اخبار نساجی

افتتاح اولين كارخانه ساخت لوكوموتيو ملی

 

افتتاح اولين كارخانه ساخت لوكوموتيو ملی

پروژه انتقال دانش فني و توليد لوكوموتيو ايران سفير با افتتاح اولين كارخانه تخصصي ساخت لوكوموتيو در ايران با حضور رييس جمهور به طور رسمي وارد فاز عملياتي شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری اين پروژه به منظور تامين نيروي كشش مورد نياز حمل و نقل ريلي مسافري در كشور و در راستاي نيل به تحقق سهم ۱۸ درصدي اين بخش از كل حمل و نقل مسافر در كشور، افزايش ناوگان لوكوموتيوهاي فعال كشور به تعداد ۶۰۰ دستگاه، ارتقاء سرعت قطارهاي مسافري تا ۱۶۰ كيلومتر در ساعت، امكان توليد برق مورد نياز واگنهاي مسافري توسط لوكوموتيو و حذف واگن مولود برق، كاهش مصرف سوخت با ارتقاء سطح تكنولوژي، انتقال دانش ساخت و توليد لوكوموتيو و بومي سازي آن در داخل كشور اجرا شده است.

قرارداد ساخت لوكوموتيوهاي اين كارخانه با راه آهن جمهوري اسلامي ايران به ميزان ۴۸۰ ميليون يورو و حجم سرمايه گذاري جهت احداث كارخانه توليد لوكوموتيو حدود يك هزار ميليارد مي باشد.

در اين پروژه در فاز اول ۳۰۰ نفر به طور مستقيم، در فاز دوم و تا زمان تكميل طرح ۷۵۰ نفر به صورت مستقيم و ۳ هزار فرصت شغلي به شكل غير مستقيم در صنايع پشتيبان كارخانه توليد لوكوموتيو ايجاد خواهد شد.

در حال حاضر تعداد كل لوكوموتيوهاي مورد استفاده در بخش مسافري كشور حدود ۱۳۰ دستگاه مي باشد كه با اجراي كامل اين پروژه تعداد لوكوموتيوهاي آماده سرويس دهي به بخش مسافري بالغ بر ۲۵۰ دستگاه خواهد شد.

لوكوموتيوهاي ايران سفير داراي سيستم ترمز الكتروپنوماتيك، سيستم مولد برق جهت استفاده در واگن هاي مسافري، استفاده از بوژي هاي پيشرفته با سرعت ۱۶۰ كيلومتر در ساعت، استفاده از سيستم كنترل بهينه توان و مصرف سوخت و كاهش آلايندگي، موتور ديزل مطابق با استانداردهاي روز اروپا، طراحي ويژه بدنه جهت ايجاد ارتباط و هماهنگي با واگن هاي مسافري بوده و امكان بهره برداري از ظرفيت هاي صنايع داخلي به ميزان ۵۰ درصد ساخت لوكوموتيو را فراهم مي كند و همچنين باعث كاهش ميزان مصرف سوخت به ميزان تقريبي ۱۰ درصد مصرف سوخت لوكوموتيوهاي مسافري قديمي خواهند شد.

احداث اين كارخانه از آبان ۸۷ در فضايي به مساحت ۱۶ هكتار آغاز شد و شروع توليد آزمايشي در اين كارخانه از خرداد ۹۰ بوده است.

رييس جمهور پس از افتتاح اين كارخانه از بخشهاي مختلف بوژي، بدنه، رنگ، مونتاژ و تست انواع لوكوموتيو و واگن بازديد كرد.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

ایفرش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن