آمار صادرات و واردات صنایع نساجی و پوشاک طی ۸ ماه نخست سال ۱۳۹۲

 

آمار صادرات و واردات صنایع نساجی و پوشاک طی 8 ماه نخست سال 1392

 

سهم ۷۶ درصدی مواد اولیه و ماشین‌آلات در واردات صنایع نساجی/ کفپوش‌های ماشینی صدرنشین صادرات صنایع نساجی و پوشاک طی ۸ ماه اول سال ۱۳۹۲

به گزارش دفتر مطالعات آماری و راهبردی انجمن صنایع نساجی ایران و بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی گمرک جمهوری اسلامی ایران، ارزش صادرات صنایع نساجی و پوشاک کشور طی ۸ ماه نخست سال جاری بالغ بر ۴۴۸ میلیون دلار بوده که در این بین، کفپوش‌های ماشینی با ارزش صادرات ۲۰۴ میلیون دلار، بیشترین ارزش را به خود اختصاص داده‌اند. لازم به توضیح است که مقصد صادراتی کفپوش‌های ماشینی عمدتاً کشورهای همسایه بوده است.

انواع الیاف به ارزش ۵۰ میلیون دلار و انواع پوشاک با ارزش ۴۵ میلیون دلار به ترتیب رده‌های دوم و سوم به لحاظ بیشترین ارزش صادراتی طی مدت مذکور را دارا می‌باشند.

طی همین مدت، واردات انواع الیاف، منجمله پنبه، با ارزش ۴۰۷ میلیون دلاری، رتبه نخست را به لحاظ بیشترین ارزش واردات به خود اختصاص داده که در این بین ارزش واردات پنبه به کشور در حدود ۸۰ میلیون دلار بوده است.

ارزش واردات نخ و پارچه نیز به ترتیب بالغ بر ۲۴۷ میلیون دلار و ۲۲۳ میلیون دلار می‌باشد.

شایان ذکر است که در ۸ ماه اول سال جاری، ارزش وارداتی انواع پوشاک به کشور از طریق مبادی رسمی در حدود ۱٫۵ میلیون دلار بوده که مقدار قابل توجهی نمی‌باشد.
طی همین مدت، ارزش واردات ماشین‌آلات نساجی به کشور نیز در حدود ۱۳۷ میلیون دلار بوده که برای نوسازی و توسعه صنایع نساجی و به روز ماندن آن کافی به نظر نمی‌رسد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *