اخبار نساجی

استفاده حداکثری از فرصت‌های پسابرجام برای توسعه صادرات

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

 

hinza chemical تبلیغات

اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به برنامه دولت برای شناسایی و به حرکت درآوردن واحدهای تولیدی نیمه فعال و راکد در سطح کشور، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت باید این برنامه را با جدیت پیگیری کند تا شاهد تحقق هدفگذاری انجام شده یعنی احیای دست کم ۷۵۰۰ واحد تولیدی در سطح کشور باشیم.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به بخشنامه بانک مرکزی که به بانک‌های عامل ابلاغ و بر ضرورت حمایت از واحدهای تولیدی نیمه فعال و راکد تاکید شده است، افزود: دستورالعمل لازم ازجانب بانک مرکزی به بانک‌های عامل ابلاغ شده است تا واحدهای تولیدی نیمه فعال و راکد که قادر به احیا و راه اندازی مجدد هستند، بتوانند از امکاناتی نظیر سرمایه درگردش و تسهیلات برخوردار شوند که البته اجرای این مهم نیازمند پیگیری مجدانه است.

جهانگیری ادامه داد: راه اندازی تولید داخلی و احیای واحدهای راکد و نیمه فعال، اراده ای ملی است که مورد تأکید مقام معظم رهبری و رئیس جمهور قرار گرفته است و اگر مسئولی در هر دستگاه اعم از اجرایی یا بانکی بخواهد در این مسیر مانع‌تراشی کند، به معنای اخلال در اجرای اقتصاد مقاومتی است و باید مسئولیت خود را به دیگری واگذار کند.

معاون اول رئیس جمهور با یادآوری برگزاری مستمر جلسات مربوط به طرح اصلاح نظام بانکی، خاطرنشان کرد: امیدوارم این طرح هرچه زودتر نهایی و ابلاغ شود تا بتوانیم شاهد اصلاح نواقص و رفع مشکلات فعلی در نظام بانکی کشور باشیم.

آقای جهانگیری همچنین با اشاره به گزارش دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی از روند اجرای مصوبات ستاد و پیگیری عملکرد دستگاه های اجرایی در جهت اجرای اقتصاد مقاومتی، از دژپسند دبیر ستاد و ویسه معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس جمهور خواست عملکرد و میزان پیشرفت برنامه های اقتصاد مقاومتی مرتبط با دستگاه های اجرایی را به صورت مستمر رصد کنند تا با اجرای هرچه دقیق‌تر این برنامه ها، شاهد آثار مثبت عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی در کشور باشیم.

معاون اول رئیس جمهور توسعه صادرات را یکی از برنامه های اصلی دولت و نیز یکی از محورهای مهم اقتصاد مقاومتی دانست و افزود: باید وزارت صنعت، معدن و تجارت و اتاق بازرگانی، بسته ای را که برای حمایت از توسعه صادرات تدوین و ابلاغ شده است پیگیری کنند و دستگاه ها تعهدات اعلام شده را به‌موقع انجام دهند.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با تاکید بر لزوم تمرکز ویژه بر کشورهایی که هدف اصلی صادرات غیرنفتی ایران هستند، گفت: باید با استفاده از تجربیات موفق سایر کشورها در زمینه صادرات غیرنفتی و نیز استفاده از توان بخش خصوصی، حداکثر بهره مندی را از فرصت های پسابرجام برای افزایش صادرات غیرنفتی کشور انجام دهیم.

در این جلسه که وزرای نیرو، نفت، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، جهاد کشاورزی، ارتباطات و فناوری اطلاعات و صنعت، معدن و تجارت، رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، معاون رئیس جمهور در امور مجلس، معاون علمی و فناوری رئیس جمهور، معاون اجرایی رئیس جمهور، مشاور رئیس جمهور در امور اقتصادی، رئیس کل بانک مرکزی، رئیس اتاق بازرگانی و رئیس هیئت عامل صندوق توسعه ملی نیز حضور داشتند، دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گزارشی از اقدامات انجام شده در پیگیری مصوبات جلسات پیشین ستاد ارائه کرد.

دبیر ستاد همچنین گزارشی از روند اجرای برنامه های برون گرایی اقتصاد مقاومتی ارائه کرد و پس از آن راهکارهای توسعه صادرات غیرنفتی کشور مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت که استفاده از فرصت های پسابرجام، هماهنگی و وحدت رویه در برنامه های صادراتی و نیز تدوین نقشه راه برای تعاملات تجاری و اقتصادی، از مهم‌ترین محورهایی بود که مورد بحث قرار گرفت و تصمیمات لازم اتخاذ شد.

در ادامه این نشست، دبیر ستاد، گزارشی نیز از اقدامات انجام شده در احیا و به حرکت درآوردن تولید داخلی ارائه کرد و ضمن تشریح مباحث مطرح شده در جلسات کارگروه های مرتبط، نتایج و دستاوردهای این جلسات را بیان کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در همین راستا به ارائه گزارشی از کارگروه های برگزار شده برای به حرکت درآوردن تولید داخلی و راه اندازی واحدهای تولیدی نیمه فعال و راکد پرداخت و گفت: جلسات کمیته های فرعی نیز در این زمینه در سطح استان ها تشکیل شده است و کارگروه های استانی در حال معرفی واحدهای تولیدی راکد و نیمه فعال به بانک های عامل هستند تا بتوانند با اخذ تسهیلات، مجدداً فعالیت خود را آغاز کنند.

دبیر ستاد در بخش پایانی این نشست، گزارشی از طراحی سامانه نظارت و ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی در خصوص پروژه های اولویت دار برای تحقق اقتصاد مقاومتی ارائه کرد و گفت: عملکرد دستگاه های اجرایی از طریق این سامانه قابل بررسی و ارزیابی خواهد بود.

دبیر ستاد همچنین از راه اندازی پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خبر داد و افزود: این پایگاه اطلاع رسانی به زودی فعالیت رسمی خود را آغاز می‌کند و در خصوص موضوعات مرتبط با اقتصاد مقاومتی به صورت دقیق اطلاع رسانی خواهد کرد.

پیش از این جلسه، نشست دیگری به ریاست معاون اول رئیس جمهور در خصوص برنامه ها و اقدامات قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا در زمینه اقتصاد مقاومتی برگزار شد و فرمانده قرارگاه به ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده و نیز پروژه های در دست اجرا در سال ۹۵ که قابلیت اجرا شدن دارند، ارائه کرد.

آقای جهانگیری نیز اقدامات قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا را مثبت و ارزشمند توصیف و اظهار امیدواری کرد با رفع موانع اداری و مالی، تعداد ۴۶ طرح مهم تولیدی و زیربنایی که به همت قرارگاه در حال اجراست در سال ۹۵ و اوایل سال ۹۶ تکمیل شود و به بهره برداری برسد.

دانلود رایگان کاتالوگ جدید فرش رویال هالی ترکیه

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن