آمار صادرات و واردات صنایع نساجی کشور طی ۱۱ماه نخست سال ۱۳۹۳

 

براساس اعلام دفتر مطالعات آماری و راهبردی انجمن صنایع نساجی مطابق با آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران طی یازده ماه نخست سال ۱۳۹۳، کل صادرات صنایع نساجی کشور با احتساب رنگ، ماشین آلات و فرش دستباف بالغ بر ۷/۹۵۴ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد چهار درصدی داشته است. صادرات محصولات صنایع نساجی بدون احتساب رنگ، ماشین‌آلات و فرش دستباف طی یازده ماه گذشته برابر با ۸/۶۰۷ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۲ تغییر چندانی نداشته است.

کفپوش با صادرات ۰۴/۲۶۰ میلیون دلار علیرغم اینکه همچنان صدرنشین صادرات محصولات نساجی در یازده ماه گذشته بوده است اما صادرات آن نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت ۱۲ درصدی داشته است.

براساس این گزارش عمده ترین اقلام صادراتی پس از کفپوشهای نساجی طی این مدت از نظر ارزش به ترتیب عبارتند از : انواع الیاف به ارزش ۹۵/۷۲ میلیون دلار، انواع پوشاک به ارزش ۴۸/۵۹ میلیون دلار، انواع نخ به ۰۷/۵۰ میلیون دلار و انواع پارچه به ارزش ۷۰/۴۹ میلیون دلار. لازم به ذکراست که صادرات فرش دستباف در یازده ماه نخست سال ۹۳ بالغ بر ۳۷/۳۳۷ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۷ درصدی داشته است.

براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران طی یازده ماه نخست سال ۱۳۹۳ کل واردات نساجی کشور با احتساب ماشین‌آلات و رنگ با رشد ۲۲ درصدی بالغ بر ۹۵/۱ میلیارد دلار بوده که بدون احتساب رنگ و ماشین آلات، واردات صنایع نساجی کشور در این مدت با افزایش ۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به رقم ۳۵/۱ میلیارد دلار رسیده است.

در یازده ماه نخست سال جاری، واردات انواع الیاف بالغ بر ۸/۴۰۹ میلیون دلار بوده که در مقایسه با واردات سایر محصولات نساجی در رتبه نخست قرار گرفته است پس از آن واردات پارچه به ارزش ۲۲/۳۴۵ میلیون دلار در رتبه بعدی قرار دارد. متاسفانه واردات پارچه همچنان در حال افزایش است، بطوریکه در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته رشد ۵۲ درصدی داشته است.

واردات نخ به ارزش ۲۲/۳۰۰ میلیون دلار پس از الیاف و پارچه بیشترین واردات را در میان محصولات نساجی داشته است.

لازم به ذکر است که گزارش کامل آمار صادرات و واردات کشور طی یازده ماه نخست سال ۹۳ در شماره ۱۰ نشریه دنیای نساجی درج گردیده است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *