مد از کجا مي‌آيد؟‎

زماني بنفش رنگ سال مي‌شود و گاهي‎ ‎لباس‌هاي سبز ويترين مغازه‌ها را پر کرده‌اند. گاهي کيف‌هاي کوچک به اصطلاح مد‎ ‎مي‌شوند و گاهي نيز کيف‌هاي بزرگ. اما منشأ اين “مد شدن‌ها” و از “از مد‎ ‎افتاده‌بودن‌ها” را چه چيز تعيين مي‌کند؟‎
‎گزارش دويچه‎ ‎ووله در اين خصوص را بخوانيد‎:

‎پاريس را تنها به شهر‎ ‎عاشقان نمي‌شناسند، بلکه بدون ترديد يکي از به نام‌ترين زادگاه‌هاي مد نيز به شمار‎ ‎مي‌رود. ديان يک دختر ۲۱ ساله‌ي فرانسوي است که در شهر پاريس زندگي و تحصيل مي‌کند‏‎. ‎با اينکه هوا رفته رفته رو به سرما مي‌رود اما او کفش تابستاني به پا کرده است که‎ ‎با شلوار جين نارنجي‌رنگش همخواني دارد. به گفته‌ي ديان، اگر کسي بخواهد با مد روز‎ ‎پيش برود، بايد کمي براي سختي کشيدن هم آمادگي داشته باشد‎.

‎مد يکي از موضوعات مورد علاقه‌‌ي ديان است، براي همين هم او در در دو‎ ‎رشته‌ي تئوري مد و روزنامه‌نگاري تحصيل مي‌کند. در اصل ديان قصد دارد که در آينده‎ ‎منتقد مد شود و مطلب بنويسد. به نظر او مد نيز همانند ادبيات، معماري و نقاشي يک‎ ‎هنر است و به اين ترتيب ايو سن لوران، طراح نامدار فرانسوي هم هنرمندي که تمام‎ ‎استعدادش را در اين نهاد تا به قامت زنان لباس‌هاي زيبا بدوزد: “اين که مردي قادر‏‎ ‎است زني را زيبا کند، از نظر من فوق‌العاده است‎.”
‎اما‎ ‎چگونه يک لباس يا يک رنگ مد مي‌شود‌؟ از کجا يک طراح، به طور خاص طرح يک لباس را‎ ‎ارائه مي‌دهد و نه چندين لباس ديگر را؟ مثلا رنگ بنفش، رنگ سال مي‌شود و مدهاي‎ ‎قديمي بار ديگر جان مي‌گيرند‎.

‎بيلبوردهاي متحرک
ديان مدتي‎ ‎را در يکي از بوتيک‌هاي لوکس ايو سن لوران کار کرده؛ دوراني که براي او تجربه‌هاي‎ ‎ارزشمندي را به همراه داشته است. در همان زمان هم بوده که به نکته‌اي پي مي‌برد و‎ ‎اينکه، مهترين دليل به وجود آمدن يک مد‌‌‌‌، نه تنها ذهنيات يک طراح، که سليقه‌ي‎ ‎مردم است، زيرا در نهايت لباس‌هايي توجه مردم عادي را جلب مي‌کند که در خود چيز‎ ‎تازه‌اي داشته باشند: “مد هميشه از اجتماع جان گرفته است. نکته‌ي جالب اين است که‎ ‎طراحان مد هميشه از مردم عادي در خيابان براي خلق کلکسيون خود الهام مي‌گيرند، مد‎ ‎تازه‌اي را ارائه مي‌دهند و طرحشان دوباره بر تن مردم عادي مي‌نشيند. در اصل اين يک‎ ‎چرخه است. يک طراح در وهله‌ي اول يک شکارکننده‌ي تصوير است، وقتي که او يک رنگ‌، گل‎ ‎و يا حتي ردي را بر روي ديوار مي‌بيند، الهام مي‌گيرد و چيزي را خلق مي‌کند. فرم‌ها‎ ‎يا رنگ‌هايي هستند که از برخاسته از خيابان و زندگي روزمره هستند‎.”

‎سالن‌هاي مد مقصد بعدي هستند. در اينجاست که فرصتي به وجود مي‌آيد تا‎ ‎طراح هر آنچه را که در ذهنش ‌گذشته و در نهايت خلق شده است، نشان دهد‎. ‎دست‌اندرکاران صنعت پارچه با دقت تمام به شوهاي لباس چشم مي‌دوزند و دست به کار‎ ‎مي‌شوند تا هر آنچه را که به مذاق تماشاگران خوش آمده، روي خط توليد ببرند؛ از رنگ‎ ‎گرفته تا جنس پارچه‎.
‎بعد از ‌آن هم مسلما اين‎ ‎ستاره‌هاي نامدار دنياي موسيقي، مد يا سينما هستند که با پوشيدن يک لباس يا دست‎ ‎گرفتن يک کيف، همانند بيلبوردهاي تبليغاتي متحرک عمل مي‌کنند. البته بديهي است که‏‎ ‎براي خريد هر کدام از وسايل يا لبا‌س‌هايي که به تن اين افراد مي‌نشيند، بايستي‎ ‎درآمد مشابهي داشت‎!
‎اما به باور ديان، اين‌که زني از‎ ‎سر تا پا به رنگ و مد “ديور” درآمده باشد، نشانه‌ي خوش‌پوشي نيست. اگر کسي مي‌خواهد‎ ‎آراسته و تک لباس بپوشد، کافي است تا فقط بخش کوچکي را طبق مد بيارايد؛ يک گردن‌بند‎ ‎تک و زيبا يا کيفي خوش‌رنگ و خوش ترکيب که از سر سليقه خريده شده باشد، گاه بسيار‎ ‎چشم‌ نوازتر از چيزي است که تنها از سر مد خريده شده است‎.

پيشرفت مد به خلاقيت طراحان مد وابسته است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *