اخبار نساجی

ابهام در مقدار ارز اختصاص یافته به تولید

دانلود نسخه دیجیتال مجله کهن

 

ابهام در مقدار ارز اختصاص یافته به تولید

براساس تازه‌ترین اطلاعات منتشر شده، مرکز مبادلات ارزی طی دو ماه اخیر حدود سه میلیارد دلار ارز به بخش تولید اختصاص داده است.

hinza chemical تبلیغات

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مرکز مبادلات ارزی که سوم مهر ماه امسال رسما راه‌اندازی شد تاکنون بالغ بر سه میلیارد دلار ارز به تولیدکننگان اختصاص داده است. قائم وزیر صنعت، معدن و تجارت با تایید این موضوع گفت که این مرکز مرجع تعیین قیمت‌ها در بورس کالا و گمرک شده است.

این اظهارنظر در حالی مطرح می‌شود که چند روز پیش رییس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران از اختصاص ۲٫۵ میلیارد دلار ارز به واردکنندگان طی فعالیت ۷۰ روزه مرکز مبادلات ارزی خبر داده بود.

به گفته مجیدرضا حریری در حالی که باید ماهانه پنج میلیارد دلار ارز به واردات اختصاص یابد، طی ۲٫۵ ماه از راه‌اندازی مرکز مبادلات ارزی مجموع ارز اختصاص یافته به واردات کالا کمتر از ۲٫۵ میلیارد دلار بوده است، درحالی که این رقم باید به ۱۲ میلیارد دلار می‌رسید.

اختلاف آماری در مورد ارز اختصاص یافته به بخش تولید و واردات طی ۲٫۵ ماه گذشته در حالی مطرح می‌شود که براساس اعلام معاون مدیرکل دفتر مقررات واردات و صادرات سازمان توسعه تجارت بیش از ۲٫۷ میلیارد دلار ارز به واردکنندگان توسط مرکز مبادلات ارزی در بیش از ۶۰ روز فعالیت این مرکز داده شده است.

پیشتر اما وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته بود که سهم ارز غیربانکی در واردات کشور امسال تاکنون به بیش از ۴۰ درصد رسیده است. مهدی غضنفری در عین حال ابراز امیدواری کرد که تا پایان امسال مرکز مبادلات ارزی و بانک مرکزی بتوانند سهم خود را در ارز اختصاص یافته به واردات کالای کشور بیشتر کنند.

براساس آنچه که وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرده طی حدود چهار ماه نخست امسال به همه کالاها برای واردات ارز مرجع داده می‌شد، اما پس از آن به دلیل محدودیت ارزی به وجود آمده اولویت‌بندی کالاها شکل گرفت.

براساس این اولویت‌بندی تنها به اقلام اساسی غذایی و دارو برای واردات ارز مرجع داده می‌شود و سایر اقلام برای واردات باید ارز موردنیاز خود را از مرکز مبادلات ارزی با نرخ مبادله‌ای یا در غیر این صورت از بازار آزاد تامین کنند. گمرک ایران نیز چندی پیش اعلام کرد که واردات کالا به کشور با ارز آزاد مانند گذشته ممنوع نیست و واردکنندگان باید برای شفافیت، منشا ارز خود را اعلام کنند.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن