اخبار فرش ماشینی

اعلام ويژگي رقم جديد پنبه به نام ارمغان

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

رقم جديد پنبه به نام “ارمغان ” را از طريق سلكسيون(به گزيني) به روش پديگري ماسال اصلاح شده است و از ويژگي‌هاي مهم اين رقم مي‌توان به عملكرد، زودرسي، تعداد قوزه بيشتر، فرم كوتاه و جمع و جور و كيفيت الياف مناسب اشاره كرد. ‏
موسسه تحقيفات پنبه كشور ويژگي رقم جديد پنبه به نام ارمغان را اعلام كرد.
موسسه تحقيقات پنبه كشور رقم جديد پنبه به نام “ارمغان ” را از طريق سلكسيون(به گزيني) به روش پديگري ماسال اصلاح شده است و از ويژگي‌هاي مهم اين رقم مي‌توان به عملكرد، زودرسي، تعداد قوزه بيشتر، فرم كوتاه و جمع و جور و كيفيت الياف مناسب اشاره كرد.

رقم جديد ارمغان زودرس با پتانسيل عملكرد بالاست كه مراحل اصلاح آن از سال ۱۳۸۰ در مؤسسه تحقيقات پنبه كشور آغاز و در سال ۱۳۸۶ در دستور كار معرفي قرار گرفته و در سال ۱۳۸۸ نامگذاري و معرفي شد.

رقم ارمغان به دليل سازگاري عمومي بالا براي سيستم‌هاي كشت متعارف و همچنين كشت دوم (پس از برداشت غلات وكلزا) مناسب است.
ميانگين عملكرد اين رقم در كشت‌هاي متعارف استان گلستان ۳ هزار و ۳۳۸ كيلوگرم در هكتار برآورد شد. كه در مقايسه با رقم تجاري ساحل (با ميانگين عملكرد ۲ هزار و ۱۲۸ كيلوگرم در هكتار) ۱۲۱۰ كيلوگرم افزايش عملكرد نشان مي‌دهد.

در آزمايشات تحقيقي ترويجي ميانگين عملكرد آن ۳ هزار و ۷۹۵ كيلوگرم در هكتار به دست آمد كه نسبت به رقم ساحل ۸۰۵ كيلوگرم عملكرد افزوده نشان داد.
ميانگين زودرسي اين رقم ۸۹ درصد برآورد شد كه در مقايسه با رقم تجاري ساحل (با ميانگين زودرسي ۶۸ درصد)، ۲۵ تا ۳۵ روز زودرس است. خصوصيات كيفي الياف (طول، يكنواختي، مقاومت پرسلي و استلومتر و درصد كشش الياف) آن در حد استاندارد و در بسياري موارد تقريبا مشابه ارقام ساحل و سپيد است.
تحمل به شوري و خشكي آن اندكي بهتر از رقم ساحل و كارايي مصرف آب و تحمل به بيماري پژمردگي ورتيسيليومي آن تقريبا در حد رقم ساحل است.
ميانگين عملكرد اين رقم در كشت دوم (بعد از برداشت كلزا)، ۲۵۶۷ كيلوگرم در هكتار برآورد شد كه در مقايسه با رقم تجاري ساحل (با عملكرد ۱۵۵۰ كيلوگرم در هكتار) ۱۰۱۷ كيلوگرم افزايش عملكرد نشان مي‌دهد. سازگاري و مناطق مورد كشت رقم ارمغان داراي سازگاري عمومي و پايداري عملكرد مطلوب (بهتر از ارقام تجاري كشور) بوده و براي كشت در استان‌هاي گلستان، خراسان شمالي، مغان و بخش هايي از مناطق مركزي كشور مناسب است.
منبع ايلنا

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

آیا میدانستید مجله نساجی کهن تنها مجله تخصصی فرش ماشینی و نساجی ایران است؟ نسخه پی دی اف آخرین مجلات از اینجا قابل دریافت است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن