چمن مصنوعي ‏چيست ؟

چمن مصنوعي در واقع همان محصول پادري چمن مانند است که داراي ظاهر و ماهيت خشن تري است. اما با تغيير   شيد رنگ کاملا  شبيه چمن هاي طبيعي است که داراي مزاياي زيادي است. اين چمن متراکم تر ، مقاوم تر و نيازمند نگهداري بسيار کمتري است و ديگر مشکل رشد تخم چمن در زمين هاي غير حاصلخيز را نيز حل کرده است.  در اينجا به برخي از مزيت هاي چمن مصنوعي به اختصار اشاره ميشود :

مشکل خاک:
يکي از اولين مزاياي چمن هاي مصنوعي اين است که در هر نوع خاک و سطحي قابل نصب است. همانطور که ميدانيد بسياري از چمن ها قابليت کاشت و رشد در زمين هاي غير حاصلخيز و در مکان هاي خشک و  غير مرطوب را ندارند که اين يک مشکل اساسي است. حتي امکان رشد چمن در محيط هايي که در سايه کامل است نيز دشوار ميشود. اما چمن مصنوعي را حتي بر روي شن نيز ميتوان نصب کرد. ‏

نگهداري:
يکي ديگر از مزاياي چمن مصنوعي نگهداري راحت و ساده  آن است. چمن مصنوعي نياز به رسيدگي خيلي زيادي ندارد و همچنين نياز به چمن زني و کوتاه کردن به صورت منظم و دوره اي را نيز ندارد.
ازين جهت است که کاربرد اين چمن براي محل هايي که به دلايلي امکان رسيدگي و نگهداري زياد را ندارند مورد توجه قرار ميگيرد مانند کناره هاي جاده هاي شلوغ و فرودگاه ها .

تراکم:
به طورکلي چمن مصنوعي که به روش تافتينگ توليد ميشود داراي تراکم بالايي است. همچنين اين تراکم براي مکان هاي سرد که شرايط هوايي خوبي ندارند مناسب است. چرا که ميتواند نقش مهمي در جلوگيري از فرسايش خاک داشته باشد. اين تراکم تا حد زيادي موجب عدم رشد علف هاي هرز در سطح چمن خواهد شد و همچنين باعث دوام بيشتر.

دوام:
دوام براي يک چمن مصنوعي بسيار مهم است . چمن مصنوعي ميتواند ترافيک آمد و شد  بسيار بالا را تحمل کند به همين علت است که امروزه چمن هاي مصنوعي توان پوشش دادن زمين هاي فوتبال را دارند و ميتوانند در زير استوک هاي محکم بازيکنان که دائما در حال دويدن و تکل و سر خوردن روي چمن هستند به خوبي مقاومت کنند.

نماي نزديكي از يك لايه چمن مصنوعي نماي كناري چمن مصنوعي

تحريريه صنعت كهن ‏

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *