كسب درآمد مستقيم از گمرك ها حذف شود

در كارگاه آموزشي تدوين سند ملي راهبردي گمرك عنوان شد                                                                                                              گروه بازرگاني: صبح روز گذشته همايش كارگاه آموزشي تدوين سند ملي راهبردي گمرك با حضور رييس كل گمرك، جمعي از نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و جمعي از مديران گمركات سراسر كشور برگزار شد.

در ابتداي اين همايش كه به مدت چهار روز در محل هتل المپيك برگزار و پيگيري مي شود؛ رييس كل گمرك ايران گفت: مهم ترين اولويت تحول گمركي، تحقق گمرك الكترونيك است. اردشير محمدي افزود: توقع آن است كه گمرك بتواند با استفاده از تكنولوژي هاي جديد فرآيندهاي گمركي را تسهيل كند، بنابراين در اين راستا اقدامات ويژه گمرك در حوزه تحول اقتصادي در دستور كار قرار گرفته است.

وي خاطرنشان كرد: با اجرايي شدن برنامه هاي تحول گمركي اميد است تا پايان امسال طرح آسيكوداي جهاني در رويه ترانزيت پياده سازي شده و به توسعه تجارت الكترونيك كمك كند؛ چرا كه با استقرار اين سيستم تبادل الكترونيكي اسناد بين سازمان هاي همجوار برقرار شده و تشريفات گمركي نيز به حداقل مي رسد.
رييس كل گمرك همچنين با اشاره به بازنگري قانون امور گمركي، آن را يكي از اقدامات اصلي در راستاي ايجاد تحول در گمرك برشمرد و افزود: در حال حاضر بازنگري و اصلاحات لازم در اين قانون انجام شده و براي جمع آوري اظهار نظرهاي ذي نفعان گمرك به سر مي برد كه پس از تصويب نهايي لايحه آن تقديم مجلس خواهد شد.
به گفته وي، قانون جديد گمرك مطابق با شرايط موجود دنيا به ويژه تجارت الكترونيك و پيش بيني قوانين مربوط به سازمان جهاني تجارت براي آمادگي براي الحاق به اين سازمان بوده است.

وي تاكيد كرد: هدف اصلي تهيه و تدوين سند ملي راهبردي گمرك؛ مشخص شدن مسير و خودداري از جزيره اي عمل كردن گمرك ها است و طبق هدف تعيين شده، توانمندي ها به صورت برنامه توانمندسازي گمركات ارائه مي شود.

به گفته رييس كل گمرك ايران تدوين برنامه استراتژيك و كلان گمرك، آينده فعاليتي آن ترسيم شده و مسير اصلي براي فعاليت شناسايي مي شود؛ چرا كه سند ملي راهبردي به سند تحول گمرك است.
محمدي عنوان كرد: پس از تهيه و تدوين چنين سندي؛ در واقع پيگيري آن نبايد رها شود و در اين راستا مديران بايد نظارت جدي بر اجراي اهداف و برنامه هاي تدوين شده داشته باشند.
وي خاطرنشان كرد: نيروهاي گمرك از توانمندي هاي بالايي برخوردارند، لذا اطمينان دارم كه سند تنظيم شده معتبر و محكم بوده و به عنوان يادگار در تاريخ ثبت مي شود.
در ادامه اين نشست نايب رييس مجلس شوراي اسلامي نيز به سخنراني پرداخت. ابوترابي فرد گفت: گمركات بايد با ارتقاي قوانين و كارآيي نيروها به امور مربوط به صادرات و واردات كالابا كنترل دقيق تر كالاهايي كه وارد كشور مي شود اجازه ندهند بازار كشور عرصه تاخت و تاز كالاهاي نامرغوب ساير كشورها شده و به پيكره اقتصاد آسيب برسد.
نايب رييس مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: نبايد فشارها در اين راستا موجب تضعيف رويكرد نظارتي گمرك شود، بلكه بايد با نظارت و كنترل بر اساس قوانين و مقررات از رسالت ملي خويش حراست كند.
ابوترابي فرد اظهار كرد: گمركات تامين كننده درآمد مستقيم دولت نيستند بنابراين بايد موضوع درآمد مستقيم از گمركات را حذف كرد؛ چرا كه درآمد گمرك از واردات آن است كه زمينه را براي تسهيل تجارت فراهم كند تا منفعت اقتصادي كشور در كنار آن تامين شود. وي در ادامه اجراي طرح آمايش گمركات كشور را اقدامي بزرگ دانست و افزود: اين اقدام زمينه اثرگذاري بهتر نيروهاي انساني و امكانات فيزيكي گمرك را هرچه بيشتر فراهم خواهد كرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *