رويارويي چين و آمريکا بر سر ايران

در شرايطي که مقامات آمريکايي بر تشديد تحريم‌ها عليه ايران اصرار دارند، وزير خارجه چين طي سفري به فرانسه بر موضع مخالف پکن با تشديد تحريم‌ها عليه ايران تاکيد کرد تا به اين ترتيب رويارويي واشنگتن و پکن بر سر چگونگي مواجهه با ايران ابعاد جديدي به خود گيرد. گواينکه در اوايل ژانويه ۲۰۱۰ هم گروه ۱+۵ براي تشديد تحريم‌ها عليه ايران جلسه‌اي تشکيل دادند اما به دليل استقبال سرد چيني‌ها از اين جلسه نتيجه‌اي حاصل نشد و آمريکا دليل ناکامي نشست ژانويه را مخالفت چيني‌ها دانست و متعاقبا سخنگوي وزارت خارجه چين هم بر حل مسائل هسته‌اي ايران از طريق گفت‌و‌گو و عدم تمايل به کاربرد زور يا تشديد تحريم‌ها تاکيد کرد. در تازه‌ترين نمونه هم وزير خارجه چين که به فرانسه سفر کرده است در پاريس بر موضع پيشين چين در قبال مساله هسته‌اي ايران تاکيد کرد، هرچند که ۲۴ ساعت بعد سخنگوي وزارت خارجه آمريکا از همراهي چين با آمريکا در موضوع ايران سخن به ميان آورد.‏

مخالفت چين با تشديد تحريم‌ها عليه ايران
دنياي اقتصاد- چين بار ديگر هشدار داد که تهديد اعمال تحريم‌هاي گسترده‌تر عليه ايران نتايج معکوس دارد و ممکن است ديپلماسي را از مسير حل مساله هسته‌اي ايران خارج کند.
آمريکا اما بدون توجه به اين هشدار بار ديگر خواستار تشديد تحريم‌ها عليه ايران شد. رابرت گيتس وزير دفاع آمريکا گفته است که ايران به علت برنامه‌ هسته‌اي خود با چشم‌انداز “تحريم‌هاي شديد” از جانب آمريکا و ديگر هم‌پيمانان اين کشور روبه‌رو خواهد شد.
به گزارش ايسنا، يانگ جيه چي وزير خارجه چين روز پنجشنبه در فرانسه گفت: موضع مذاکراتي ايران در حال تحول است و ما خواستار مذاکرات مستقيم بيشتري با ايران هستيم. گفت‌وگو درباره تحريم‌ها در موقعيت کنوني وضعيت را پيچيده‌تر خواهد کرد و ممکن است مانع پيدا کردن يک راه‌حل ديپلماتيک شود.

بر اساس اين گزارش،مراد وزير خارجه چين از تحول در موضع مذاکراتي ايران تازه‌ترين اظهارات محمود احمدي‌نژاد رييس جمهور درباره موضوع هسته‌اي کشورمان است که سه‌شنبه شب در گفت‌و‌گوي تلويزيوني عنوان شد. احمدي نژاد سه شنبه گفته بود: در مساله هسته‌اي به شرط تامين منافع ملت‌مان با همه کشورها به جز انگليس و رژيم صهيونيستي همکاري مي‌کنيم. در مورد مساله هسته‌اي مي‌خواهيم کاري کنيم که خودمان استفاده کنيم، اما آمدند مزاحمت درست کردند و ۴ تا ۵ سال با هم چالش جدي داشتيم و آن‌ها داشته‌هاي خودشان را آوردند؛ اما ملت ايران ايستاد. هم‌اکنون از اين مساله ما عبور کرده‌ايم و اصل قضيه تمام شده و الان بحث همکاري مطرح است و ما در چارچوب منافع ملت ايران همکاري مي‌کنيم و مشکلي هم وجود ندارد. علي اصغر سلطانيه، نماينده ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌نيز پيش از اين به رويترز گفته بود‌: اين اقدام احمدي‌نژاد نشان دهنده ميل به رسيدن به يک توافق است و اکنون توپ در زمين قدرت‌هاي جهاني است تا با تهران درباره يک راه حل تعامل کنند. آنچه رييس‌جمهور به من گفت در واقع نشان دهنده اين است که ايران عزم سياسي براي تسهيل همکاري را دارد، پيام او در واقع بسيار مثبت و سازنده است و حسن نيت ديگران را به بوته آزمايش قرار مي‌دهد تا دنده را از درگيري به همکاري تغيير دهند. بر اساس اين گزارش، وزير خارجه چين هم‌چنين گفت‌: اين تغيير نشان‌دهنده اين است که مذاکرات بايد ادامه پيدا کند. بنابراين کل مساله همچنان در حال تحول است و ما فکر مي‌کنيم که لازم است روي تعامل ديپلماتيک تمرکز شود. من فکر نمي‌کنم ايراني‌ها در را به روي اين پيشنهاد کاملا بسته باشند. در اين بين کاخ سفيد تلاش کرد گزارش‌هاي حاکي از افزايش تنش‌ها بين آمريکا و چين را کم اهميت جلوه دهد و گفت که دو کشور با يکديگر در زمينه مسائلي که علايق مشترکي در آن دارند همکاري مي‌کنند و گاهي اختلاف نظراتي دارند. رابرت گيبس سخنگوي کاخ سفيد در پاسخ به سوالي درباره بي‌ميلي چين به اعمال تحريم‌هاي جديد عليه ايران گفت که واشنگتن انتظار دارد پکن با اين کشور درباره گام‌هاي بعدي همکاري کند و به نفع چين نيست که يک ايران هسته‌اي وجود داشته باشد. اين در حالي است که پيش از اين، آمريکا، آلمان، انگليس، روسيه و چين نسبت به سخنان احمدي نژاد سه شنبه شب واکنش‌ مثبت نشان داده بودند. سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه از آنچه تصميم ايران براي ارسال اورانيوم به کشورهاي ثالث براي غني‌سازي بيشتر و تبديل به سوخت مي‌ناميد استقبال کرده بود.
لاوروف اعلام کرده بود که روسيه از موافقت ايران با پيشنهاد آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ‌درباره خروج اورانيوم با غناي پايين به کشورهاي ثالث براي استفاده در نيروگاه اتمي‌استقبال مي‌کند.
وي در کنفرانسي مطبوعاتي در پاسخ به سوال خبرنگاران گفته بود: اگر ايران آمادگي داشته باشد که به طرحي که قبلا مورد توافق قرار گرفته بود بازگردد، ما فقط از آن استقبال خواهيم کرد.

وزارت خارجه چين نيز اعلام کرده بود که اميدوار است طرف‌هاي درگير و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌به گفت‌و‌گو درباره تامين سوخت هسته‌اي براي رآکتور تهران ادامه دهند. چنين گفت‌و‌گوهايي مي‌تواند به يافتن راه‌حل مناسب

لندن نيز چهارشنبه اعلام کرده بود که اگر ايران آماده پذيرش پيشنهاد آژانس بين‌المللي انرژي اتمي ‌براي انتقال بخشي از اورانيوم خود به خارج باشد، “علامت مثبتي” خواهد بود.
بنا بر گزارش خبرگزاري فرانسه از لندن، وزارت خارجه انگليس در بيانيه‌اي اعلام کرده بود: اگر ايران قصد داشته باشد پيشنهاد آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌را بپذيرد، اين علامت مثبتي از تمايل آن‌ها براي تعامل با جامعه بين‌المللي درباره مسائل هسته‌اي خواهد بود. اما اين امر لزوم برگزاري گفت‌و‌گوهاي بيشتر ايران با سه کشور اتحاديه اروپايي و چين، آمريکا و روسيه را تغيير نمي‌دهد. در ادامه اين بيانيه ادعا شده است: اين همچنان مساله مهمي ‌در راستاي پاسخ به نگراني بين‌المللي جدي درباره برنامه هسته‌اي ايران است.
شبکه خبري بلومبرگ نيز به نقل از گيدو وستروله، وزير خارجه آلمان اعلام کرده بود: در صورتي که پيشنهاد ايران به معناي ارسال اورانيوم به خارج براي غني‌سازي بيشتر آن طور که سازمان ملل درخواست کرده‌است، واقعي باشد، آمادگي دارد با ايران مذاکره کند.

گيدو وستروله در برلين به خبرنگاران گفت: کردار مهم است و نه گفتار.
آمريکا نيز از ايران خواسته بود که به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي‌درباره تغيير نظرش درباره پيشنهاد مبادله اورانيوم اطلاع دهد.

آمريکا: تحريم‌هاي شديد در راه است با وجود مخالفت‌هاي چين با مواضع غرب عليه ايران و همچنين واکنش اوليه و مثبت کشورهاي غربي نسبت به اظهارات احمدي نژاد، رابرت گيتس‌، وزير دفاع آمريکا هشدار داد که ايران به علت برنامه‌ هسته‌اي خود با چشم‌انداز “تحريم‌هاي شديد” از جانب آمريکا و ديگر هم‌پيمانان اين کشور روبه‌رو خواهد شد. به گزارش خبر گزاري فارس به نقل از خبرگزاري فرانسه، گيتس به کميته خدمات مسلحانه مجلس نمايندگان آمريکا اعلام کرد: هشدار هفته گذشته رييس‌جمهور “باراک اوباما” مبني بر اين که رهبران ايران اگر به تعهدات بين‌المللي خود عمل نکنند متوجه عواقب آن خواهند شد، بدين معنا است که تحريم‌هاي شديد [عليه ايران] در راه است.
وي ادامه داد: من فکر مي‌کنم در مدت زمان کوتاهي تحريم‌هاي شديدي تا حدودي توسط شوراي امنيت سازمان ملل متحد و توسط آمريکا و کشورهاي هم فکر آمريکا عليه ايران تحميل شود. وزير دفاع آمريکا اشاره‌اي به نوع تحريم‌هايي که ممکن است به ايران تحميل شود نکرد.

بنا بر اين خبر، سناي آمريکا خواستار تحميل تحريم‌هايي شده است که واردات فرآورده‌هاي نفتي به ايران را مورد هدف قرار دهد و شرکت‌هاي خارجي که در بخش انرژي ايران تجارت انجام مي‌دهند يا به کشور ايران در توليد يا وارد کردن محصولات نفتي پالايش‌ شده کمک مي‌کنند، تحريم کند.
فيليپ کرولي، سخنگوي وزارت امور خارجه آمريکا نيز چندي پيش اعلام کرد که آمريکا اميدوار است بتواند در چند روز آينده درباره موضوع هسته‌اي ايران با چين و ۴ عضو ديگر شوراي امنيت سازمان ملل متحد (انگليس، فرانسه، روسيه و آلمان) نشستي را برگزار کند به اميد آنکه شکاف به وجود آمده با چين بر سر افزايش تحريم‌ها عليه ايران را کاهش دهد.
با وجود آنکه آمريکا ايران را تهديد به تحريم‌هاي بيشتر مي‌کند، اما چين که يکي از اعضاي دائم شوراي سازمان ملل متحد و داراي حق وتو است به شدت با اتخاذ اقدامات شديد عليه ايران مخالف است. در همين حال، گويدو وستروله وزير امور خارجه آلمان نيز روز جمعه مدعي شد که ايران به جاي اين که براي حل مناقشه مربوط به برنامه هسته‌اي‌اش اقدام کند از تاکتيک‌هايي براي ايجاد تاخير استفاده کرده است.
به گزارش ايسنا، وستروله گفت که ايران بر مبناي اعمالش مورد قضاوت قرار مي‌گيرد، نه براساس حرف‌هايش و تنها بازگشت جدي به مذاکرات مي‌تواند جلوي اعمال اقدامات بيشتر از جمله تحريم‌هاي جديد را عليه ايران بگيرد.  به گزارش خبرگزاري رويترز، وي اتهامات غرب مبني بر نظامي‌بودن برنامه هسته‌اي ايران و وقت‌کشي را تکرار کرد.
۴ ناو هواپيما بر آمريکايي در راه خليج فارس

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني عصر ايران، روزنامه کويتي القبس به نقل از منابع آگاه خبر داد که چهار فروند ناو هواپيمابر آمريکا قرار است به زودي به خليج فارس اعزام شوند.اين منابع اضافه کردند: ماه‌هاي آتي، ماه‌هاي سرنوشت سازي درباره پرونده هسته اي ايران خواهند بود و تابستان سوزاني را در پيش خواهيم داشت. منابع آگاه به روزنامه القبس کويت گفتند که تحريم‌ها و مجازات‌هاي بين‌المللي عليه ايران روند افزايشي به خود گرفته است تا اين کشور به مرحله محاصره کامل درآيد و اين موضوع ايران را به واکنش نظامي مي‌کشاند .آمريکا هم اکنون به شدت درباره اعمال محدوديت بر بنادر ايران فعاليت مي‌کند موضوعي که باعث افزايش‌ رنج‌هاي مردم ايران و عامل بحران داخلي در اين کشور مي شود.همچنين محتمل ترين سناريو نيز اين است که اسرائيل عليه ايران دست به اقدام نظامي بزند و در نتيجه آمريکا نيز وارد جنگ بدون برنامه ريزي شده با ايران شود به ويژه آن که آمريکا اسرائيل را به تمامي سلاح و فناوري‌هاي لازم براي تعامل با واکنش‌هاي نظامي جديد در منطقه مجهز کرده است.در همين حال شيخ خالد بن احمد آل خليفه وزير خارجه بحرين که در واشنگتن به سر مي برد، اعلام کرد: تلاش‌هاي نظامي آمريکا و هم پيمانان آن در منطقه خليج فارس صرفا “دفاعي” است و لذا ايران نگران نباشد.‏

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *