۵ درصد از سرمایه گذاری در کشور در حوزه صنعت نساجی است

افسانه محرابی مدیرکل دفتر نساجی و پوشاک وزارت صنعت :

۵ درصد از سرمایه گذاری در کشور در حوزه صنعت نساجی است، در حالیکه این بخش توانایی ایجاد ۱۲ درصد اشتغال با ارز بری پایین نسبت به دیگر صنایع را دارد

به گزارش خبرنگار ایرنا افسانه محرابی مدیرکل دفتر نساجی و پشاک وزارت صنعت عصر چهارشنبه در نشست تخصصی تولید و تجارت پنبه در محل اتاق بازرگانی گرگان، اظهار داشت: باتوجه به اینکه پنبه در فعالیت نساجی حرف اول را می‌زند، ضرورت دارد مسئولان در حمایت از تولید پنبه کشور توجه بیشتری داشته باشند.
به گفته وی؛ امسال از سوی رهبر معظم انقلاب به نام اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال مزین شده است و تحقق این شعار برای صنعت نساجی حرف اول را می‎زند تا از سرمایه این صنعت بیشتر بهره مند شویم.
وی از برنامه ریزی برای تولید ۲۱۰۰ هزار تن نخ نساجی در سال ۹۶ خبر داد و گفت: برای این میزان نیاز به ۱۰۵ هزار تن پنبه محلوج در کشور داریم.
محرابی همچنین با بیان اینکه در انتهای برنامه ششم توسعه نیاز به ۳۰۰ هزار تن نخ نساجی در کشور داریم، افزود: باید برای تولید آن، ۱۵۰ هزار تن پنبه محلوج باید تولید شود.
مدیرکل نساجی وزارت صنعت، معدن و تجاری اضافه کرد که به وزرات جهادکشاورزی قول می‌دهیم که کل پنبه تولیدی کشور را با کیفیت مختلف خرید کنیم.
وی با بیان اینکه سال گذشته تمامی پنبه‎ای که داشتیم مصرف کردیم، افزود: سال قبل ۴۰۰ هزار تن پنبه از داخل کشور تامین شد و مقدار ۵۷ هزار تن نیز برای تولید نخ پنبه از خارج وارد شد.
محرابی؛ پنبه را ماده اولیه و استراتژیک صنعت نساجی بیان کرد و گفت: باید حمایت از تولید داخلی پنبه تقویت شود چون ازبکستان نیز اعلام کرده تا سه سال دیگر نمی تواند پنبه موردنیاز صنعت نساجی کشور ما را تامین کند.
وی در خصوص صادرات اظهارداشت که سیاست برای توسعه صادرات پوشاک ، استفاده از پارچه‎های پنبه‎‎ای است و لذا پنبه بسیار برای ما حائز اهمیت بوده و باید راهکاری ارائه بدهیم که کشاورز نسبت به کشت محصول پنبه اطمینان داشته باشد.
به گفته وی؛ نیاز است که به صنعت نساجی با دید دیگری دیده شود و امید داریم تعاملات باعث رشد و شکوفایی صنعت نساجی کشور شود.
استان مرزی گلستان واقع در شمال ایران در گذشته از قطب های مهم تولید پنبه در کشور به شمار می‌رفت و چند سالی بوده که با برنامه ریزی مسئولان و همت کشاورزان، این کشت دوباره در حال رونق است.
کشاورزان این استان بر روی افزون بر ۶۵۰هزار هکتار زمین به کشت و زرع محصولات مختلف همچون گندم، جو، پنبه و دانه های روغنی اشتغال دارند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *