترين كشورهاي غرفه گذار در ايتما ۲۰۰۷ حضور يافت. حضور آلمان ها با افزايش ۴۶% نسبت به دوره گذشته چشمگير بود.
كشور هند  با ۱۰۷ غرفه بزرگترين شركت كننده در بين شركت هاي غير عضو CEMATEX بود.
بعد از آن تركيه با ۹۱ غرفه و سوئيس با ۷۴ غرفه در رتبه هاي بعدي قرار مي گيرند. توليد كنندگان ماشين آلات سوئيسي با تمركز بيشتر در زمينه هاي صرفه جويي در مصرف انرژي، حفاظت محيط زيست و كاهش هزينه ها از طريق كاهش نياز به تعمير و نگهداري در اين نمايشگاه حاضر شدند. چيني ها نيز در مقام ششم و با ۵۸ غرفه حضور فعال خود را اعلام نمودند.
حضور شركت هاي آسيايي نيز نسبت به دوره گذشته افزايش چشمگيري داشته است. همانطور كه اشاره شد، تعداد شركت كنندگان چين با ۵۸ شركت كننده به دو برابر دوره قبل رسيد. فضاي اختصاص يافته به شركت هاي غير عضو CEMATEX 2400 متر مربع بوده كه نسبت به سال ۲۰۰۳ ۸% افزايش داشته است. افزايش سهم بازديدكنندگان آسيايي را مي توان در نتيجه افزايش نقش آسيا در توليد جهاني منسوجات دانست. از كشور ايران شركت هاي آرشام كوشا، بوريا، پلاستو ماسوره كار، مهارت سمنان و مجله صنعت كهن در ايتما ۲۰۰۷ به عنوان نمايندگان صنعت نساجي كشور حضور يافتند. با اين تعداد، ايران مقام بيستم را در بين ۴۱ شركت كننده در نمايشگاه از لحاظ تعداد غرفه گذار دارد. نكته جالب اينكه شركت كنندگان ايراني در نمايشگاه ايتما ۲۰۰۳ بيرمنگام تنها ۲ شركت بود كه در اين دوره به ۵ شركت كننده افزايش يافته است. اميد است در دوره هاي آتي ايتما و ديگر نمايشگاههاي بين المللي شاهد حضور فعال تر شركت هاي ايراني در عرصه صنعت نساجي باشيم. لازم به ذكر است كه مجله صنعت كهن به عنوان تنها رسانه ايراني در نمايشگاه ايتما مونيخ، به معرفي توانمندي هاي صنعت نساجي ايران و منطقه خاورميانه پرداخت كه با استقبال بسيار خوب بازديدكنندگان و شركت كنندگان مواجه شد.

Image

نمايشگاه ايتما ۲۰۰۷ علاوه بر  عطف توجه به روند كنوني و آتي ماشين آلات نساجي، در زمينه آموزش و تحقيق نيز فعال بود كه اين فعاليتها براي اولين بار در تاريخچه ايتما انجام شده است.
بخش آموزش و تحقيقات كه در آن بازديد كنندگان مي توانستند به تركيبي از تمام قسمت هاي نمايشگاهي دسترسي داشته باشند، در سالن B2 و در مساحتي به وسعت ۶۰۰ متر مربع مستقر بود. تعداد زيادي از كارشناسان به ارائه پروژه هاي جاري و ديدگاههاي خود در زمينه صنعت نساجي و  پوشاك در قالب ۲۵ سخنراني در قسمت ويژه سخنرانان پرداختند. در اين بخش در مجموع ۳۰ موسسه تحقيقاتي، دانشكده و دانشگاه از ۱۳ كشور جهان شركت داشتند. آلمان با ۱۴ شركت كننده و بعد از آن ايتاليا با ۴ شركت كننده، بزرگترين شركت كنندگان در اين بخش بودند. علاوه بر آنها، موسسات و دانشگاه هاي اروپايي، آسيايي و آمريكاي شمالي نيز در اين حوزه فعال بودند و در مجموع ۱۳۶۵ بازديدكننده از اين بخش بازديد نمودند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *