اخبار فرش ماشینی

افزایش ۱۱۰ درصدی صادرات فرش از خراسان رضوی

 

رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی از افزایش ۱۱۰ درصدی صادرات انواع فرش دستباف از این استان طی دو ماه نخست امسال خبر داد.

سعید کاظمی گفت: در این مدت چهار هزار و ۸۴۷ تن انواع فرش دستباف به ارزش ۱۷۳ هزار و ۹۵۹ دلار از خراسان رضوی صادر شده است. 
وی با اشاره به رشد ۱۱۰ درصدی در ارزش و ۸۱ درصدی در وزن فرشهای صادراتی خراسان رضوی در مقایسه با مدت مشابه پارسال ادامه داد: در دو ماه نخست پارسال دو هزار و ۶۷۵ تن انواع فرش دستباف به ارزش ۸۲ هزار و ۷۰۱ دلار از این استان به خارج از کشور صادر شده بود. 
رئیس اداره فرش سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان رضوی 
مقصد عمده این صادرات را قطر، بحرین، ازبکستان، نیوزیلند، کانادا، کویت و هلند ذکر و بیان کرد: فرشهای خانگی، تزئینی، ظریف باف و بزرگ پارچه جزو اقلام صادراتی فرش دستباف خراسان رضوی به شمار می روند. 
وی همچنین با اشاره به برنامه های امسال در حوزه صنعت فرش گفت: هدفگذاری توسعه صادرات استان در فرش، یک میلیون و ۲۰۰ هزار دلار با ۲۰ درصد افزایش نسبت به سال قبل است. 
کاظمی افزود: با توجه به فضای بوجود آمده پس از برجام در روابط بین المللی اولویت صادرات فرش دستباف خراسان رضوی امسال آمریکا و کشورهای عرب هستند. 
وی در ادامه به فعالیت ۴۵۰ مجتمع متمرکز و غیرمتمرکز قالیبافی و صنایع جانبی در خراسان رضوی اشاره و بیان کرد: همچنین امسال برای اشتغالزایی بیشتر در حوزه فرش راه اندازی ۱۵ مجتمع متمرکز و غیرمتمرکز در نقاط محروم و مرزی استان برنامه ریزی شده است. 
صنعت فرش و قالیبافی یکی از حرفه ها و صنایع با قدمت در خراسان رضوی است. قالیبافان در کل شهرستانهای این استان مشغول فعالیت هستند و بعضا یک شغل برای مردان به شمار می رود. 
فرشهای خانگی، گلیم فرش، قالیچه، زراونیم، ظریف باف، پادری، گبه، فرشهای تزئینی و بزرگ پارچه در خراسان رضوی تولید می شوند. 

 

 

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن