اخبار نساجی

آخرین تصمیمات برای گسترش عملکرد مرکز مبادلات ارزی اعلام شد

 

آخرین تصمیمات برای گسترش عملکرد مرکز مبادلات ارزی اعلام شد

وزیر صنعت ، معدن و تجارت آخرین تصمیمات برای گسترش عملکرد مرکز مبادلات ارزی را اعلام کرد و گفت: برخی از این تصمیمات حاصل کارگروه مشترک دولت و مجلس است و برخی دیگر توسط کمیته عملیاتی مرکز اتخاذ شده است .

ˈ مهدی غضنفری ˈ در ابتدای اظهارات خود گفت : مقرر شد ساعت کاری مرکز مبادلات ارزی هر روز از ساعت هشت صبح تا ۲۰ شب باشد و این مرکز پنج شنبه ها نیز فعال خواهد بود .

وی افزود: همچنین مقرر گردید سه بانک عامل جدید از بانک های خصوصی به جمع بانک های فعال در مرکز (ملت ، جهاد کشاورزی ) بپیوندند تا تحت عنوان پنجره واحد در قالب یک میز ، نمایندگان این بانک ها در این محل به ارایه خدمات بپردازند .

استقرار نماینده گمرک در مرکز مبادلات ارزی موضوع دیگری بود که غضنفری به آن اشاره کرد و گفت : مقرر گردید میزی برای پاسخگویی یه پرسش های وارد کنندگان در خصوص اولویت های یک و۲ ( کالاهای استراتژیک و اساسی ) اختصاص یابد .

به گفته وزیر صنعت ، معدن و تجارت ، ازاین پس به تناسب استقرار سایر دستگاه ها و نمایندگان بانک های عامل فضای بیشتری به مرکز مبادلات ارزی اختصاص خواهد یافت .

غضنفری تصریح کرد : به منظور رقابتی نمودن قیمت گذاری ارز مقرر گردید قیمت هایی که هر روز ساعت ۸ صبح اعلام می شود ، به گونه ای باشد که در مقایسه با ارز بازار آزاد که صرافان هزینه های انتقال آن را بر عهده می گیرند ،برای وارد کنندگان توجیه پذیر باشد.

وی تاکید کرد : به عبارتی دیگر از آنجایی که در تخصیص ارز در بازار آزاد هزینه های انتقال ظاهرا برعهده فروشنده یا صراف است ، قرار شد در قیمت گذاری ارز مبادله ای موضوع رقابتی بودن آن مد نظر قرار گیرد به گونه ای که بتدریج تعداد و حجم مبادلات ارزی در مرکز مبادلات ارزی رو به تزاید باشد .

وزیر صنعت ، معدن و تجارت توضیح داد: در واقع هدف اولیه این مرکز جذب تعداد بیشتری از متقاضیان ارز از بازار آزاد به سمت مرکز مبادلات است تا هم واردات مواد اولیه و کالاهای واسطه ای تسریع یافته و هم بازارارز به لحاظ اطلاعات وعملیات سروسامان گیرد .

غضنفری ادامه داد: یکی از مهمترین شاخص های ارزیابی عملکرد مرکز مبادلات مقدار ارز فروخته شده و جابجایی شده در خلال هر روز برای واردات کالا است که امیدواریم هر روز بهتر از روزهای قبل باشد خوشبختانه این شاخص در یکی دو روز آغاز به کار مرکز رو به بهبود بوده است .

وی همچنین از تلاش مستمر دستگاه های مستقر در مرکز مبادلات ارزی و حمایت ها و پشتیبانی نمایندگان مجلس ، تشکل های بخش خصوصی و رسانه ها و نیز استقبال فعالان اقتصادی تشکر و قردانی کرد

وزیر صنعت ، معدن و تجارت ادامه داد: امیدواریم درجلسه ای با صادرکنندگان غیرنفتی کشور چگونگی عملکرد این مرکز اطلاع رسانی شود و در یک هم اندیشی مشترک راهکارهای عرضه ارز آنان دراین مرکز را به بحث بگذاریم .

وی در پایان افزود: با توجه به حساسیت امر و رفع هر گونه اشکال و کاستی احتمالی کمیته عملیاتی آمادگی دریافت پیشنهادات و نقطه نظرات همه اقتصاد دانان و فعالان اقتصادی را برای بهبود عملکرد مرکز دارد .با توجه به دیدگاه های مطرح شده توسط صاحبنظران حل مشکل ارز در بازار کشور راهکارهای متعددی ندارد و باید از شکل گیری مرکز مبادلات ارزی به عنوان یک راهکار اجرایی شده در مراحل نخستین خود است پشتیبانی نموده و آن را به سمت تکامل هدایت نماییم.

کانال تلگرام مجله نساجی کهن

ایفرش

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن