اخبار فرش ماشینی

استان پنبه تار كوتاه و تار بلند

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

استان پنبه :: بر اساس جداول ضمايم مقررات صادرات و واردات، پنبه تار كوتاه و تار بلند از حقوق ورودي متفاوتي برخوردار بود. وجود اين تفاوت در حقوق ورودي، مشكلاتي براي صنعتگران و توليدكنندگان پنبه به وجود آورده بود كه ضرورت يكسان سازي حقوق ورودي آن مطرح و اجرا شد. ولي دوباره حقوق ورودي پنبه تار بلند به حداقل ۴ درصد كاهش پيدا كرد كه به آن پرداخته مي شود.

در سال هاي قبل از ۱۳۸۶ حقوق ورودي پنبه تار بلند به دليل عدم توليد آن در داخل حداقل ۴ درصد بود. در مقابل حقوق ورودي پنبه تار كوتاه به دليل حمايت از توليد داخلي ۲۵ درصد بود. گذشته از اينكه درباره اندازه تار بلند اختلاف نظر وجود داشته است ، ولي برقراري حقوق ورودي متفاوت براي يك كالازمينه را فراهم مي آورده است كه واردكنندگان پنبه تار كوتاه وارد كنند ولي آن را پنبه تار بلند اظهار نمايند تا از پرداخت حقوق ورودي بالاطفره روند. اين موضوع به يكي از بحث هاي دامنه دار بين متوليان صنعت كه مصرف كنندگان پنبه بودند و متوليان بخش توليد كه عرضه كنندگان آن بودند تبديل شد. به عبارت ديگر متوليان صنعت نساجي معتقد بودند با توجه به مشكلاتي كه درحال حاضر صنعت نساجي كشور با آن روبه رو است، پنبه بايد باحداقل قيمت در اختيار صنعت نساجي قرار گيرد. حال در صورتي كه ضرورت حمايت از توليد كشت پنبه وجود دارد، دولت با طرح خريد تضميني كه براي بسياري از كالاهاي كشاورزي وجود دارد، اقدام به خريد پنبه كند و در صورتي كه نتواند آن را به قيمت تمام شده در اختيار واحدهاي توليدي قرار دهد، ضرر و زيان آن را بپردازد. بر اين اساس ضرورت ندارد صنعت نساجي كه با مشكلات فراواني دست به گريبان است، بار حمايت از توليد پنبه را به دوش بكشد. بنابراين از نگاه صنعت براي حل اين مشكل بايد حقوق ورودي پنبه تار كوتاه را نيز به حداقل رساند و مشكل توليدكنندگان پنبه با خريد تضميني پنبه رفع شود. در مقابل توليدكنندگان پنبه نيز معتقد بودند كه واردكنندگان پنبه به دليل طفره روي از پرداخت حقوق ورودي پنبه تار كوتاه محمولات خود را تحت عنوان پنبه تار بلند ترخيص مي كنند. اين موضوع توليد و كشت پنبه داخلي را با مشكل مواجه مي سازد و ضرورت دارد براي آن چاره جويي شود.

در هفته هاي اخير دوباره حقوق ورودي پنبه تار بلند به حداقل ۴ درصد تقليل پيدا كرد و حقوق ورودي تار كوتاه نيز در سطح ۱۵ درصد باقي ماند. بدين ترتيب نه تنها دوباره داستان پنبه تار بلند و تاركوتاه مطرح مي شود، بلكه با توجه به اينكه حقوق ورودي پنبه تار كوتاه نيز از ۲۵ درصد به ۱۵ درصد تقليل پيدا كرده است، جدي تر نيز خواهد بود.
بر اين اساس به منظور رفع اين مشكل در صورتي كه برقراري حقوق ورودي ۴ درصد براي پنبه تاربلند ضرورت داشته باشد، حقوق ورودي پنبه تار كوتاه نيز بايد به حداقل ۴ درصد كاهش پيدا كند و پنبه توليد داخل به قيمت خريد تضميني از كشاورزان خريداري شود. در غير اين صورت مشكلات همچنان پا بر جا خواهد ماند.‏

نويسنده: محمود نظري

مجله-نساجی-کهن-صنعت-نساجی-فرش-ماشینی-(14)

————————————————————————————

این مطلب را نیز بخوانید
پیشنهاد سردبیر : با فرآیند رنگرزی الیاف اکریلیک تاو و استیپل آشنا شوید

————————————————————————————
تحریریه مجله نساجی کهن
ارسال مقالات و ترجمه جهت انتشار در سایت : info@kohanjournal.com

فرم ثبت نام سریع

جهت دریافت آخرین اخبار و رویدادهای نساجی و فرش ماشینی ایران و جهان در فرم زیر ثبت نام کنید
[instagram-feed]

دانلود كاتالوگ فرش ماشينی شرکت فيضی امریکا

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن