وزير‎ ‎صنايع و معادن : فرمايشات رهبر معظم انقلاب نقشه راه توسعه صنعتي كشوراست‎

وزير صنايع ومعادن تاكيد كرد: فرمايشات رهبر معظم انقلاب و تبيين ايشان از صنعت و‎ ‎معدن، نقشه راه و محور حركت اين بخش است و در فرايندي برنامه ريزي شده تمام اين‎ ‎موارد را عملياتي مي كنيم‎.  ‎به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت صنايع و معادن،‎ ‎مهندس علي اكبر محرابيان با اشاره به تشريف فرمايي رهبر فرزانه انقلاب در روزهاي‎ ‎آغازين سال جديد در جمع صنعتگران گفت: اين حضور به صورت نمادين در صنعت خودروسازي‎ ‎بود اما ايشان فرمودند كه منظور كل حوزه صنعت است و تبييني كه از بخش صنعت داشتند‎ ‎به عنوان بخش اساسي و محوري در رشد و تعالي كشور فضا را براي رشد و تعالي صنعت و‎ ‎معدن فراهم خواهد كرد‎.

‎محرابيان افزود: مقام معظم رهبري صنعت برخاسته از ذهن و‎ ‎انديشه ايراني يا صنعت بومي و بومي سازي صنعت را مطرح كردند و ما هم به دنبال همان‎ ‎صنعت هستيم و نكاتي مهمي را كه ايشان در سطوح كلان و كاربردي فرمودند مورد توجه‎ ‎قرار مي دهيم‎.

‎وي نقش بومي سازي صنعت در تمامي ابعاد و استفاده از خلاقيت و‎ ‎توان دانشمندان و فعالان حوزه صنعت را در جهش صنعتي كشور بسيار مهم دانست و گفت: با‎ ‎تبيين ايشان از صنعت به عنوان بخش محوري در رشد و تعالي كشور، فضا براي رشد و توسعه‎ ‎بيشتر اين بخش فراهم خواهد شد‎.
‎به گفته محرابيان ،‌ صنعت موضوعي فرابخشي است و‎ ‎دولت ، مجلس و بخش خصوصي در پيشرفت اين حوزه نقش مهم و مؤثري دارند و در اين باره‎ ‎وزارت صنايع و معادن برنامه‌ريزي كرده است تا فرمايشات ايشان را در محورهاي مختلف‎ ‎كاملاً عملياتي كند‎.
‎وي ادامه داد: البته بسياري از فرمايشات رهبر انقلاب در‎ ‎قالب سند چشم انداز كشور ذكر شده است و براي تحقق جهش صنعتي كه ابراز رضايتي هم از‎ ‎رشد صنعتي داشتند ، ما تغييراتي در برنامه ها مي دهيم كه اين موارد نيز منظور شود‎.

‎وزير صنايع و معادن اعلام كرد: محورهاي تحقيق و توسعه، ارتباط با دانشگاه،‎ ‎ساماندهي واردات و جلوگيري از واردات بي رويه و كالاهاي بي كيفيت، جلوگيري از قاچاق‎ ‎از محورهاي كار خواهد بود و توجه به صادرات و رشد آن نيز به عنوان يكي از اركان‎ ‎توسعه صنعتي و محورهاي حركت و كار مورد توجه ما است‎.
‎وي با اشاره به نامگذاري‎ ‎سال جديد به نام “سال همت مضاعف و كار مضاعف” تصريح كرد: فرمايشات مقام معظم رهبري‎ ‎و جهشي كه امروز از صنعت انتظار دارند درهمين راستا دنبال مي شود و با تلاش بيشتر،‎ ‎رشد و جهش بيشتري را بايد انتظار داشت‎.  ‎محرابيان ابراز اميدواري كرد برنامه هاي‎ ‎پيش بيني شده براي امسال در زمينه رشد سرمايه گذاري و افزايش توليدات صنعتي، كشور‎ ‎را به نقطه اي برساند كه كارنامه قابل قبولي را در اين حوزه تقديم مردم كند‎.

‎وزير صنايع و معادن در ادامه با اشاره به مهمترين دستاوردهاي سال ۸۸، رشد صنعتي‎ ‎را در حوزه هاي مختلف قابل قبول خواند و افزود: البته اين به معناي عدم ناكامي نيست‎ ‎و بايد گفت كه در برخي حوزه ها مي توانستيم بهتر كار كنيم و كارنامه بهتري ارائه‎ ‎دهيم كه اميدواريم در سال ۸۹ جبران شود‎.
‎محرابيان اعلام كرد: قطعا در سال جاري‎ ‎پروژه هاي صنعتي در وزارت صنايع و معادن به صورت دائمي پايش و طرح ها پيگيري مي شود‎ ‎و تلاش مي كنيم براساس هدفگذاري هاي سال ۸۹، با بهره برداري از طرح هاي در دست‎ ‎اجرا، از ظرفيت هاي موجود حداكثر استفاده بشود تا توليد را به حد اكثر رشد‎ ‎برسانيم‎.
‎وزير صنايع و معادن در ادامه ارتقاي كيفيت را موضوعي دائمي و مستمر‎ ‎خواند و افزود : در دنيا دو نوع سياست براي ارتقاي كيفيت وجود دارد كه يكي رقابت در‎ ‎كشور مقصد و صادرات و ديگري باز كردن بازار داخلي به روي واردات و رقابت در داخل‎ ‎كشور است كه در اين صورت، حمايت هاي موثر از افزايش كيفيت انجام نمي گيرد و ما سيست‎ ‎اول را دنبال مي كنيم‎.

‎محرابيان همچنين از سختگيري بيشتر در حوزه استاندارد خبر‎ ‎داد و خاطر نشان كرد: تدوين استاندارد و اجباري نمودن بسياري ازاستانداردها مهمترين‎ ‎برنامه اي است كه در سال ۸۹ دنبال مي كنيم به گونه اي كه خودروسازان و توليد‎ ‎كنندگان ديگر با افزايش كيفيت به توليد ادامه دهند‎.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *