هزینه برق صنایع ریخته‌گری کامل پرداخت شده است

هزینه برق صنایع ریخته‌گری موضوعی است که مدت کوتاهی پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها حاشیه‌ساز شد. عبدالحمید قدیمی، دبیر انجمن صنفی کارخانجات صنعت ریخته‌گری اعلام کرد که با وجود این‌که قرار بود میزان افزایش هزینه برق صنایع ریخته‌گری پس از حذف یارانه حامل‌های انرژی به صورت وام‌های یکساله پرداخت شود، اما تنها یک‌سوم این مبلغ به حساب ریخته‌گران واریز شده است. وی یکی از دلایل واریز نشدن کامل میزان افزایش هزینه  برق را کمبود منابع اعلام کرده بود.

رئیس هیات‌مدیره سندیکای کارخانجات ریخته‌گری نیز دیروز در گفت‌و‌گو با یکی از خبرگزاری‌ها اظهار کرد: تسهیلات مورد توقع بخش صنعت در اختیار تولید‌کنندگان قرار نگرفته است و تعدادی از واحدهای تولیدی هنوز نتوانسته‌اند از خط اعتباری انرژی برخوردار شوند، این در حالی است که از افزایش قیمت تولید این واحدها نیز جلوگیری می‌شود.
محمدحسین فلاح، خواستار اعمال قیمت‌های مناسب برق برای تولیدکنندگان این صنعت شده و گفت: تاکنون کاهشی در قیمت برق صورت نگرفته و تسهیلات قابل قبولی نیز به صنعت ریخته‌گری اختصاص داده نشده است.
البته مدیر برنامه انرژی ستاد تحول صنایع و معادن در گفت‌و‌گو با خبرنگار «گسترش‌صنعت» درباره این موضوع اظهار کرد: هر واحدی که ادعا می‌کند یک‌سوم میزان افزایش هزینه برق به حسابش واریز شده، باید اطلاعات واقعی مصرف خود را در اختیار ما قرار دهد تا با بررسی میزان مصرف طی آن دوره و میانگین مصرف آن طی ماه‌های گذشته به مشکلات آنها رسیدگی کنیم.

علی نبوی افزود: تاکنون اطلاعات صحیحی از میزان مصرف واقعی به دستمان نرسیده است. بر این اساس واریزها به صورت علی‌الحساب و با توجه به اطلاعات گذشته و نیز میزان مصرفی که خود واحدها اعلام کرده‌اند صورت گرفته است تا پس از دریافت اطلاعات واقعی مصرف که شرکت‌های برق و گاز از بهمن و اسفند در اختیار ما قرار می‌دهند، خودمان را با شرایط واقعی مطابقت دهیم.
وی تصریح کرد: ممکن است آماری که درخصوص میزان مصرف برق به ما ارائه شده، صحیح نباشد یا اینکه واحدی نسبت به میانگین‌ ماه‌های گذشته، افزایش مصرف جدی داشته باشد که این افزایش مصرف نیز به دلیل افزایش میزان تولید است. از سویی آمارها با تاخیر زیادی به دست ما می‌رسد بنابراین مجبوریم محاسبات را براساس آماری که به دستمان رسیده انجام دهیم.

وی افزود: ضمن اینکه ممکن است مدت دوره‌ای که کنتور خوانده می‌شود تغییر کرده باشد. به‌طور کلی کنتور واحدهای تولیدی بزرگ ۳۰روزه قرائت می‌شود اما در مورد واحدهای کوچک‌تر ممکن است قبض برق برای ۴۵ روز محاسبه شده باشد، در حالی که مبلغ واریزی فقط برای ۳۰ روز محاسبه می‌شود.
نبوی با بیان اینکه در مواردی مبلغ واریزی به حساب واحدهای تولیدی بیشتر از مقدار واقعی بوده است، تصریح کرد: به دلیل دسترسی نداشتن به اطلاعات صحیح مصرف، واحدهایی نیز وجود داشته‌اند که میزان هزینه برق خود را بیشتر از مقدار واقعی اعلام کرده‌اند و پس از مقایسه با میزان اعلام شده از سوی اداره برق معلوم شده که میزان مصرف آنها بسیار کمتر از این مقدار بوده و مبلغ بیشتری نیز به حساب آنها واریز شده است.
وی علت بروز چنین مشکلاتی را ضعف اطلاعات موجود در کشور و دشواری تبادل اطلاعات دانست و بیان کرد: با این همه اظهارنظر کلی در این زمینه صحیح نیست. هر کس ادعا می‌کند یک‌سوم میزان افزایش هزینه برق آنها واریز شده، قبض سه دوره قبل و بعد از هدفمندی یارانه‌ها را ارائه کند تا بدون این‌که حتی ما حضور داشته باشیم، هزینه ۳۰ روز آنها محاسبه شود و با مبلغ واریزی مقایسه شود.

وی افزود: در حال حاضر ساختاری را برای ویرایش اطلاعات در سایت ستاد تحول طراحی کرده‌ایم که واحدهای تولیدی می‌توانند با مراجعه به این سایت اطلاعات خود را اصلاح کنند. همچنین درنظر داریم محیطی را ایجاد کنیم که واحدها بتوانند مصرف واقعی دوره‌های قبل را نیز وارد کنند.
مدیر برنامه انرژی ستاد تحول صنایع و معادن درخصوص نحوه دسترسی به اطلاعات مصرف واحدهای تولیدی گفت: ملاک ما برای واریز، اطلاعاتی است که از شرکت برق و گاز استان دریافت می‌کنیم، اما اگر آن اطلاعات به دست ما نرسد یا صحیح نباشد، اطلاعات سازمان صنایع و معادن استان را ملاک قرار می‌دهیم و در نهایت اگر این اطلاعات نیز قابل اتکا نباشد به سراغ اطلاعاتی که خودمان برای واحدها ثبت کرده‌ایم می‌رویم. به‌طور قطع پس از این‌که اطلاعات صحیح به دست ما رسید، مبلغ واریزی را تعدیل می‌کنیم و از تاریخ قرارداد به بعد، چه کسر واریزی و چه اضافه واریزی اصلاح خواهد شد.

نبوی در پاسخ به این پرسش خبرنگار ما که آیا در ارائه تسهیلات با محدودیت منابع مواجه نبودید؟ اظهار کرد: هیچ نگرانی درخصوص منابع وجود ندارد و منابعی که در بخش صنعت تصویب شده در اختیار ما قرار گرفته است و اکنون نیز موجودی خوبی در بانک‌های عامل داریم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *