اخبار نساجی

آناليز بازار حمل و نقل دریایی هفته منتهي به (۵/۱۲/۱۳۹۰)


هفته منتهي به ۲۴ فوريه ۲۰۱۲ (۵ /۱۲/۱۳۹۰)

 

آناليز بازار حمل و نقل دریایی الف: فله‌بر Dry Bulk
هندي ماكس (Handymax):

در حوزه پاسيفيك، سطح اعتماد بازار اندكي بيشتر از مناطق ديگر بود و در حوزه مذكور از دو كشور كانادا و اندونزي محمولات جديد بيشتري به بازار عرضه گرديد. در طرف ديگر، سطوح فعاليت‌ها در حوزه آتلانتيك، بسيار پايين گزارش گرديد و در طول هفته گذشته محمولات اندكي به بازار عرضه گرديد. اين در حالي بود كه وجود ظرفيت‌هاي حمل خالي و معطل در اين منطقه، از هرگونه افزايش نرخ پيشگيري نمود.

به تبع اين تحولات متوسط درآمد روزانه (‌اجاره سفري Trip-Charter) براي يك فروند كشتي سوپراماكس نو با ۸/۱% افزايش به ۷،۲۵۰ دلار رسيد. اين نرخ در مسير آسيا به اروپا ۳،۰۰۰ دلار و در مسير برعكس ۱۲،۰۰۰ دلار بوده است.

پاناماكس (Panamax):

نرخ‌هاي حمل كشتي‌هاي پاناماكس در مسيرهاي متعدد در حوزه آتلانتيك، بصورت مستمر در طول هفته گذشته، كاهش پيدا نمود و اين مهم در منطقه شمالي اين حوزه، بيشتر مشهود بود. شاخص BDI در روز ۲۳ فوريه با ۹% كاهش نسبت به ابتداي هفته به ۸۴۹ واحد رسيد.
به تبع اين تحولات، درآمد متوسط روزانه (اجاره سفري Trip-Charter ) براي يك فروند كشتي پاناماكس نو با ۱۱% كاهش به ۶،۵۶۳ دلار رسيد. اين نرخ در مسير آسيا به اروپا به منفي ۵۰۰ دلار و مسير برعكس ۱۴،۰۰۰ دلار بوده است.

كيپ سايز(Capesize) :

نرخ هاي مربوط به كشتي‌هاي كيپ‌سايز در سطوح نسبتاً پاييني باقي ماند و اين مهم در روزهاي پاياني هفته از كمي بهبود، برخوردار گرديد. در مسيرهاي مربوط به حوزه آتلانتيك شرايط كمي متفاوت بود و روند منفي بازار در طول هفته استمرار پيدا نمود. بطوريكه متوسط درآمد روزانه كشتي‌هاي كيپ سايز در اين منطقه با ۹/۱۰% كاهش نسبت به هفته گذشته به ۳،۱۶۷ دلار رسيد.به تبع اين تحولات، در مجموع درآمد متوسط روزانه كشتي‌هاي كيپ‌سايز با ۳/۸% افزايش به ۴،۸۷۵ دلار رسيد.Dry bulk Indexب: كانتينر (Container)‌ :

براساس شاخص كانتينري SCFI، نرخ حمل مقطعي كانتينر از شانگهاي به اروپا با ۱۱۵ دلار افزايش به ازاي Teu‌ و نسبت به هفته گذشته، به ۸۲۶ دلار رسيد. كرايه حمل در مسير، شانگهاي مديترانه نيز با ۱۳۲ به ازاي هر Teu و نسبت به هفته قبل، به سطح ۸۶۷ دلار رسيد. برخلاف دفعات قبلي كه افزايش نرخ‌ها در مسير كليه بنادر آسيايي به اروپايي اتفاق مي‌افتاد، اين بار، اين افزايش‌ها بصورت جداگانه و تنها مربوط به مسيرهاي شانگهاي به اروپا، اتفاق افتاده است.

در اطلاعيه اخير صادره، شركت NOL اعلام نموده است كه اين خط حمل كانتينري متحمل ضرر و زياني معادل ۴۴۶ ميليون دلار براي كل سال ۲۰۱۱، شده است. شركت مذكور بدين ترتيب به ديگر شركت‌هاي حمل كانتينري ملحق مي‌شود كه ضررو زيان‌هاي مشابهي را براي سال ۲۰۱۱، اعلام كرده بودند. دليل اين عملكرد منفي را، نرخ‌هاي پايين كرايه حمل و قيمت بالاي سوخت عنوان مي گردد.

درهفته منتهي به ۲۴ فوريه ۲۰۱۲، درآمد متوسط كشتي‌هاي۱،۰۰۰، ۲،۰۰۰ و۳،۵۰۰Teu به ترتيب ۵،۰۰۰ ، ۶،۲۵۰ و ۶،۲۵۰ دلار بوده كه از تغييري برخوردار نمي‌باشد.Container Index
ج: تانكر Suezmax :

با هم زماني هفته گذشته با هفته بين‌الملل پتروليوم و هم چنين كاهش تاخيرها در بنادر، سطوح نرخ‌هاي حمل مربوط به كشتي‌هاي سوئز ماكس در كليه مناطق كاهش پيدا نمود. در مسير سواحلي غرب آفريقا، سطوح نرخ ها به ۷۰WS كاهش پيدا نمود. به تبع اين تحولات در انتهاي هفته گذشته، درآمد متوسط روزانه كشتي‌هاي Suezmax با ۱۵% كاهش به سطح ۲۱،۶۰۹ دلار رسيد.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن