اقتصاد و مدیریت

آمار گمرک علت گرانی مرغ و شیر را لو داد

 

آمار گمرک علت گرانی مرغ و شیر را لو داد

بر اساس آمار واردات گمرك ايران در سال گذشته، دامداران و مرغداران براي توليد شير، گوشت و مرغ با كمبود دو ميليون تني واردات ذرت و حدود سه ميليون تن سويا و ۳۶۴ هزار تني سبوس گندم مواجه بوده‌اند كه اين امر عامل افزايش قيمت اين نهاده‌ها و به تبع آن محصولات لبني و پروتئيني شده است.

در سال گذشته واردات پنج ميليون و ۱۵۶ هزار تن ذرت دانه‌اي براي صنعت مرغداري و دامداري لازم بوده است اما طبق آمار گمرك تنها سه ميليون و ۲۷۵ هزار تن از اين نهاده وارد شده است.

همچنين چهار ميليون و ۱۵۸ هزار تن كنجاله سويا به عنوان خوراك دام و طيور در سال گذشته بايد وارد مي‌شده اما يك ميليون و ۵۴۷ هزار تن كنجاله و ساير آخال از سويا وارد كشور شد است.

به گفته رييس اتحاديه مركزي دامداران پنج ميليون و ۳۳۸ هزار تن جو مورد نياز توليد دامداري‌ها در سال گذشته بوده كه چهار ميليون و ۳۰۰ هزار تن از توليد داخل تامين شده و يك ميليون و ۳۰۸ هزار تن نيازمند واردات بوده است.

سيروس روستا به خبرنگار ايسنا گفت: يك ميليون و ۴۰۱ هزار تن انواع كنجاله بدون سويا مورد نياز صنعت دامداري بوده است كه ۵۶۰ هزار تن از اين ميزان از بازار داخل تامين شده و ۸۴۰ هزار تن نياز به واردات داشته است.

وي افزود: يك ميليون و ۱۱۰ هزار تن گندم مورد نياز بوده است كه ۸۷۰ هزار تن از توليد داخل تامين شده و ۲۱۰هزار تن از طريق واردات بايد تامين مي‌شده است.

رييس اتحاديه دامداران تصريح كرد: يك ميليون و ۶۰۰ هزار تن سبوس گندم مورد نياز در صنايع دامداري بوده كه يك ميليون و ۱۸۰ هزار تن از توليد داخل و ۴۲۰ هزار تن نيازمند واردات بوده است.

اما بر اساس آمار گمرك كشور تنها ۵۵ هزار و ۸۱۰ تن سبوس گندم وارد شده است؛ بدين معنا كه بيش از ۳۶۴ هزار تن از اين محصول با كمبود واردات مواجه بوده است.

روستا اظهار كرد: دو ميليون و ۳۲۷ هزار تن كنجاله سويا مورد نياز دامداري‌ها در سال گذشته بوده كه ۱۶۹ هزار تن از توليد داخل تامين شده و بيش از دو ميليون و ۱۵۸ هزار تن بايد از طريق واردات تامين مي‌شده است.

به گفته رييس اتحاديه مركزي دامداران پنج ميليون و ۵۱ هزار تن ذرت دانه‌هاي مورد نياز صنايع دامداري بوده كه دو ميليون و ۸۹۵ هزار تن آن از توليد داخل و دو ميليون و ۱۵۶ هزار تن نيازمند واردات بوده است.

همچنين به گفته حسن مقدم‌نيا ـ مديرعامل اتحاديه سراسري مرغداران گوشتي ـ صنعت مرغداري سالانه نيازمند هفت ميليون تن سويا و ذرت است كه دو ميليون تن ذرت در داخل توليد مي‌شود و بايد سه ميليون تن ذرت و دو ميليون تن كنجاله سويا براي اين صنعت وارد شود.

لذا در مجموع صنايع دامداري و مرغداري به عنوان توليدكننده محصولات پروتئيني و لبنياتي كشور سالانه نيازمند واردات پنج ميليون و ۱۵۶ هزار تن ذرت دانه‌اي بوده‌اند درحالي كه فقط سه ميليون و ۲۷۵ هزار تن از اين نهاده وارد شده است.

همچنين چهار ميليون و ۱۵۸ هزار تن كنجاله سويا به عنوان خوراك دام و طيور در سال گذشته بايد وارد مي‌شده اما يك ميليون و ۵۴۷ هزار تن كنجاله و ساير آخال از سويا وارد كشور شد است. آمار گمرك حاكي از كمبود واردات سبوس گندم است.

كمبود نهاده‌هاي توليد عامل گراني آنها و همچنين ايجاد بازار سياه شده به طوريكه كنجاله سويا از كيليويي ۵۰۰ تومان به ۱۸۰۰ تومان، ذزرت از كيلويي ۴۰۰ تومان به ۶۰۰ تومان و همچنين سبوس گندم از كيلويي ۱۱۰ تومان به بيش از ۲۷۰ تومان افزايش يافته است.

به تبع افزايش نهاده‌ها و قيمت خورام دام و طيور از اواخر سال گذشته قيمت گوشت مرغ، گوشت قرمز و شير و محصولات لبني با نوسانات شديد قيمتي و افزايش نرخ مواجه بوده است.

در اين ميان انتظار مي‌رود با توجه به وجود ظرفيت‌هاي دامداري و مرغداري در كشور و توانايي توليد، مسئولان امر براي واردات نهاده‌هاي توليد به عنوان خورام دام و طيور به ميزان لازم و به موقع اقدام كنند تا قيمت‌هاي كاذب ايجاد شده در بازار شكسته شود.

اما جاي سوال است چرا واردات اين نهاده‌ها به موقع و به ميزان كافي صورت نمي‌گيرد يا به قول توليدكنندگان عده‌اي نمي‌خواهند بازار آرام شود و قيمت‌ها شكسته؛ چراكه از اين آشفته بازار سود مي‌برند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن